Intel čelí žalobe za sledovanie návštevníkov ich webu

Odoberaj novinky cez  Google News
Budova spoločnosti Intel
Zdroj: Intel

Už sme si zvykli, že v Amerike so žalobami na nič nečakajú. Ak sa vyskytne podozrenie, je viac než pravdepodobné, že ešte v ten deň je na vás uvalená žaloba. Nevyhol sa jej ani Intel. Jedného z najväčších výrobcov procesorov obvinili z “odpočúvania”, alebo ak chcete sledovania svojich zákazníkov, ktorí navštívili ich stránku. Informuje o tom portál The Register.

Intel si momentálne drží 61-percentný podiel na trhu s procesormi. Jeho najväčší konkurent, AMD, mu však neustále šliape na päty. Podľa mnohých technologických stránok, aj keď momentálne nemá AMD väčšinový podiel na trhu, čo sa týka high-end procesorov, má jednodznačne navrch. Čo sa však týka procesorov v notebookoch, tam zatiaľ jasne vedie Intel.

Pohyby myšou aj stlačené klávesy

Dôvodom žaloby má byť webová stránka spoločnosti Intel. Tá údajne sleduje návštevníkov za pomoci technológie, ktorá zaznamenáva pohyb myšou. Niektoré správy hovoria aj o zaznamenávaní klávesnice, teda sledovanie kláves, ktoré ste stlačili počas návštevy stránky. Zahraničný magazín PC World preto urobil test. Za pomoci služby Blacklight stránku otestoval a skutočne našiel známky zaznamenávania pohybu myši. Sledovanie stlačených kláves sa však počas tohto testu nepotvrdilo. Obavy vznikajú aj z toho, že tieto zaznamenané dáta môžu byť ďalej poskytované tretím stranám.

Žaloba vychádza z porušenia zákonov v štáte Florida. Tie jasne hovoria, že akýkoľvek zásah alebo odpočúvanie káblovej, elektronickej alebo orálnej komunikácie je zakázaný. Žalobu podáva istý návštevník stránky. Ten tvrdí, že ju navštívil 12-krát a ani raz nebol upozornený na možné sledovanie jeho chovania na stránke. Kompletné znenie žaloby nájdete na tomto odkaze.

Táto žaloba však nie je jediná, s ktorou sa Intel musel vysporiadať. Už v minulosti bol obvinený z ageizmu (diskriminácie ľudí staršieho veku), obchádzanie daní, nadmerného znečistenia životného prostredia a tiež z nezákonných postupov na poškodenie konkurencie, v tomto prípade spoločnosti AMD. Ešte skôr v marci musel Intel zaplatiť pokutu 2,18 miliardy dolárov za porušenie patentu inej spoločnosti. Ten mal zvyšovať výkon a efektivitu procesorov.