James Bond a jeho misie v hernom svete

Odoberaj novinky cez  Google News
James Bond história videohier
Zdroj:

Tento týždeň štúdio IO Interactive oznámilo Project 007. Novú hru, v ktorej hlavnú postavu stvárni agent James Bond. Možno je to až neuveriteľné, ale éra fiktívneho britského MI6 agenta začala už v roku 1953, a teda pred 67 rokmi. Poďme sa preto pozrieť na históriu Jamesa Bonda a keďže sme herný portál, zameriame sa najmä na videoherné spracovanie.

Na začiatku boli knihy

Ian Lancaster Fleming sa narodil v roku 1908 v Londýne. Hoci bol námorným dôstojníkom, novinárom, bankovým úradníkom a počas druhej svetovej vojny pobočníkom šéfa tajnej služby v britskom námorníctve, celý svet ho pozná inak. A to ako muža, ktorý „stvoril“ agenta menom James Bond.

Je zrejmé, že Ian mal bohaté skúsenosti, ktoré ho možno inšpirovali aj pri samotnom písaní. Prvou knihou o Bondovi bolo Casino Royale, a to v roku 1953. Spolu mu vyšlo 13 kníh o tomto tajnom agentovi. Niektoré boli romány, iné formou poviedok. Posledná kniha – Octopussy and The Living Daylights bola vydaná v roku 1966, teda už po jeho smrti.

Na rad prišli filmy

Filmov, v ktorých sa James Bond objavil, je množstvo. Za hlavné sa považujú tie, ktoré produkovala spoločnosť Eon. Spolu tak bolo natočených 25 filmov (posledný, No Time to Die, je už natočený, len kvôli koronavírusu bol odložený na rok 2021).

Prvý film, Dr. No, vznikol ešte v roku 1962 a postavu agenta si v ňom zahral Sean Connery, ktorý len nedávno zomrel. Ďalšími hercami, ktorí si zahrali Jamesa Bonda boli George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan a Daniel Craig.

Úspech značky James Bond je enormný. Doposiaľ len filmy zarobili približne 7 biliónov amerických dolárov. Niet sa čomu diviť, že sa objavili snahy priniesť ho aj do ďalších odvetví zábavného priemyslu. To sa splnilo v roku 1983, kedy svetlo sveta uzrela prvá videohra s britským agentom.

Éra videohier

Narozdiel od kníh a filmov, na poli videohier James Bond nikdy nedosiahol veľký úspech. Z 25 hier len jedna je podľa kritikov skutočne kvalitná. Pri pátraní po hrách z tejto série vás viac ako hry samotné obohatí poznanie, ako sa hry vo všeobecnosti vyvíjali. Poďme sa preto na nich pozrieť.

James Bond 007

Ako sme už spomínali, prvá hra vyšla v roku 1983 a to na C64 a Atari. Mladší hráči zrejme nemajú šajnu o čo ide (možno niekedy prinesieme špeciál aj o tom). Stálo za ňou štúdio Parker Brothers a išlo o skolovaciu racingovku. Ako hráč ste sa zmocnili rozmanitých vozidiel a strieľali ste hore dole na nepriateľov. Hra zachytávala filmy Diamonds Are Forever, Moonraker, For your Eyes Only a Spy Who Loved me.

A View to Kill

O dva roky neskôr vyšla ďalšia hra, tentokrát v dvoch edíciách. Ako textová adventúra na PC a Apple a ako akčná hra pre ZX Spectrum a C64. Hra obsahovala tri časti, resp. lokácie a misie – Paríž, San Francisco a zastavenie bomby.

Goldfinger

Ďalšia textovka, tentokrát od štúdia Mindscape. Pôvodne išlo o hru nenáročnú na grafiku, ale za to poriadne ťažkú na čítanie. Až o niečo neskôr hra získala aj akú takú grafiku. Nakoniec prišiel LucasArts a pridal svoj typický klikací štýl.

The Living Daylights

V rovnaký rok, 1986, vyšla aj prvá Bond hra, ktorá sprevádzala film s rovnakým názvom. Určená bola pre C64 a Amigu. Išlo taktiež o prvú platformovú skákačku v histórii. Nerobili ste v nej nič iné než skákali a strieľali, na tú dobu typický herný štandard.

Live and Let Die

Titul vyšiel v roku 1988 na PC, Amigu, Atari a ZX spectrum. Zaujímavosťou je, že pôvodne išlo o vodný racingový titul. Vývojári však vycítili možný úspech so značkou James Bond a tak si hru prispôsobili.

Licence to Kill

Vychádzala z rovnomenného filmu s Timothy Daltonom. Išlo o pôsobivý, ale pomerne ťažký titul, napriek tomu bol u hráčov obľúbený.

Spy Who Loved Me

Prehupli sme sa do 90. rokov, konkrétne do roku 1990. Vyšli v ňom až dve tituly. Tento prvý je top-down strieľačka, v ktorej James Bond jazdil na Lotus Espirit. Nedotiahla sa však na možnosti, spracovanie a rozmanitosť predchádzajúcej hry.

Stealth Affair

Druhá hra z roku 1990 vyšla na platformy Amiga, Atari a PC. Jej pôvodný názov bol Operation Stealth. Povodne v Európe vyšla pod týmto názvom, a to dokonca aj bez Bonda ako hlavného hrdinu. Zaujímavé je, že v Amerike kvôli licencii pracoval Bond pre CIA.

James Bond jr.

Nespomenuli sme to zatiaľ, ale tajný agent sa dostal aj do sveta seriálov, či dokonca komiksov. Práve táto hra z roku 1992 tento koncept prebrala. Bond v nej musel zachrániť svet pred zloduchom, ktorý uniesol najväčších vedcov na svete. Išlo o klasickú arkádovku a aj preto oslovila viac hráčov, než fanúšikov Bonda.

James Bond 007 The Duel

V roku 1993 vyšla podobná arkádová skákačka, ktorá navyše obsahovala aj tvár Timothy Daltona a aj zbrane z filmu. Titul ponúkol vlastný príbeh, ktorý však nebol príliš výrazný.

Golden Eye 007

Áno, je to tá hra s Jamesom Bondom, ktorá si zaslúžila uznanie aj v radoch kritikov. Jej priemer hodnotení je 9,6, čo ju radí medzi najlepšie FPS hry vôbec. Pozornému oku neujde ani to, že išlo o prvú, „3D“ hru z tejto série.

James Bond 007

Taktiež v roku 1997 vyšla ešte malá, handheldová verzia Bonda pre platformu GameBoy. Obsahovala pohľad z hora a jej hranie by sme mohli priblížiť k hraniu Legend of Zelda.

Tomorrow Never Dies

Rok 1999 bol pre hernú sériu s agentom Jamesom Bondom kľúčový. Značku totiž prevzala EA, ktorá ponúkla niekoľko viac či menej úspešných titulov. Tento vyšiel na PS1 a obsahoval 3D spracovanie či pohľad z tretej osoby. Svojich fanúšikov si však veľmi nezískal.

The World is Not Enought

Nové tisícročie prinieslo aj novú Bond hru s Brosnanom v hlavnej úlohe. Išlo o úspešnejší titul ako v predchádzajúcom prípade. Zvýšila sa kvalita, vrátila sa späť k FPS štýlu a znova bol zapracovaný aj multiplayer. Zaujímavosťou bolo, že hra vyšla na PS1 a N64. Na PS1 mala pred misiami scény z filmu, na N64 zas bol k dispozícii spomínaný multiplayer a taktiež aj viac misií.

007 Racing

EA sa snažila priniesť nielen nové hry, ale aj žánre, do ktorých sa James Bond pozrie. Skúsila napr. aj čistú racingovku, tá však ponúkla len skromnú zbierku vozidiel. Hráčov preto titul veľmi nezaujal.

Agent Under Fire

Aj tento titul má zaujímavé pozadie. Pôvodne malo ísť o hru na PS2 a PC, pričom na PC mala fungovať na engine z hry Quake 3 Arena. EA sa však v priebehu vývoja rozhodla plány zmeniť. Hra tak vyšla na Xbox, PS2 a GC. Aby toho nebolo málo, hra obsahovala fiktívny príbeh a žiadnu licenciu hlavnej postavy.

007 Nightfire

V roku 2002 priniesla EA pokračovanie predchádzajúceho titulu, tentokrát aj na PC. Zaujala mixom akčných a racingových scén a vytiahla sa späť ku The World is Not Enough.

Everything or Nothing

V roku 2004 prišla EA s zrejme najlepším spracovaním hernej Bondovky od momentu, keď sa v roku 1999 ujala značky. Hlavnú postavu opäť stvárnil Pierce Brosnan, čo hre pridalo na kvalite. Hrateľnosť hráčom pekne mixovala strieľanie, akčné scény a jazdy na vozidlách. Tento titul nastolil akýsi pomyselný štandard ďalších Bond hrám.

Golden Eye Rogue Agent

Po dvoch dobrých hrách prišiel krok vedľa. A to v rovnakom roku, 2004. Hra totiž ponúkla alternatívne universum, kde hráči nehrali za Jamesa Bonda, ale za agenta, ktorého do oka postrelil Dr. No. Ten dokonca v hre pracoval pre Goldfingera.

From Russia With Love

V roku 2005 sa EA musela so značkou James Bond rozlúčiť. Priniesla tak svoju poslednú hru, v ktorej sa vrátila k časom Seana Conneryho a 60. rokov. Pridala aj Jet Packy a Aston Martin DB5 autá, ale veľký úspech jej to neprinieslo.

Quantum of Solace

Po EA preberá značku Activision, ktorý v roku 2008 prichádza s týmto titulom na PC, Xbox 360, PS2, PS3 a Wii. Dnes už vieme, že ani najúspešnejší filmový Bond – Daniel Craig, nepomohol tejto ale ani ďalším hrám posunúť kvalitu smerom nahor. Štúdio Treyarch malo plné ruky práce s Call of Duty, a tak konieckoncov vyzerajú aj všetky tituly pod Activision.

Golden Eye

V roku 2010 si Nintendo v štúdiu vybavilo exkluzívny remake klasiky na svoje Wii. Vylepšenia niektorých presvedčili na toľko, že v recenziách sa objavovali hodnotenia najlepšej FPS hry na platforme.

Blood Stone

Activision priniesol v roku 2010 aj titul pre hráčov na ďalších platformách. Spoločnosť poverila štúdio Bizarre Creations. To však nemalo veľa skúseností s akčným štýlom, keďže sa sústredillo na akčné naháňačky. Nakoniec hra skončila približne na úrovni Quantum of Solace.

Golden Eye Reloaded

V roku 2011 padla exkluzivita Nintenda a tak sa Activison rozhodol priniesť predposlednú hru zo série Jamesa Bonda. Išlo o remake Golden Eye aj pre ostatné, vtedy aktuálne konzoly. Návrat po 15 rokoch však bol slabý a hráči si FPS hry predstavovali už inak.

007 Legends

Hovorí sa, to najlepšie na koniec. V tomto prípade to však neplatí. Activison sa rozhodol k 50. výročiu Jamesa Bonda priniesť hru, ktorá v sebe zahrňuje najlepšie Bondovky. Žiaľ, spravila to štýlom – Call of Duty je liek na všetko. Išlo tak doslova o nepodarok, kde sa priemerné hodnotenia pohybovali len okolo 4,5.

To by bolo „stručné“ zhrnutie James Bond hier. Nespomenuli sme napr. mobilné hry a hry na smartfónoch. Navyše niektorí šikovní fanúšikovia prišli s vlastnými remakmi. O tom si však možno povieme inokedy.