Generation Zero

Recenzia

Platforma
PC
Žáner
Akčná, Adventúra
Vydávateľ
Avalanche Publishing
Distribútor
Avalanche Publishing
Hru na recenziu poskytla spoločnosť
THQ Nordic

Vydavateľ pracoval na hrách ako The Hunter, Just Cause 1, 2, 3 či známy Mad Max, čo naznačuje, že má mnoho skúseností hlavne s týmto žánrom. Stačia ale na vytvorenie ďalšej dobrej hry? Hádame, čo môže byť lepšou myšlienkou ako sú stroje verzus ľudia, čo je v súčasnosti celkom obávaná predstava. Všetko nasvedčovalo tomu, že táto hra bude niečím novým, zaujímavým a dobre spracovaným. Veď má zaujímavú a aktuálnu myšlienku a za sebou skúsené štúdio. Avšak nedopadlo všetko podľa našich predstáv.

Hneď, ako vstúpite do hry, vás privíta prekvapivo hororová hudba, ktorá dodáva pocit hrôzy a utrpenia. Keď sa dostanete cez hlavné menu, ktoré patrí k tým skromnejším, vytvárate si postavu. Pri jej tvorbe máte na výber z minima možností, veľa času pri nej teda nestratíte. Po ukončení všetkých potrebných úkonov ste hodení priamo do hry, kde vám prebehne intro. V ňom sa dozviete, že po druhej svetovej vojne Švédi investovali veľké peniaze do „totálnej obrany“, ktorá ich mala síce ochrániť, ale následkom chyby sa vzoprela svojmu stvoriteľovi.

Po úvodnom videu a zoznámení sa s dejom, objavíte sa ako mladý protagonista, ktorý pricestoval domov. Keď vojdete do domu, kde sa očividne odohral nejaký boj, získate zbraň, svietidlo, ďalekohľad a náboje. Zároveň nachádzate list, v ktorom sa dočítate, že všetci utiekli do bunkru. Pokračujete ďalej a hra vás stále naviguje, čo máte urobiť a kde ísť. Musíme ale povedať a pochváliť, že spracovanie prostredia je na vysokej úrovni aj napriek tomu, že hra na prvý pohľad neposkytuje takú grafiku ako niektoré AAA tituly. To je však pochopiteľné a na svoje pomery si určite zaslúži jedničku aspoň v tomto smere.

Častokrát sa len tak postavíte na cestu a užívate si výhľad na zapadajúce slnko alebo zastavíte v lese a užívate si šum stromov. Strieda sa tu aj počasie, kde z krásneho rána môže byť rázom upršaná noc či búrka. Vďaka tejto atmosfére si užívate nádhernú prírodu plnými dúškami, až zabúdate na nepriateľov a misie, ktoré čakajú na vyriešenie.

Domy alebo mestá označujú územie, na ktoré keď vstúpite po odohraní boja, dostanete informáciu o možnom loote v tej oblasti. Je to veľmi praktické a hneď viete, čo môžete v tejto oblasti nájsť, aj keď predmety sa niekedy ťažko hľadajú.  Pozor ale na inventár, zo začiatku je množstvo predmetov v ruksaku obmedzené. Celkovo máte k dispozícii tri políčka pre zbrane a štyri na príslušenstvo pre rýchle použitie, ako napríklad lekárničky a svetlice, ktoré vám pomôžu pri boji. Nám sa určite osvedčili, takže čím viac, tým lepšie. Zároveň pri loote môžete natrafiť na adrenalín, ktorý je v hre taktiež dosť podstatný. Používa sa na oživenie postavy v prípade, ak ju nepriateľ zloží na kolená. Následne sa vám zobrazí ponuka, pri ktorej, ak ju použijete, vrátite sa do hry s 20 % vášho zdravia.

Postava z úspešných bojov dostáva body skúsenosti, za ktoré je možné odomknúť vylepšenia, ako sú napríklad precíznejšie mierenie, výdrž a podobne. Po odohraní pár súbojov môžeme konštatovať, že to nie je až také ľahké a ste nútení pri viacerých nepriateľoch využívať taktiku, ktorá nie je vždy účinná. Keď sme po prvýkrát zbadali mechanického „psa“, vyvolalo to v nás pocit strachu a beznádeje. Zažijete to pravdepodobne tiež, keď si ho začnete obzerať a zvažovať možný postup napadnutia. Pri boji môžete využiť nenápadný prístup alebo priamy boj. Boj sa oplatí hlavne ak potrebujete náboje. Po zničení strojov môžete zobrať ich inventár, pričom ak zvolíte tichý spôsob, nezískate nič. Tichý prístup taktiež nie je ani veľmi účinný, pretože stroje vás nájdu, aj keď sa schovávate alebo idete preskúmať budovu kvôli lootu.  Nepriateľ môže strieľať a poskakovať z rôznych strán, čím je veľmi obtiažne pripraviť preňho nejaké prekvapenie. Ak si pri loote všimnete rádiá z 80. rokov a čakáte, že je to audiológ, nepotešíme vás. Rádiá slúžia ako návnady, no pri používaní sa nám moc neosvedčili. Ak máte záujem o dodatočné doplnenie príbehu pomocou predmetov, ktoré sa dajú nájsť vo svete, máte na výber iné možnosti. V hre nájdete prevažne listy, dokumenty a mapy.

V hre je aj multiplayer, ktorý funguje skôr ako co-op. Celkovo môžete byť v skupine štyria. Odporúčame pracovať v skupine, je to pohodlnejšie a ak vás obkľúči stádo robotov, poradíte si s nimi hravo. Páčilo sa nám, že loot je dostupný pre každého a nestane sa vám, že váš spoločník ukradne zbraň skôr ako vy. Keďže sme hru hrali v predbežnom prístupe, boli sme upozornení na pár možných chýb, ktoré však mali byť do vydania hry opravené. Stretli sme sa s problémom nábojov do zbraní. Stále, keď sme nazbierali plné políčko nábojov pre určitú zbraň, tak pri zaplnení druhého políčka sme boli nútení isť do inventáru a manuálne pridať náboje do zbrane. Taktiež sme našli chybu pri postavách, kde sa im prepadali nohy pod cestu.

Keď Generation Zero ohlásil príchod na PS4, Xbox One a PC boli sme nadšení a trailer vyzeral naozaj fantasticky. Ich Apex engine je kvalitný a vyzerá dobre aj v traileri, no pri vstupe do hry máte pocit, že je to hra, ktorá je na trhu už niekoľko rokov. Ako sme spomenuli vyššie, príroda a celkový herný svet je krásny, no všetko ostatné hru ťahá dole. Aj samotné spracovanie domov, až na náhodné rozmiestnenie izieb, sa nám zdá skoro identické. Generation Zero bol podľa všetkého predurčený na úspech, či už dobrý námet, skvelá prezentácia hry cez trailer, krásny engine a veľa iných vecí, no hra si musí svojho priaznivca nájsť. Nie je to jedna z tých hier, ku ktorej priaznivci jednoducho prídu. Sme si však istí, že si ich nájsť dokáže, keďže nie je vyslovene zlá.

Generation Zero
Grafika
60
Príbeh
40
Spracovanie
30
Klady
Zápory
43
Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Špičkový 2K dron ZLRC Beast SG906 s lákavou cenovkou dýcha na krk aj násobne drahším konkurentom 18. septembra 2020
  Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a záberov z vtáčej perspektívy, no nevieš, aký dron by bol vhodný pre úplného začiatočníka? Ak pokukávaš po stroji, ktorý by však nebol iba na nácvik letu, ale zároveň by zvládol natočiť aj naozaj úchvatné zábery v 2K rozlíšení (4K rozlíšenie fotografií), určite by si nemal prehliadnuť na […]
  Tomáš Sedláček
 • Mohli by planéty, vhodné na život, existovať aj v blízkosti bielych trpaslíkov? 18. septembra 2020
  Môžu nám mŕtve hviezdy pomôcť v pátraní po mimozemskom živote? Výskumníci z Cornell University predpokladajú, že pozorovaním planét, prechádzajúcich popred bielych trpaslíkov, môžu získať veľa cenných informácií a možno aj nájsť stopy života. „Ak sa v okolí bielych trpaslíkov nachádzajú skalnaté planéty, už za pár rokov by sme mohli na nich objaviť stopy života,“ vyjadrila […]
  Richard Zliechovský
 • Donald Trump „vyhral“. Aplikácie WeChat a TikTok zmiznú z obchodov už 20. septembra 18. septembra 2020
  Po dlhých týždňoch nejasností ohľadom predaja aspoň časti aplikácie TikTok jednej z amerických spoločností sa konečne dostávame do veľkého finále. To nakoniec nebude také veľkolepé, ako si možno niektorí z administratívy Donalda Trumpa mysleli. Dohoda medzi americkou a čínskou stranou totižto nakoniec uzatvorená nebola, čo znamená definitívnu stopku pre aplikácie TikTok a WeChat, ktorých popularita […]
  Tomáš Sedláček
 • Ktoré Xiaomi a Redmi telefóny dostanú Android 11, a ktoré zas nie? Tu je ich veľký zoznam! 18. septembra 2020
  Nie tak dávno sme vám priniesli prehľad vybraných smartfónov, ktoré v nedávnej minulosti pribudli do zoznamu zariadení, pre ktoré je MIUI 12 poslednou nadstavbou, ktorú dostanú. Ako je to však s Androidom 11? Nuž, zoznam zariadení je výrazne obšírnejší, čo nepoteší pravdepodobne nikoho. Na druhej strane však treba povedať, že aj zoznam smartfónov, ktoré sa môžu […]
  Martin Borko
 • Microsoft vylepšuje Edge. Kopíruje ďalšiu užitočnú funkciu z prehliadača Google Chrome 18. septembra 2020
  Len v priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že Microsoft do prehliadača Edge zavádza novú funkciu, ktorú si „zapožičal“ z konkurenčného prehliadača Chrome. Konkrétne sme písali o automatickom generovaní silných hesiel pri registrovaní sa do jednotlivých služieb online služieb. Dnes na povrch vyplávali ďalšie správy, ktoré hovoria o funkcii, o ktorej sme mohli už v minulosti […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
Marvel's Avengers
Marvel’s Avengers