Hell Let Loose – veľké množstvo príbehov hrdinstva, ale aj absurdít

Odoberaj novinky cez  Google News
Hell Let Loose recenzia
Zdroj: hellletloose.com
Dátum vydania
27. júl 2021
Platforma
PC
Žáner
FPS, Simulátor, Indie, MMO
Výrobca
Black Matter
Vydavateľ
Team 17

Dnešná recenzia sa sústredí na hru Hell Let Loose, kde hráč zažije nespočetné množstvo individuálnych a predovšetkým odlišných príbehov vojnovej drámy, hrdinstva, ale aj absurdít. Môžu sa vám prihodiť kdekoľvek. Od klasických živých plotov v Normandii, až po vybombardované budovy Stalingradu. Táto hra so špecifickým názvom z obdobia 2. svetovej vojny vám priblíži, ako sa vojny počas ťaženia nacistického Nemecka viedli. Samozrejme, nie samotnou históriou, ale predovšetkým tým, že od vás vyžaduje skutočného tímového a vojnového ducha a aj velenie.

Prvý pohľad

Úplne na prvý pohľad je Hell Let Loose rozsiahla tímová strieľačka z pohľadu prvej osoby pre viacerých hráčov. Je zasadená do pestrého výberu bojísk, ktoré sú z histórie 2. svetovej vojny známe. Multiplayerová strieľačka 50 hráčov na protivníkových 50 sa odohráva na západnom fronte, bojiskách Európy. V hre môžeme nájsť lokácie v podobe pláže Omaha, Carentanu, Stalingradu alebo Foy. Hell Let Loose recenzia vám má priblížiť obrovské bojiská, ktoré sú modelované priamo zo satelitných snímok a dobových prieskumných fotografií. V hre je však každá mapa rozdelená na obsadzovateľné sektory, kde čas, strávený v hre, hrá skutočne zásadnú rolu. Hry v niektorých prípadoch môžu trvať až do posledných záverečných sekúnd dokonca aj hodinu a pól. V hre sa nachádza niekoľko hrateľných strán, či ide o Američanov, Nemcov, alebo aj Sovietov.

Tried je veľa a ide to pomaly

Treba podotknúť, že hra ponúka istý systém grindenia pozícii a hoci začínate ako strelec, v hre si môžete odomknúť až 14 rôznych špeciálnych tried. Sú to triedy v podobe skauta, guľometčíka, medika, inžiniera alebo dokonca aj veliteľa tanku. Hell Let Loose je skutočná hra, ktorá odmeňuje hranie každej jednej špecializácie, pretože každá jedna pomôže vášmu tímu. Nemá špeciálne schopnosti, pomôže však vybavením, tak aj jej ľudskými schopnosťami, ktoré ponúka. Na to, aby ste uspeli je však potrebné viac, ako mať rýchle reflexy a dobrú mušku známu z iných hier. Tu je nutné používať aj rozum a taktiku na vysokej úrovni. V nespočetnom množstve zápasov, ktoré sme odohrali na mapách ako Carentan, na Omaha Beach, v Kursku, alebo v Stalingrade je rozhodujúcim faktorom prítomnosť, alebo neprítomnosť efektivity vodcovstva a velenia armády, nie kolektívny pomer zabití a smrtí, ktoré hráči dosiahnu.

Velitelia si musia robiť robiť svoju prácu

Aj keď ide predovšetkým o first-person shooter hru, tak je hra do značnej miery o obsadzovaní nepriateľských sektorov a držaní špecifických bodov na mape. Hra je síce pre 50 hráčov na oboch stranách, ale zodpovednosť preberajú dvaja kľúčový hráči ako velitelia oboch armád. Ich špecifickou úlohou nie je ani tak boj, ako koordinácia pohybu samotných streleckých čát a tankových družstiev, tok zásobovania a aj používanie mínometných podporných prostriedkov v podobe delostreleckého útoku alebo leteckého bombardovania.

V prvých líniach sú to však velitelia čát a družstiev, ktoré najčastejšie diktujú tok hry a predovšetkým zábavy a zážitku zo samotnej hry. Skutočne dobrý veliteľ čaty nielen komunikuje so svojou jednotkou, ale aj s inými veliteľmi a tým hlavným veliteľom vojska. Dobre vedený útok na nepriateľské pozície spočíva v zákryte výhľadu protivníka či už dymovou clonou, salvou delostrelectva, ručných granátov, ale aj potlačením nepriateľa pohybom vpred.

Účasť na takto dobre koordinovanom útoku na nepriateľskú pozíciu je jedinečný a vzrušujúci zážitok.

Jeden dobrý sniper dokáže zneprijemniť život všetkým

Zbrane vyzerajú a znejú skvelo, keď ich naplno začnete používať. Nečakajte optiky a vylepšenia, ale klasické zbrane 2. svetovej vojny. V hre sa však nájde predsa len jedna rola, ktorá vám dokáže strpčiť život a tou je ostreľovač, ktorý dokáže zamiešať kartami a z posledného sektoru otočiť zápas vo svoj prospech. Neexistuje však lepší pocit, ako nájsť tohto vzdialeného nepriateľa a jeho následná eliminácia.

Či sa už rozhodnete hrať režim Warfare – dva tímy začínajúce na protiľahlých stranách, ktoré sa pokúšajú dobiť územie, alebo ofenzívny režim, kde preberáte úlohu útoku / obrany a držíte líniu čo najdlhšie, smrť si vás pravdepodobne nájde a nenechá na seba dlho čakať. Prinajmenšom dovtedy, kým nebudete tráviť nespočetné množstvo hodín učením sa všetkých mechaník a grindením dostupných rolí a schopností.

Návod na hru (zatiaľ) neexistuje

Hell Let Loose je tak komplexná a nemilosrdná hra, že robustný návod na ňu je takmer nevyhnutnosťou. V samotnej hre sa postupom času učíte len tým, že v samotnej hre trávite hodiny a hodiny času. Ak sa pohybujete a neviete nič trafiť, tak zastaňte a pokúste sa odnaučiť hernému štýlu Call of Duty.

Časom sa naučíte, kedy si pýtať povolenie od veliteľa armády, kde postaviť respawn, čo robiť v prípade, keď začujete vo vysielačke slovo tank, alebo ako najlepšie určiť polohu spozorovaného nepriateľa pre prípadnú delostreleckú salvu. Sledovaním práce už bojom ošľahaných veliteľov vám ukáže, ako sa čo robí, keď jedného dňa túto pozíciu zaujmete práve vy.

Hell Let Loose v súčasnosti požaduje použitie mikrofónu v hlasovej komunikácii, aspoň v prípade velenia. Základné príkazy ako označenie nepriateľa však funguje aj na báze radiálneho menu, ktoré tak v prípade nepoužívania hlasovej komunikácie dopomôže vašej strane ako-tak k potlačeniu nepriateľa. Domnievame sa, že vývojári zo štúdia Black Matter predpokladali, že práve táto mechanika pomôže k zmene štýlu hrania arkádových strieľačiek z verných hardcore simulácií.

Nových hráčov budú sprevádzať ťažkosti

Fanúšikovská komunita v tomto smere tiež nezaháľala a začala pracovať na rozsiahlom manuáli, ktorý pomôže novým hráčom. Manuál by sa mal dostať na svetlo sveta v najbližších dňoch.

Ďalšou prekážkou by mohla byť v prípade Hell Let Loose práve technická stránka hry. Hra síce vyzerá skvele, ale vyžaduje aj silnejší stroj s výkonnou grafickou kartou a aj stabilné pripojenie pre čo najhladší výkon a priebeh hry.

Vývojári z Black Matter kládli a naďalej kladú dôraz na detaily

Je zrejmé, že v štúdiu Black Matter sa kládol výrazný cit pre detail do tvorby čo najautentickejšieho prostredia a samozrejme aj dobových zbraní. Zvuk sme síce spomínali, ale nie hudobnú stránku hry. Hra využíva množstvo populárnych a vlasteneckých skladieb všetkých frakcií, či ide o Spojené štáty, Nemcov, alebo Sovietsky zväz. Vo väčšine času nás však sprevádzala priamo počas loading screenov a zanechávala skvelý ale aj trpký pocit.

Záverečné slová

Nie každá hra, alebo dokonca žáner musí nutne osloviť každého hráča. Hell Let Loose je však postavený práve pre fanúšikov hardcore strieľačiek pre viacerých hráčov s túžbou vzdialiť sa arkádovému štýlu hier. Hell Let Loose vyžaduje nasadenie, tímovú spoluprácu a dostatok trpezlivosti na učenie a taktizovanie. To so sebou prináša niekoľko hodín bolestivej a častej smrti. Ak však hľadáte práve takýto štýl hrania, čaká vás jedinečná a nezabudnuteľná simulácia na bojiskách 2. svetovej vojny. Hell Let Loose recenzia vám snáď priblížila titul lepšie, pretože nás osobne určite zaujal. Snáď sa uvidíme v hre.

Hell Let Loose
Hell Let Loose
Klady
Autenticita máp, zbraní a uniforiem
Napínavé súboje
Skvelá priateľská komunita
Zápory
Optimalizácia hry
90