Kto nakoniec kúpi Ubisoft? Snažia sa o to aj pôvodní vlastníci

Odoberaj novinky cez  Google News
Ubisoft na E3 2018
Zdroj: techradar.com

Približne pred dvoma týždňami sa objavili správy, že o prevzatie spoločnosti Ubisoft má záujem viacero súkromných kapitálových spoločností. V tom čase boli tieto správy komentované ako bezpredmetné, k žiadnemu predaju prísť nemalo. Nová správa však naznačuje, že Ubisoft a generálny riaditeľ Yves Guillemot berú tieto správy veľmi vážne. Guillemot teraz údajne zvažuje spoluprácu so súkromnými investičnými spoločnosťami s cieľom úplne získať Ubisoft pre rodinu Guillemot.

Správa pochádza zo zahraničného webu Gamerant, ktorý vysvetlil predbežný plán rodiny Guillemot odvrátiť prevzatie tým, že sa sama spojí so súkromnou investičnou spoločnosťou. Názov súkromnej kapitálovej spoločnosti, s ktorou by rodina Guillemotovcov mala spolupracovať, sa neuvádza. Vysvetľuje sa však, že toto úsilie je z dôvodu, aby si rodina Guillemot mohla zabezpečiť zachovanie kontroly nad spoločnosťou Ubisoft aj v budúcnosti.

Rodina Guillemotovcov v súčasnosti vlastní takmer 16 % akcií spoločnosti Ubisoft. Čo je najviac zo všetkých strán. Nízky podiel akcií spôsobil, že Ubisoft bol v minulosti zraniteľný voči nepriateľskému prevzatiu. Rozhodnutie spolupracovať so súkromným kapitálovým investorom by posilnilo schopnosť rodiny Guillemotovcov čeliť pokusom o prevzatie, ak nie zabezpečiť si okamžitú kontrolu nad spoločnosťou. Hovorilo sa o tom ako o snahe rodiny Guillemot udržať si “vládu” nad Ubisoftom.

Nie je to však prvýkrát, čo Ubisoft a rodina Guillemotovcov museli zabrániť prevzatiu. Ubisoft čelil nepriateľskému prevzatiu zo strany Vivendi pred rokom 2018. Spoločnosť pomaly skupovala značné množstvo akcií. Spoločnosť Vivendi nakoniec dospela k dohode o predaji celého vlastníctva spoločnosti Ubisoft späť samotnému vydavateľovi, ktorý na uskutočnenie transakcie prijal investície z iných zdrojov vrátane spoločnosti Tencent.

Nie je jasné, čo bude nasledovať. Ako už bolo uvedené, snahy o akvizíciu zo strany externých súkromných investičných spoločností boli oznámené ako predbežné. Čo znamená, že k ďalším krokom nemusí dôjsť. Reakcia rodiny Guillemotovcov, môže, ale nemusí nasledovať. Bez ohľadu na to, že správy o akvizíciách sa objavujú zdanlivo z mesiaca na mesiac, Ubisoft sa zdá byť jednou z mála herných spoločností, ktoré sa snažia vyhnúť takejto budúcnosti.