Fortnite sa na Apple zariadenia tak skoro nedostane

Odoberaj novinky cez  Google News
Apple proti Epic Games
Zdroj: Spawn.sk (koláž)

Generálny riaditeľ Epic Games, Tim Sweeney, zverejnil dokumenty naznačujúce, že spoločnosť Apple udržiava battle royale titul Fortnite na čiernej listine App Store a iOS. Po dlhej a náročnej protimonopolnej právnej bitke medzi vývojármi spoločnosti Apple a Epic Games, ktorá sa skončila tým, že spoločnosť Apple bola donútená povoliť nákup tretích strán, zverejnil Sweeney na Twitteri obvinenie voči spoločnosti Apple. Podľa neho nenapĺňa svoj prísľub umožniť návrat tejto úspešnej hry do obchodu iOS App Store.

V spomínanom príspevku Sweeney uviedol: „Apple klamal. Strávil rok tým, že presviedčal svet, súd a tlač, že uvítajú návrat Epicu do App Store, ak budú súhlasiť s tým, že budú hrať podľa rovnakých pravidiel ako všetci ostatní.“ Epic s týmto súhlasil. Nateraz Apple odmietla ďalšie zneužívanie svojej monopolnej moci nad miliardou používateľov.

„Včera neskoro v noci spoločnosť Apple informovala Epic, že Fortnite bude zaradený na čiernu listinu z ekosystému Apple. Bude tak až do vyčerpania všetkých súdnych odvolaní. Predpokladáme, že to by sa mohlo natiahnuť až na päť rokov.”

Apple pôvodne odstránilo vývojársky účet Epic, v dôsledku čoho sa Fortnite zablokoval v zobrazovaní na zariadeniach Apple. To sa prihodilo ešte v auguste 2020 po tom, čo Epic začal hráčom umožňovať priame platby, pričom obišiel obchod App Store. Týmto krokom obmedzil povinné 30 % zníženie všetkých transakcií.

Spoločnosť Apple označila tento krok za „úmyselné porušenie zmluvy“, čo malo za následok súd s Epicom. Ten však pre nich úspešne nedopadol. Spoločnosť Apple v e-maili adresovanom Sweeney-mu uviedla, že kvôli „duplicitnému správaniu v minulosti“ spoločnosti Epic, „v tejto chvíli“ neobnoví účet vývojára.

Koniec v nedohľadne

„Spoločnosť Epic sa dopustila úmyselného porušenia zmluvy a narušenia dôvery tým, že skryla kód pred spoločnosťou Apple. A robila s ním súvisiace obchádzania,“ poznamenal Apple. „Súd vo svojom rozhodnutí uznal, že Apple má zmluvné práva konať tak, ako konal. Tieto práva iba presadzoval, na základe interných dokumentov Epic-u, ktoré preukázali.”

Spoločnosť Apple ďalej poznamenala, že súd vo svojom rozhodnutí súhlasil s tým, že rozhodnutie spoločnosti odstrániť vývojársky prístup spoločnosti Epic je „platné, zákonné a vynútiteľné“. Preto sme svedkami, že spoločnosť naďalej blokuje Epic z App Store. Vzhľadom na to, že spoločnosť Epic uviedla, že sa odvolá proti rozhodnutiu súdu, môžeme pravdepodobne očakávať, že Fortnite zostane na Apple zariadeniach ešte nejaký čas nedostupný.