I am Jesus Christ – aké sú prvé dojmy?

Odoberaj novinky cez  Google News
I Am Jesus Christ
Zdroj: store.steampowered.com

Krátko pred tým, ako sme s rodinami zasadli k štedrovečernému stolu, sme sa dozvedeli, že sme sa dostali k testovacej verzii hry od poľských vývojárov. Štúdio SimulaM sprístupnilo vybraným hráčom titul I am Jesus Christ a my sa s vami môžeme podeliť o prvé dojmy.

Ak ste o tomto titule doposiaľ nepočuli, zrejme pozorne nesledujete náš web. Písali sme o ňom totiž ešte v januári, kedy projekt putoval na Kickstarter, aby získal potrebnú finančnú podporu. V rámci toho vývojári odpovedali aj na zvedavé otázky hráčov.

Zistili sme tak, že počas hry spravíme viac než 30 známych zázrakov, budeme kŕmiť hladných, či prechádzať sa po mori. Aby sme toto všetko dokázali, budeme sa musieť modliť a priviesť k viere ďalších ľudí.

Hra má ponúknuť viac než 10-hodinový zážitok hrania v púšti, na vode a v horách. Všetko vyvrcholí slávnym príbehom Kristovho umučenia a jeho zmŕtvýchvstania.

Prvé dojmy

Skôr, než niektoré veci vyzdvihneme a iné naopak nie, treba pripomenúť, že ide alfa verziu hry. To znamená, že v konečnom dôsledku ešte môže vyzerať úplne inak, ponúkať úplne iné možnosti. Jednoducho finálna hra sa môže od tejto verzie priam radikálne líšiť.

My však jedným dychom dodávame, že snáď sa tak nestane. I am Jesus Christ totiž funguje na Unreal Engine 5 a je to vidieť. Jasné, nevyzerá to ako fotografia, či živé video priamo z Nazareta, ale niektoré detaily nás milo prekvapili.

Grafická stránka tak dokáže zaujať. Samozrejme narazili sme na bugy a nezmyselnosti, napr. že nám v dome rástla tráva, ale ide o testovaciu verziu. Nazaret, v ktorom začínate hrať je skutočne živým mestom. Ľudia chodia po uliciach, cez trhovisko prejdete pre množstvo ľudí s problémami.

Kým predmety a budovy sú pomerne detailné, tváre jednotlivých postáv veľmi nie. Za všetkých spomeňme Pannu Máriu. Tá by mohla byť zobrazená aj pomerne krajšie. Po tom, čo si v zostrihoch prejdete dejinami našej spásy, Ježišovým narodením, sa v hre zobúdzate ako 30-ročný Ježiš, ktorý začína svoju misiu.

Keď si vezmeme do úvahy, že podľa niektorých Panna Mária porodila Ježiša v skutočne mladom veku, niekde sa hovorí okolo 16. roku svojho života, inde ešte menej, v čase Ježišovej tridsiatky mala stále cca 46 rokov, čo je pomerne mladý vek. V hre však na nás pôsobila pomerne staro a vôbec nie takým tým materským výzorom, ktorý by nás mal lákať.

Mapa

Vyzerá to tak, že mapa bude pomerne rozsiahla a pri tomto bode sme narazili na prvý väčší nedostatok – absencia dopravného prostriedku. Samozrejme nečakáme v hre autá, lietadlá či lode, ale taký somárik by sa možno zišiel.

Len vyjsť z Nazareta a nájsť Jána Krstiteľa nám trvalo niekoľko minút. Samozrejme, Ježiš tiež chodil peši, až na príchod do Jeruzalema pred svojim umučením na osliatku, a je to vlastne simulátor jeho života, ale vývojári by asi mali počítať s tým, že nie každého bude baviť chodiť dlhé minúty. Aspoňže Ježiš vie šprintovať, teda utekať.

Ježiš vás nudiť nebude

Hovoria to tí, ktorí v neho veria, ale platí to aj v prípade tejto hry. V rámci nej totiž budete musieť robiť viacero činností, aby ste neumreli skôr, než vás zabijú Židia v spolupráci s Rimanmi.

Spomeňme napr. jedenie. O tejto činnosti sa často píše aj v Biblii, že Ježiš jedol tu a tam a staral sa tak o telesnú, ako aj o duchovnú stránku seba i ostatných. V tejto hre nám to však zatiaľ veľmi nefunguje. Jete v nej totiž plody z kríkov, ktoré si odtrhnete a zbierate ich do svojho inventára. Pripomína to však skôr spôsob života Jána Krstiteľa, ktorý fungoval na podobnej strave.

Možno však vývojári na tom ešte zapracujú, a napr. na trhu si budete môcť kúpiť nejaký chlieb, poprípade ryby. A možno by sa mu o lepšiu stravu mohla aspoň sem tam postarať jeho vlastná matka. Uvidíme.

Ako sme už spomenuli, Ježiš sa staral nielen o telesnú, ale aj duchovnú stránku človeka. A preto aj v tejto hre budete musieť občas zájsť na nejaké miesto a spojiť sa so svojím Otcom v modlitbe. Pri tom vás naplní Duch Svätý, ktorý vás naplní silou, vďaka ktorej môžete napr. bojovať s diablom, uzdravovať sám seba či robiť zázraky iným.

Práve súboj s diablom na púšti ukazuje, že táto hra nebude detinsky jednoduchá, ale miestami ponúkne aj nejakú tú výzvu.

Pár drobností na záver

V tomto bode ešte musíme spomenúť pár technických záležitostí, ktoré rozhodne treba napraviť. Prvou je zvuk, ktorý nie je dobre vyladený. Niektoré postavy hovoria tlmene, iné zas veľmi hlasno.

Pri postavách ešte ostaňme, nakoľko nad každou z nich sa nachádza symbol, ktorý vám ozrejmuje, že s ňou môžete interagovať. Toto označenie sme však nenašli pri interakciách s predmetmi, napr. dverami, keď niektoré z nich môžete otvárať a zatvárať.

A poslednou skutočnosťou je to, že v tme je fakt tma. Taká, že nevidíte ani meter pred seba. V jednej z prvej misií máte zavčas rána vyjsť za mesto, kde na vás čaká človek, ktorý vie o Jánovom krstení a má vám povedať, kde ho nájdete. V zastavaných častiach mesta, kde sa nedostal mesačný svit, to však bolo pomerne náročné, keďže ste ozaj nič nevideli. To, že vlastne kráčate, sme registrovali len vďaka tomu, že sa nám na obrazovke odrátavala vzdialenosť od cieľa.

Hra má potenciál

Opäť prízvukujeme, že tento text nemožno v žiadnom prípade brať ako recenziu. Na tú si počkáme zrejme ešte pár mesiacov. Plná verzia I am Jesus Christ, z ktorej sme vám priniesli prvé dojmy, je totiž naplánovaná na rok 2022. Už teraz sa na ňu tešíme.

Titul má rozhodne čo ponúknuť a keď vývojári doladia nedostatky, môže z toho byť pre niekoho srandovná, pre niekoho zaujímavá hra. My vývojárom budeme držať palce, aby sa im hru podarilo priniesť do stavu, ako si zaumienili. Ich kroky budeme aj naďalej sledovať a o hre vás informovať.