Hráčov zaujíma: Prečo musím na začiatku hry stláčať ľubovoľnú klávesu?

Odoberaj naše novinky cez  Google News, sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming alebo priamo na našom  YouTube
Hráčov zaujíma: Ľubovoľná klávesa
Zdroj: pixabay.com (Pexels), spawn.sk

Určite to poznáte. Ak nie, pravdepodobne nie ste taký hráč, ako si myslíte. Stiahnete si novú hru, nainštalujete ju a už sa neviete dočkať, kedy sa do nej pustíte. Nie je to nič neobvyklé. Uvedomili ste si však niekedy, že takmer pri každej jednej hre musíte najprv stlačiť ľubovoľnú (alebo špecifickú) klávesu, aby ste sa vôbec dostali do hlavného menu? Prečo je to tak? Hráčov to zaujíma.

Tak ako väčšina funkcií v hre, aj táto má svoje logické odôvodnenie. Aj keď väčšine hráčov nevadí stláčať náhodnú klávesu, aby sa hra zapla, niektorých možno bude zaujímať, prečo je to vôbec nutné. Prečo sa hra jednoducho nenačíta celá a nehodí vás rovno do menu? Poďme si to vysvetliť, ale pekne po poriadku.

Čo sa deje pred „stlačením klávesy“

Na to, aby sa vám na obrazovke vôbec objavila výzva „stlačte ľubovoľnú klávesu“ sa musí stať hneď niekoľko vecí. Ak sa niečo pokazí, objaví sa chybová hláška ešte predtým, než vám hra vôbec ponúkne možnosť dostať sa do menu. V nasledujúcich bodoch si priblížime niekoľko vecí, ktoré sa dejú predtým.

 • Hra musí načítať základné veci, potrebné na zobrazenie úvodnej scény, ktorú vidíme v menu. Ďalej je potrebné načítať užívateľské prostredie a samozrejme aj audio zložku hry. V niektorých prípadoch, napríklad ak hráte ešte nie úplne stiahnutú hru, sa musia načítať aj veci, ktoré momentálne máte stiahnuté.
 • Ešte predtým, než sa objaví výzva na stlačenie klávesy, musí hra overiť verziu a to, či sa zhoduje a všetko sedí, tak ako by malo.
 • Hra overuje, či (a či vôbec) ste prihlásený do svojho účtu. Napríklad Steam, Origin, uPlay a podobne.
 • V niektorých prípadoch vám takýmto spôsobom dáva aj možnosť nastaviť si hru predtým, než sa načíta kompletne. To znamená, že ešte predtým, než by sa celá musela načítavať, máte možnosť prispôsobiť si grafiku, zvuk, ovládanie a podobne. Je potom jednoduchšie načítať hru rovno s novými pravidlami, než ju načítavať raz a potom ešte raz po zmene nastavení.

Čo sa deje po „stlačení klávesy“

Keď všetko prebehlo v poriadku a vám sa zobrazila výzva na stlačenie ľubovoľnej klávesy, vaša hra je pripravená na spustenie. To za predpokladu, že nehráte Rainbow Six: Siege (ospravedlňujem sa). Následne sa hra snaží pripojiť na servery a načítať zvyšok assetov, ktoré nenačítala predtým. Napríklad aj hráčsky profil. Inými slovami, hra sa teraz pripravuje na „ostrý“ štart.

V momentálnej hernej situácií sa však táto zanedbateľná možnosť stáva dôležitou. Množstvo hier je čím ďalej tým väčších (áno, pozeráme sa na teba Call of Duty). Aj s tým najrýchlejším SSD diskom môže niekoľko minút trvať, kým sa vám tak obsiahla načíta. Preto je príjemné mať nejaké pekné, nenáročné menu, ktoré sa zobrazí predtým, než sa načíta kompletná hra.

Množstvo hier hlavne vďaka kvôli tomu ponúka aj launcher, ktorý sa spustí ešte pred samotnou hrou. Ruku na srdce, väčšina hráčov sa po zapnutí novej hry rovno vyberie do nastavení a je skvelé, keď to môžete urobiť predtým, než vám začne všetko načítavať. Len si spomeňte na skúsenosť s hrou (ak takú máte), na ktorú ste museli čakať, kým sa kompletne načíta len kvôli tomu, aby ste následne zmenili nastavenia a museli ju celú rovno reštartovať. Áno, nič moc a oberá vás to o vzácne minúty, ktoré ste už mohli hrať svoju obľúbenú hru.

Na záver – áno, väčšina vývojárov by mohla bez problémov vytvárať hry, ktoré by sa zaobišli bez tejto „funkcie“, no skoro každá hra ju má a to už niekoľko rokov. Nejaký význam to teda určite mať bude a vývojári vedia, prečo ju tam nechávajú.

V našej špeciálnej téme Hráčov zaujíma sme sa venovali aj týmto témam:

Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Xiaomi Deerma DX700 – najdostupnejší vysávač od Xiaomi s rekordne nízkou cenou 28. októbra 2020
  Portfólio vysávačov spoločnosti Xiaomi sa v posledných rokoch rozrástlo najmä o super výkonné ručné vysávače s množstvom moderných funkcií a neuveriteľne vysokým sacím výkonom. Cenovka najlepších modelov sa však vyšplhala nad niekoľko sto eurovú hranicu, čím sa vysávače značky Xiaomi oddialili od bežných spotrebiteľov. Najnovším prírastkom do rodiny vysávačov Xiaomi vo forme vysávača Deerma DX700 […]
  Tomáš Sedláček
 • Čo sa deje v srdci čiernej diery? Tieto teórie popierajú existenciu singularity 27. októbra 2020
  Čierne diery sú pravdepodobne najextrémnejšie objekty vo vesmíre. Neunikne im ani svetlo a v ich jadre sa nachádza singularita, nekonečne malý bod  s  nekonečne veľkou hustotou. V singularite zároveň prestávajú platiť pravidlá priestoru a času. Doteraz neexistuje nič, čo by dokázalo popísať túto singularitu, dokonca existujú teórie, ktoré tvrdia, že singularita nemusí tak úplne existovať, […]
  Richard Zliechovský
 • NASA oznámila jeden z významnejších objavov v spojitosti s Mesiacom 27. októbra 2020
  Americká vesmírna agentúra, NASA, sa už viac ako týždeň pripravovala na veľké oznámenie. To bolo odhalené v pondelok a rozhodne stojí za to, píše portál futurism. Na Mesiaci bola po prvýkrát potvrdená voda, a to nie len vo forme ľadu, ktorý sa nachádzal vo väčších kráteroch. Inými slovami, voda dokáže prežiť, aj keď je vystavená […]
  Richard Zliechovský
 • Microsoft spomaľuje distribúciu novej aktualizácie Windows 10 20H2. Chce sa vyhnúť zbytočným problémom 27. októbra 2020
  Operačný systém Windows 10 obdržiava každoročne dve veľké softvérové aktualizácie, ktoré prinášajú nové funkcionality a čiastočné dizajnové zmeny. Nie je tomu inak ani v tomto roku, pričom na jar bola väčšine používateľov sprístupnená nová aktualizácia nesúca označenie Windows 10 20H1. Medzi používateľmi je aktualizácia známa aj ako aktualizácia z mája 2020, pričom momentálne ju využíva […]
  Tomáš Sedláček
 • Google pracuje na funkcii, pomocou ktorej si budete môcť v prehliadači Chrome odložiť nedočítané články na neskôr 27. októbra 2020
  Vývojárska verzia prehliadača Chrome obsahuje vcelku zaujímavú funkciu, prostredníctvom ktorej si môžete jednoduchšie ukladať články, či stránky za účelom, aby ste si ich neskôr prečítali. Zatiaľ čo v súčasnosti si musíte článok, ktorý vás zaujal, uložiť  do záložiek, kde medzi „kopiacimi sa“ stránkami dochádza k chaosu, prípadne si ju môžete poslať na e-mail, kde sa […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
Koei Tecmo ruší fyzické vydanie Atelier Ryza 2 pre PlayStation 5
Koei Tecmo ruší fyzické vydanie Atelier Ryza 2 pre PlayStation 5