Hráčov zaujíma: Prečo sa Rockstar neponáhľa s novým GTA?

Odoberaj naše novinky cez  Google News alebo sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming
GTA 5
Zdroj: spawn.sk

V našej sérii Hráčov zaujíma sa dnes budeme venovať ďalšej otázke, ktorú si povedal nejeden herný nadšenec. Prečo sa Rockstar Games neponáhľa s vydaním nového GTA, keď je 5-ka tak úspešná? Nuž, čiastočne sme vám aj odpovedali. Za rozhodnutím počkať s ďalším GTA tak dlho, ako to len pôjde, je však oveľa viac dôvodov.

Pohľad do histórie GTA 5

V prvom rade si musíme uvedomiť jednu zásadnú vec – Grand Theft Auto 5 je stále veľmi úspešná hra. Prekonala niekoľko rekordov a stále si drží veľkú hráčsku základňu. Jej príchod na herný svet sa datuje od roku 2013, kedy vyšla len na konzoly Xbox 360 a PlayStation 3. V roku 2014 hra vyšla znova, tentoraz na vtedajšie konzoly novej generácie (teraz už súčasná generácia) – Xbox One a PlayStation 4. PC hráči si museli počkať ešte rok navyše, hru si zahrali až v roku 2015.

Ak si predchádzajúci odsek prečítate ešte raz, veľmi ľahko zistíte, že Rockstar to mal vymyslené veľmi dobre. Hru vydával postupne a povedzme si pravdu, už v roku 2013 museli tušiť, že príde nová generácia konzol. Napriek tomu sa nerozhodli počkať, ale vydať hru ešte na starú generáciu. Prečo? Nemáme síce právo rozprávať za Rockstar, no skromne si myslíme, že išlo o šikovný marketingový ťah. Vydať hru na starú generáciu, o rok na to na novú a o ďalší rok na PC, zabezpečilo pravidelný prísun peňazí z hry.

Hra, ktorá prežije tri generácie konzol

Aj keď sa to zdá ako nepodstatný fakt, ide naozaj o vskutku veľkú vec. Nie je veľa hier, ktoré by sa mohli pochváliť tým, že boli vydané na tri nové generácie konzol. Od vydania ubehlo vyše 7 rokov a GTA 5 je stále legenda. Len pre zaujímavosť, jej vývoj stál 137 miliónov dolárov. Iba samotný vývoj. Ak by sme k tomu pripočítali aj marketing a všetky ostatné veci s tým spojené, suma sa vyšplhá až na 265 miliónov dolárov. Nie je teda žiadnym prekvapením, že GTA 5 je momentálne najdrahšou hrou, čo sa týka vývoja.

Rockstar na hre pracoval približne tri roky, no prípravy sa začali už v roku 2008 po vydaní štvorky. Na hre pracovalo štúdio Rockstar North, ktoré tvorilo jadro vývoja so svojim 360 členným tímom. Neboli na to, samozrejme, sami. Pomáhali im aj iné štúdiá a celkový počet ľudí, ktorí na hre pracovali, presiahol tisícku. Tisíc ľudí a tri roky – to je cena za jednu z najúspešnejších hier dneška.

Vy sa však v tomto článku chcete dozvedieť, prečo po tak veľkom úspechu Rockstar neplánuje čo najskôr vydať pokračovanie. K tomu sa hneď dostaneme. Pre úplne pochopenie je ale potrebné, aby ste si prečítali všetky informácie o GTA 5. Ak ste totiž dočítali až do tohto bodu, možno už tušíte dôvody, prečo Rockstar vyčkáva. Je v tom ukrytá nepriestrelná logika a úžasný marketingový plán.

Nie je sa kam ponáhľať, je tu GTA Online

Áno, presne tak. Je to jeden z dvoch dôvodov, prečo ešte stále nevyšlo nové GTA a prečo sa Rockstar s jeho vydaním ani neponáhľa. GTA 5 je stále jedna z najpredávanejších hier súčasnosti aj napriek tomu, že je už niekoľko rokov „stará“. Čo je ešte lepšie, je tu aj GTA Online.

Nielenže zarába dosť peňazí, ale relatívne nedávno sa k nemu pridalo ďalšie množstvo hráčov a to vďaka Epicu, ktorý rozdával GTA 5 zadarmo. Tým si Rockstar zabezpečil ďalších hráčov, ktorí si síce hru kúpiť nechceli, no keďže bola zadarmo, teoreticky by mohli minúť nejaké peniaze v GTA Online. Šikovná stratégia. Ak totiž získate hru zadarmo, je viac pravdepodobné, že v nej miniete peniaze, ako keď si ju kúpite.

Článok z augusta tohto roka od portálu TweakTown hovorí, že GTA 5 predalo už vyše 120 miliónov kópií a zaznamenalo nárast mikrotransakcií o 54%. Z dostupných informácií vieme, že v roku 2019 malo GTA 5 zisk 595 miliónov dolárov. Zisky v GTA Online dokonca prekonali hranicu 1 miliardy dolárov. Prečo sa teda ponáhľať s novou hrou, keď vám stará zarába pekné peniaze? Nehovoriac o tom, že do GTA Online stále pribúda nový obsah a hráči sa tam nenudia.

… a samozrejme Red Dead Redemption 2

Druhý dôvod, prečo sa Rockstar neponáhľa je, že sa v posledných rokoch sústredili na vývoj ďalšej veľkej hry – Red Dead Redemption 2. Tá bola ešte náročnejšia na vývoj. Vyvíjala sa osem dlhých rokov a pracovalo na nej dvakrát toľko ľudí, čo na Grand Theft Auto 5. Teda vyše 2 000. Ak si to spočítate, veľmi rýchlo prídete na to, že vývoj RDR2 im zabral veľké množstvo času dokonca ešte predtým, než dokončili GTA 5.

Aj keď v počiatočnej fáze vývoja nepotrebovali toľko ľudí a mohli bez problémov dokončiť GTA 5, po jej vydaní sa všetci presunuli na nový projekt. Tým pádom im neostával čas, ani ľudia, ktorí by pracovali na šestke. Aj keď nemôžeme poprieť, že plány na GTA 6 mohli mať už vtedy.

Dočkáme sa vôbec GTA 6?

Nepochybne áno. V posledných mesiacoch sa vynára čoraz viac informácií o chystanom pokračovaní tejto legendárnej série. Aj keď existuje množstvo nepotvrdených informácií, dokonca s rôznymi dátumami vydania, ani jednej by sme zatiaľ neverili. Prečo? Pretože GTA Online je jednoducho úspešné a zarába peniaze. Nie je sa teda kam ponáhľať.

Nepochybne ale Rockstar na novom GTA pracuje, zatiaľ ale nemá potrebu nič zverejňovať. Keby tak urobil, hrozila by mu strata hráčov, alebo lepšie povedané platiacich hráčov. Tí by totiž nechceli investovať do GTA Online ak by vedeli, že onedlho má vyjsť pokračovanie.

V minulej časti Hráčov zaujíma sme sa pozreli na to, či si môžete legálne stiahnuť z internetu hru, ktorá sa už nikde nepredáva a nemáte si ju ako (oficiálnou cestou) zaobstarať.

Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Xiaomi začalo distribuovať stabilnú BETA verziu MIUI 12 pre zariadenie Redmi Note 7 21. októbra 2020
  Jeden z najpopulárnejších modelov spoločnosti Xiaomi, Redmi Note 7, ktorý bol oficiálne predstavený ešte v januári 2019, dostáva najnovšie aktualizáciu s MIUI 12 nadstavbou. Zároveň však treba dodať, že ide o stabilnú BETA verziu aktualizácie. V praxi to znamená, že aby ste ju boli schopný nainštalovať do svojho zariadenia, tak musíte byť členom programu MIUI […]
  Martin Borko
 • Vstavaná aplikácia Správy od Xiaomi dostáva nové funkcie 21. októbra 2020
  Xiaomi pokračuje aj naďalej vo vylepšovaní MIUI nadstavby a vstavaných aplikácií. Zatiaľ čo pár dní dozadu sme mohli čítať napríklad UWB technológii, ktorá posúva komunikáciu medzi smartfónom a domácimi zariadeniami na úplne novú úroveň, tak tentokrát so do pozornosti dostáva vstavaná aplikácia Správy, ktorá získava nové funkcie. Vstavaná aplikácia Správy získava nové funkcie Portál xiaomiadictos.com […]
  Martin Borko
 • Nový iPhone 12 Pro má menšiu batériu ako minuloročný model smartfónu 21. októbra 2020
  Spoločnosť Apple len pár dní dozadu oficiálne predstavila novú produktovú radu smartfónov, na ktorej čele stojí aktuálne najvýkonnejší smartfón výrobcu, iPhone 12 Pro Max. Samozrejme, ako to býva zvykom, tak pri predstavení nových modelov očakávame niečo „viac“ v porovnaní s predošlou generáciou zariadení. O to viac sú zistenia portálu macrumors.com prekvapujúcimi. iPhone 12 Pro Max […]
  Martin Borko
 • Ako môžete preniesť kontakty, aplikácie a dáta zo starého smartfónu do nového? 21. októbra 2020
  Kúpa nového zariadenia je pre väčšinu z nás radostnou chvíľou. Po rozbalení smartfónu a „prvom zoznámení sa“, je však potrebné zo starého zariadenia preniesť všetky kontakty, aplikácie a podobne do nového. Ako je však možné čo najefektívnejšie zrealizovať všetok presun dát z jedného smartfónu do druhého? Nižšie sme si pre vás pripravili veľký návod. Ako […]
  Martin Borko
 • USA začalo doposiaľ najväčší „hon“ na Google. Ten sa bude musieť teraz poriadne obracať 21. októbra 2020
  Začiatkom tohto mesiaca obehla svet informácia, že Google by mohol byť v dohľadnej dobe pod výrazným tlakom amerických úradov. Dôvodom má byť internetový prehliadač Chrome, ktorý aktuálne využíva 65% až 70%. Ďalej v súvislosti s touto témou bol spomínaný obchodný model spoločnosti, ktorý postupne bude blokovať Cookie súbory tretích strán, prostredníctvom ktorých dochádza k zberu […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
PlayStation 5 DualSense
PS5 nebude aktívne monitorovať ani počúvať váš hlasový chat