FIFA 22 bez Barcelony, Realu či Arsenalu? Na vine je Superliga

Odoberaj novinky cez  Google News
FIFA 21
Zdroj: vgr.com

Oči športových fanúšikov, najmä tých futbalových, sa dnes upierajú na dianie okolo oznámenia novej Superligy. Tá by totiž mohla poriadne zmeniť futbalovú mapu Európy a presah by mohla mať dokonca aj vo videohernej oblasti. Pykať by mohli najmä budúci hráči FIFA 22. O čo vlastne ide?

Už niekoľko rokov sa najväčšie európske futbalové kluby sťažujú na Úniu Európskej futbalovej federácie, teda UEFA. Tá reprezentuje 54 národných asociácií európskych štátov, Slovenska nevynímajúc. Dôvodom sťažnosti sú financie, ale aj formáty jednotlivých súťaží, teda Ligy majstrov či Európskej ligy.

Dvanásť futbalových veľkoklubov z Anglicka, Španielska a Talianska sa preto rozhodlo založiť nezávislú Superligu. Sľubujú si od toho zmenenie tváre futbalu, ale najmä chcú byť protiváhou k Lige majstrov, ktorú si hráči môžu vychutnať napr. aj v hre FIFA 21. Ich ambiciózny plán však narazil na tvrdú reakciu zo strany UEFA. Samotný šéf tejto organizácie im hrozí vylúčením.

Pokiaľ Manchester United, Liverpool, Manchester City, Arsenal, Chelsea a Tottenham, FC Barcelona, ​​Real Madrid a Atlético Madrid, Inter Miláno, AC Miláno a Juventus usporiadajú Superligu, hrozia im tvrdé tresty. Hovorí sa dokonca o vylúčení zo všetkých domácich, európskych i svetových súťažiach. To by znamenalo, že hráči z týchto klubov by sa nemohli zúčastniť medzinárodných akcií. Slovenský zástupca v Inter Miláno – Škriniar, by si za Slovensko v najbližšom čase teda nezahral.

Presah do videohry FIFA

My sme však herný web, takže nás skôr zaujíma, ako sa táto situácia prenesie do „nášho“ sveta. Konkrétne mám na mysli hernú sériu FIFA od Electronic Arts. Práve oni totiž využívajú licencie od FIFA a FIFPRO.

To im umožňuje využívať mená a logá tímov a podoby hráčov. Pokiaľ by preto vyššie spomenuté kluby od zámeru organizovať Superligu neodstúpili, môže UEFA požadovať odstránenie týchto tímov a hráčov z tejto videohernej série.

EA zatiaľ žiadne vyhlásenie neučinila. Zrejme čaká, ako sa celá situácia vyvinie. Možný je napr. scenár, že by sa obe strany (UEFA a veľkokluby) dohodli na podobe Superligy. Dovtedy si hru FIFA užívajte kým sa dá, lebo možno už čoskoro dostane podobu, ktorá sa hráčom páčiť nebude.