Kingdom Come: Deliverance

Recenzia

Info box
Platforma
Windows
Žáner
Akčná RPG
Výrobca
Warhorse Studios
Distribútor
Deep Silver
Hru na recenziu poskytla spoločnosť
Warhorse Studios

Hra od českého štúdia Warhorse, o ktorej sa nebojíme povedať, že bola jednou z tých očakávanejších, sa dostala pod ruky nášmu ostrieľanému recenzentovi.

Po 66 hodinách zabíjačiek, útekov, sexu, hľadania pokladov, kradnutia všetkého možného, som pre vás napísal menší súhrn o tejto hre. Hneď na začiatok musím uviesť, že hra ma príjemne prekvapila, keďže som hneď prvú misiu robil na 4 krát, pričom som až postupom času pochopil, o čo v tej hre ide. Preto som prvé 4 hodiny v hre premýšľal, prečo som si to vlastne zakúpil, ale keďže až potom som začal zisťovať pravé kvality hry, tak už som svoje peniaze neľutoval.

Poďme na príbeh. Hra, ktorá má vážne obrovský svet a pomaly na každom kroku desiatky úloh,  má aj hlavný príbeh. Tento príbeh sa točí o vás, o synovi kováča, ktorému sa zo dňa na deň zmení život, keďže príde o rodinu, o domov a stane sa z neho pomstychtivý „rytier“. Jediné, čo mu ostane po otcovi je meč, ktorý má darovať svojmu lordovi, a zhodou okolností mu ešte aj tento meč ukradnú. Po šialenom úteku, kedy vás naháňajú na koňoch, sa sotva zachránite a vtedy pre vás začína hra. Samozrejme, že z vás hneď od začiatku nebude „rytier“, keďže ste len prostý syn kováča, tak sa všetko budete musieť učiť od nuly. Predtým, než vôbec dokážete mávať mečom, si párkrát potrápite aj nervy, aj myšku. O jeho úmysloch budete rozhodovať vy sami, pričom neraz to bude pomerne ťažké sa rozhodnúť, ktorá cesta je ľahšia, prípadne, ktorá je tá „správna“.  Je to vážne zaujímavý a hlavne aj dlhý dej, počas ktorého zažijete veľa dobrodružstva, veľa úsmevných zážitkov, ale aj smutných zážitkov, ako aj, pre niektorých možno, eroticky dráždivé scény, no však najviac na celom príbehu zažijete slobodu, voľnosť a kopec, ale riadny kopec srandy.

Čo sa hrateľnosti týka, tu už budem musieť ospevovanie hry pozastaviť. Ovládanie je až príliš komplikované zo začiatku, nehovoriac o chybách v grafike (napr. keď vidíte ako z budovy trčí len konský zadok), občasných pádoch (mne osobne to párkrát teda zhodilo celú hru) a najviac zo všetkého ma hneval ukladací systém. Hru si môžete uložiť, len keď si ľahnete spať (aj to len na vybraných lôžkach), alebo užitím SEJVOVICE, ktorá je „nápojom“, ktorý si môžete zakúpiť, prípadne vyrobiť za pomoci alchýmie, lenže zo začiatku toho toľko nemáte, aby ste si to vedeli spraviť sami, a teda mne sa neraz stalo, že som musel opakovať niekoľkohodinové úseky, pretože som si hru nemal ako uložiť.

V KC:D sa môžete pohybovať viacerými spôsobmi, buď chodíte pešo, alebo bežíte (stojí vás to energiu, a teda ďaleko nezabehnete) a samozrejme, máte tu aj možnosť kúpiť si koňa (jedného dostanete zadarmo na základe jednej úlohy). Najrýchlejšie cestovanie je z mesta do mesta, to funguje na základe pár klikov na mape, no v takejto „preprave“ hrozí, že vás napadnú banditi, lupiči, zlodeji a iní asociálni „týpci“.

V boji je hra trochu zložitejšia pre začiatočníka v hraní, keďže vaše údery vás stoja energiu, a teda nemôžete sa oháňať zbraňou donekonečna. Ja som počas celej hry uprednostňoval štít a meč plus a ako druhú zbraň som mal nastavený luk, pretože je dosť obťažné bojovať bez štítu. Taktiež, neraz sa mne osobne stalo, že ma v boji zabili, teraz sa z toho už len smejem, ale v danej situácii som myslel, že moja klávesnica pôjde do vetra. V boji sa môžete zlepšovať, keďže je tam tzv. levelovací systém, a teda zvyšujete si levely na typ zbrane. Napríklad tým, že som si vylepšil meč, tak som s ním dával aj väčšie poškodenie. V boji si musíte dávať vážne pozor, pretože v hre môžete začať krvácať, pričom takéto krvácanie končí smrťou, ak, samozrejme, nepoužijete obväz. V hre sa vám nebude dopĺňať zdravie, pokiaľ nebudete mať vyučený jeden „talent“, alebo ak ste dostatočne zažratý do hry. V tom prípade existujú aj isté elixíry, ktoré vám zdravie doplnia. Život si môžete obnoviť aj spaním.

V hre si môžete v krčmách zahrať kocky. Na to, aby ste mali vyššiu šancu na výhru, môžete nachádzať špeciálne kocky. Tie nájdete v pokladoch, ktoré za pomoci máp (tie vám predajú zvyčajne obchodníci, prípadne mlynári) musíte nájsť, ale zase na začiatku by som to moc nehľadal, keďže v hre sa musíte naučiť páčiť zámky, pričom na to budete potrebovať šperháky, a nie jeden poklad je práve zamknutý v debničke, ktorá je zamknutá na ťažko.

Vráťme sa späť k ospevovaniu hry, pretože neraz sa mi stalo, že som ostal stáť na mieste a len som sa pozeral, keďže tam príroda bola vážne krásna. A nádherné ženy! Nie pre srandu sa hovorí, že Slovanky sú najkrajšie! Do tohto krásneho kraja s ešte krajšími ženami hrala aj hudba. Taktiež to bolo emotívne nádherné, síce mňa viac dojímalo, keď som jazdil na koni po nekonečne dlhých cestách. Samozrejme, musím spomenúť aj to, že v hre sa strieda deň a noc, jednoducho tam beží čas. Ako aj vy, ale aj vaša postava, musíte po určitej dobe ísť spať, musíte tam aj jesť, pričom na jedlo si treba dávať pozor, aby sa vám neskazilo, lebo sa inak otrávite. Pol hodinu som v hre strávil napríklad zberaním húb. Čo je tiež úžasné.

Na záver by sme chceli poďakovať našim „susedom“ z Čiech, že takéto majstrovské dielo vytvorili a pre mňa osobne sa môžu rovnať aj našim horným susedom. Ako pravý fanúšik stredovekých RPGčiek tajne dúfam, že to bude mať pokračovanie. Veď sami uvidíte, že to budete chcieť. Tejto hre udeľujeme vysoké hodnotenie a rozhodne odporúčam každému hráčovi RPG jej zakúpenie.

Kingdom Come: Deliverance
Klady
Grafické spracovanie
Zaujímavý a rôznorodý príbeh
Kvalitná stredoveká RPG-čka
Zápory
Niekedy obtiažné
Chyby vo svete
Ukladanie hry
85
Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Najlepšie animované seriály na Netflixe, ktoré záujmu hlavne dospelých 29. novembra 2020
  Mnohí z nás si z času na čas radi pozrú dobrý film, či seriál. V tomto článku by sme vás chceli upozorniť na niekoľko zaujímavých animovaných seriálov, ktoré však skôr záujmu dospelé publikum. Všetky sú okrem iného dostupnými prostredníctvom platformy Netflix. BIG MOUTH BIG MOUTH je prvým animovaným seriálom, ktorý nám padol do oka. Ide […]
  Martin Borko
 • Google chce obmedziť používanie smartfónu počas chôdze. Táto nová funkcia zavíta do Androidu! 29. novembra 2020
  Digitálna rovnováha od spoločnosti Google je vcelku známou službou, ktorá ponúka prehľadné štatistiky o tom, ako používame naše zariadenia. Rovnako disponuje viacerými funkciami. Napríklad si môžete pomocou služby nastaviť režim nerušenia, či obmedzenie prístupu do jednotlivých aplikácií potom, ako prekročíte povolený čas. Nová verzia aplikácie, ktorá sa objavila v obchode Google Play v rámci BETA zostavenia, […]
  Martin Borko
 • Huawei pracuje na kamerovom module, aký sme doposiaľ ešte nevideli 29. novembra 2020
  Huawei by mohol v nadchádzajúcej vlajkovej lodi z modelového radu „P“ priniesť kameru, akú sme doposiaľ ešte v smartfóne nevideli. Ide konkrétne o nový kamerový modul, ktorý využíva tekuté šošovky. Odhaľuje to najnovší patent spoločnosti, na ktorý poukazuje portál Gizmochina.com. Podľa publikovaných správ, nová technológia kvapalných šošoviek by sa mala začať vyrábať už v priebehu nasledujúceho roka. Mohla by sa […]
  Martin Borko
 • Telekom opäť rozdáva 15 GB dátový balíček. Aktivovať si ho môžu všetci zákazníci s paušálmi 29. novembra 2020
  Zákazníci slovenského Telekomu si môžu už od zajtrajšieho dňa, t.j. 30.11., aktivovať bezplatný balíček až 15 GB dát. Pomerne veľký predvianočný darček od slovenského Telekomu si môžu v mobilnej aplikácii aktivovať všetci zákazníci s aktívnymi paušálmi. Balíček je dostupný pre takmer všetkých zákazníkov Bezplatný 15 GB dátový balíček je podľa Telekomu určený pre rezidenčných a […]
  Tomáš Sedláček
 • Prečítajte si príbeh kapitána, ktorý visel za nohy z lietadla, 5-tisíc metrov nad zemou 29. novembra 2020
  V roku 1990 došlo k nehode na palube lietadla British Airlines. Jedno z okien v pilotnej kabíne sa uvoľnilo a jeden z pilotov bol vytiahnutý cez okno von z lietadla. Šťastím bolo, že nohy ostali v kabíne, a tak ho mohla posádka držať, kým sa kopilot pokúsil o núdzové pristátie, píše portál IFLScience. Konkrétne išlo o let s číslom 5390, ktorý odlietal z letiska v […]
  Richard Zliechovský
Zaujímavý článok
Capcom Retro Station
Capcom podľa všetkého chystá vlastnú retro konzolu