Hry z obdobia druhej svetovej vojny – TOP 5ka

Odoberaj naše novinky cez  Google News, sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming alebo priamo na našom  YouTube
Call of Duty World War II
Zdroj: Callofduty.com a Spawn.sk

Prvý september 1939 sa do svetovej histórie zapísal čiernymi písmenami. Začal sa najväčší ozbrojený konflikt v dejinách, ktorý už, dúfajme, nikdy nebude prekonaný. Druhá svetová vojna priniesla smrť 70 miliónov ľudí po celom svete. Také Poľsko prišlo o 17% svojej populácie.

Roky 1939 až 1945 sa stali námetom množstva filmov, seriálov, kníh, komiksov, divadelných predstavení, ale aj videohier. Poďme sa pozrieť na tie najlepšie, ktoré vás do tohto obdobia dostanú. Skôr ako prejdeme k samotným hrám, chcem aby bolo zrejmé, že nejde o rebríček, ale len o výber. Hry z obdobia druhej svetovej vojny sú vskutku zaujímavé a preto vám ich prinášame. Taktiež budeme veľmi radi, ak nám do komentárov pošlete váš výber obľúbených hier z tohto obdobia.

Hearts of Iron IV

Začneme naozaj z ostra. Štvrté pokračovanie „železných sŕdc“ nie je pre každého. Táto hra totiž patrí medzi skutočne veľké a prepracované stratégie. Užili, resp. užijú si ju hráči, ktorí neváhajú naplno a na dlhé hodiny sa ponoriť do jej útrob.

Zaujímavé je, že ponúka možnosť hrať za sedem hlavných mocností, ktoré mali v tomto konflikte významné postavenie, a to na strane spojencov alebo nacistov. Ak by sa vám málilo, titul ponúka aj možnosť hrať za Slovensko. Hearts Of Iron IV vyšiel v roku 2016 a medzi kritikmi i hráčmi zbieral zväčša pozitívne hodnotenia.

Company of Heroes 2

Ďalší titul od trojice vývojárov THQ, SEGA a Relic Entertainment, Company of Heroes 2, k nám dorazil v júni v roku 2013. Priniesol bohatú ponuku herných režimov, vplyv zimy na pechotu a techniku, úpravy armády a výborné spracovanie atmosféry. Občas bola síce technika, a to najmä v úzkych priestoroch, nemotorná, predsa len si ho hráči obľúbili.

Túto hru som hral aj osobne a s kamarátom sme sa celkom dobre zabavili, pričom niektoré bitky boli skvelé. Čo uznávam na tejto hre je skutočnosť, že narozdiel od vyššie spomínaného titulu, je tento prístupný pre každého. A keď som to hral ja, tak je to fakt pre každého.

Hidden & Dangerous 2

V článku o najlepších hrách z obdobia 2. svetovej vojny nesmie chýbať táto klasika od štúdia 2K Czech. Titul Hidden & Dangerous 2 v tých časoch zmenil vnímanie hier, keď do tohto žánru priniesol kooperáciu, ale aj tzv. stealth hranie.

Nechýbala ani široká škála prostredí a misií, pričom v jednej z nich ste sa ocitli dokonca aj na Antarktíde. Spolu s orchestrálnou hudbou či multiplayer módmi, tak bolo o zážitok postarané na dlhé hodiny.

Call of Duty: World at War

So zaradením tohto titulu možno niektorí čitatelia nebudú súhlasiť, pretože počin od Activisionu, teda ich štúdia Treyarch a štúdii Rebellion Developements zbieral len priemerné hodnotenia. Pre mňa to však bola hra, ktorá ma sprevádzala počas celej strednej školy a jedna z mála, ktorú som prešiel viac ako jeden krát.

Páčila sa mi na nej rozmanitosť misií, najmä tá záverečná, v ktorej ste vztýčili víťaznú vlajku na budove Reichstag-u (Ríšskeho snemu). Ostatní hráči vyzdvihovali aj zombie mód, mne osobne sa však nepáčil.

Medal of Honor

Nebojte sa. Nezabudol som. Akoby som aj mohol, keď za hrou stál slávny Steven Spielberg. Ten si založil vlastné štúdio a na titule sa podieľal scenárom. Jeho cieľom bolo priniesť svetu strieľačku, ktorá bude realistická, čo sa mu viac menej podarilo.

Nik z tímu sa netajil tým, že inšpiráciou pre nich bol film Zachráňte vojaka Ryana, ktorý našťastie pre hru nijako nekopírovali, ani naň nenadväzovali. A aj keď sme sa dočkali viacerých ďalších častí série, prvý diel je klasika, ku ktorej sa vždy oplatí vrátiť.

Ako som už spomínal, cieľom tohto článku nebolo priniesť akýsi pomyselný rebríček hier, ale skôr na niektoré z nich poukázať. Zvlášť pre vychádzajúcu generáciu hráčov môže ísť o hry, ktoré majú potenciál zaujať.

Nespomenul som nové tituly ako Battlefield 5, Call of Duty: WWII či iné. Ponuka je skutočne bohatá, ale pri ich hraní nezabúdajme na jednu dôležitú vec. Hry z obdobia druhej svetovej vojny zobrazujú jedno z najtemnejších období našej histórie. Uvedomme si to zakaždým, keď si k takejto hre sadneme. Hlavne robme všetko, čo je v našich silách, aby sa podobný konflikt už nikdy nezopakoval.

Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Google chce obmedziť používanie smartfónu počas chôdze. Táto nová funkcia zavíta do Androidu! 29. novembra 2020
  Digitálna rovnováha od spoločnosti Google je vcelku známou službou, ktorá ponúka prehľadné štatistiky o tom, ako používame naše zariadenia. Rovnako disponuje viacerými funkciami. Napríklad si môžete pomocou služby nastaviť režim nerušenia, či obmedzenie prístupu do jednotlivých aplikácií potom, ako prekročíte povolený čas. Nová verzia aplikácie, ktorá sa objavila v obchode Google Play v rámci BETA zostavenia, […]
  Martin Borko
 • Huawei pracuje na kamerovom module, aký sme doposiaľ ešte nevideli 29. novembra 2020
  Huawei by mohol v nadchádzajúcej vlajkovej lodi z modelového radu „P“ priniesť kameru, akú sme doposiaľ ešte v smartfóne nevideli. Ide konkrétne o nový kamerový modul, ktorý využíva tekuté šošovky. Odhaľuje to najnovší patent spoločnosti, na ktorý poukazuje portál Gizmochina.com. Podľa publikovaných správ, nová technológia kvapalných šošoviek by sa mala začať vyrábať už v priebehu nasledujúceho roka. Mohla by sa […]
  Martin Borko
 • Telekom opäť rozdáva 15 GB dátový balíček. Aktivovať si ho môžu všetci zákazníci s paušálmi 29. novembra 2020
  Zákazníci slovenského Telekomu si môžu už od zajtrajšieho dňa, t.j. 30.11., aktivovať bezplatný balíček až 15 GB dát. Pomerne veľký predvianočný darček od slovenského Telekomu si môžu v mobilnej aplikácii aktivovať všetci zákazníci s aktívnymi paušálmi. Balíček je dostupný pre takmer všetkých zákazníkov Bezplatný 15 GB dátový balíček je podľa Telekomu určený pre rezidenčných a […]
  Tomáš Sedláček
 • Prečítajte si príbeh kapitána, ktorý visel za nohy z lietadla, 5-tisíc metrov nad zemou 29. novembra 2020
  V roku 1990 došlo k nehode na palube lietadla British Airlines. Jedno z okien v pilotnej kabíne sa uvoľnilo a jeden z pilotov bol vytiahnutý cez okno von z lietadla. Šťastím bolo, že nohy ostali v kabíne, a tak ho mohla posádka držať, kým sa kopilot pokúsil o núdzové pristátie, píše portál IFLScience. Konkrétne išlo o let s číslom 5390, ktorý odlietal z letiska v […]
  Richard Zliechovský
 • Teória veľkého tresku ukrýva veľa nejasností: Britský astrofyzik si dokonca myslí, že je nesprávna 28. novembra 2020
  Jeden z teoretických fyzikov inštitútu MIT, Alan Guth, tvrdí, že teória veľkého tresku mnohé veci nevysvetľuje. Nevieme čo explodovalo, prečo to explodovalo, alebo čo sa dialo pred veľkým treskom, píše portál DailyGalaxy. Teória veľkého tresku je tou najpopulárnejšou teóriou od čias Einsteinovej teórie relativity. Aj astronóm Carl Sagan tvrdil, že ak ju chceme prijať, potom sa […]
  Richard Zliechovský
Zaujímavý článok
Cyberpunk 2077 - ilustračná foto
Cyberpunk 2077 sa dostáva k prvým hráčom