fbpx

Green Hell

Predbežná recenzia

Odoberaj novinky cez  Google News
Platforma
PC
Žaner
Otvorený svet so survival prvkami
Výrobca
Creepy Jar
Vydávateľ
Creepy Jar
Hru s predbežným prístupom poskytla spoločnosť
EVOLVE PR

Green Hell je ťažký boj o prežitie v amazónskom daždovom pralese. Ako dlho dokážete prežiť nebezpečie neznámeho prostredia? Májte k dispozícii len rádio a budete sledovať známy hlas prostredníctvom zdanlivo nekonečnej a a nemilosrdne nehostinnej džungle. Kúsok po kúsko budete odhaľovať viac tajomstiev o tom, ako ste sa ocitli v tejto situácii a to čo zistíte, môže byť ďaleko horšie, než váš boj o prežitie. Keď sa povie Green Hell, niekto si môže vybaviť napríklad film z roku 1940 režírovaný Jamesom Whalom, alebo snád časť závodného okruhu Nürburgringu, prípadne pesníčku od skupiny Misfits. Ale toto je úplne niečo iné, takže sa dnes spoločne pozrieme na skvelú hru od malého poľského štúdia Creepy Jar s názvom Green Hell.

Green Hell je survival, alebo explorer hra, ktorá vás rozhodne zaujme. Je od malého nezávislého štúdia s názvom Creepy Jar, ktorého zamestnanci v minulosti pracovali na veľkých projektoch ako je Dying Light, Dead Island alebo Call of Juarez, a tak sa títo skúsení vývojári pustili aj do vývoja vlastnej, originálnej hry Green Hell a musíme uznaž, že ich prvá hra sa im popravde podarila.

Green Hell sa veľmi zameriava na realistickú stránku hry. Amazóniu spracovali skutočne dôverne. V hre budete trpieť všetkými možnými problémami, od hladu a smädu, až po zhoršenie duševného zdravia. To ale predbiehame. Zo začiatku hry vás vývojári upokoja falošným pocitom bezpečia vo forme tutoriálu, ktorý bude predskokanom hlavného príbehového módu. Ten bohužiaľ ešte nie je k dispozícii. Po dokončení tohoto tutoriálu sa ocitnete nahý niekde uprostred Amazónie a váša hlavná úloha je prežiť.

Vývojári z Creepy si pre nás v hre pripravili skutočne mnoho prekvapení, nebezpečia a dramatických situácií. Medzi ne môže napríklad patriť uštipnutie hadom, škorpiónom, pavúkom, či byť predjedlom jaguára. To všetko vám Green Hell ponúkne. Ale niesu tu len fyzické zranenia, môžete sa totiž zraniť i duševne. Vaša postava sa necíti psychicky dobre pokiaľ je veľmi dlho v tme a tak musíte v noci rýchlo urobiť ohnisko, pri ktorom je vám zároveň teplo a môžete si na ňom urobiť mäso, ktoré so sebou nosíte v batohu. Toto je dôležitá vec, pretože pokiaľ budete mäso príliš dlho prechovávať len tak v batohu, tak sa veľmi rýchlo pokazí a vám nezostane nič iné, než ho vyhodiť.

To, že štúdio pracovalo taktiež na hrách ako Dying Light alebo Dead Island si v tomto titule určite všimnete. Green Hell totiž využíva isté mechaniky, ktoré sme mohli vidieť práve v týchto spomínaných hrách. Všimnete si to napríklad, keď sa pozriete na hodinky, ktoré máte na ruke. V Dying Light ste si takto kontrolovali čas do zotmenia. Tu si pomocou nich kontrolujete vaše potreby. Čiže hlad alebo smäd. Obsahuje taktiež kompas, takže vám pomôže i keď hľadáte ten správny smer.

Vývojári skoro každý týždeň vydávajú aktulizáciu. Je vidieť, že sa o hru zaujímajú a hlavne sa o ňu starajú.

V tejto hre je taktiež veľmi prepracovaný crafting systém. Môžete si vyrobiť v podstate čokoľvek od primitívnej kopije až po brnenie z kovu. Hra je v tomto odvetví skutočne rozmanitá, ponúka napríklad mnoho rôznych rastlín, pomocou ktorých si môžete vyrobiť obväzy a protijedy, napríklad proti už skôr spomínanému hadiemu uštipnutiu. Začínate s výrobou základných nástrojov, následne sa snažíte uloviť niečo k zjedeniu a postupne si vybudujete vaše malé táborisko. Podstata hry je prežiť v veľmi nepriateľskom prostredí. Keď sa vás nepokúsi zabiť vyhladovaná šelma, tak to pripadne na vrub pijaviciam, komárom, hnisajúcim ranám, alebo sa jednoducho zbláznite. Hra je v tomto ohľade veľmi pestrá a spôsobov ako zomrieť je mnoho. Ale taktiež aj spôsobov ako prežiť.

Hra po grafickej stránke síce nie je žiadny troj áčkový titul (AAA), ale to neznamená, že nemôže vypadať dobre. Vývojári sa veľmi pohrali s prostredím Amazónie a daždového pralesa ako s celkom. Ovládateľnosť je celkom intuitívna, takže by ste nemali mať žiadne problémy s ovládaním vašej postavy alebo hry samotnej. Toto všetko tvorí krásnu hru, ktorá sa vývojárom skutočne podarila aj po grafickej stránke. Hra síce vyšla už v auguste roku 2018, teda konkrétne 29., ale to neznamená že je mŕtva, ba naopak. Vývojári skoro každý týždeň vydávajú aktulizáciu. Je vidieť, že sa o hru zaujímajú a hlavne sa o ňu starajú. V každej aktualizácii sa preto vývojári snažia vychytať rôzne chyby v hre. Čo je dobre a všetci sa tešíme, čo prinesie príbehový mód a ďalšie aktualizácie do tejto skvelej hry.

Hra nie je veľmi drahá a je úmerná svojej cene. Rozhodne ju doporučujeme vyskúšať každému. Je tu ale pár vecí, čo hre vytkneme. Mezi týchto pár vecí patrí napríklad absencia kooperácie s partiou. Tejto hre by sa tento režím skutočne hodil a dúfame, že to vývojárov napadne a my sa dočkáme možnosti zahrať si hru s priateľmi. Ďalšia vec je, že na príbehový mód sa čaká už príliš dlho a hre tak stále chýba niečo, čo by už dávno mala mať. V každom prípade, pokiaľ ste fanúšikmi survival hier a radi bojujete o prežitie v neznámom prostredí, nemusíte cestovať z vášho domova do amazónskeho pralesa, stačí si vyskúšať Green Hell.