FIFA 19

Odoberaj novinky cez  Google News
Info box
Platforma
Windows
Žáner
Športová
Výrobca
Electronic Arts
Vydavateľ
Electronic Arts

Už pravidelne každý rok prichádza na scénu futbalová hra, ktorej neodolajú ani tí najväčší anti-športovci. Je to jednoducho možnosť vžiť sa do atmosféry a hrať za svoj obľúbený tím. Čo však v prípade, že chcete skúsiť niečo nové, lepšie a aktuálne? Odpoveď je jednoznačná, a síce, dať šancu novej FIFE 19.Hra, ktorá sa zaryla do pamäte svojím každoročným príchodom a taktiež neobyčajným zážitkom pri hraní starého dobrého futbalu. Tento titul pre futbalových nadšencov prišiel neomylne aj tento rok na jeseň. A čo nové prináša ? Na to sa pozrieme v našej recenzii.

Hneď na úvod vás privíta futbalové eso v podobe Christiana Ronalda, ale tentokrát už v nových farbách Juventusu Turín. Po načítaní vás hra vrhne rovno do samotného finále Ligy majstrov. Áno, čítate správne. FIFA má konečne práva na Ligu majstrov a tým pádom vám nič nebráni si ju naplno užiť. V tomto zápase proti sebe nastúpia dve najväčšie súčasné hviezdy futbalu, a to Christiano Ronaldo, ako za klub Juventus Turín a proti nemu Neymar Jr. v drese Paris Saint-Germain. Po odohraní úvodného zápasu, v ktorom sme zastupovali Juventus, a ktorý sme, samozrejme, vyhrali, rozhodli sme sa hneď pozrieť na príbehovú časť hry. Konkrétne ide už o tretiu kapitolou kariéry Alexa Huntera. Váš postup z predchádzajúcich dvoch kapitol sa vám prenesie aj do tejto časti, preto rozhodnutia, ktoré ste učinili vo FIFE18, majú súvis aj s terajším príbehom. Avšak v prípade, že ste predošlé diely nehrali, netreba sa ničoho obávať, jednoducho vám hra dá možnosť tieto rozhodnutia učiniť teraz. Tentokrát v príbehu nájdeme až 3 postavy, a to samotného Alexa Huntera, jeho sestru Kim Hunterovú a jeho kamaráta Dannyho Williamsa. Tieto postavy už môžete poznať z predchádzajúceho dielu FIFA.

Na začiatku tohto príbehového módu si zahráme zaujímavý retro zápas. Ocitneme sa v koži pána Jima Huntera, ktorý je starým otcom Hunterovcov (teraz už chápeme, odkiaľ majú toľké futbalové nadanie) a po odohraní samotného zápasu sa vám naskytne pohľad na všetky tri hlavné postavy a staručkého Jima, ktorý sedí v baretke a mikine a pozerá do tabletu. Pri odchode týchto postáv vám Jim daruje loptu z vtedajšieho zápasu. Počas príbehu si môžete vyberať, za ktorú postavu aktuálne chcete hrať, hra vám dáva aj odporúčania, kedy by ste mali prepnúť postavu, aby vám príbeh sedel, čo je určite užitočná funkcia. Príbeh je zaujímavý a zanechá na vás pomerne dobrý dojem, no čo sa mu určite dá vytknúť je jednotvárnosť, ktorou disponuje. Ide to v podstate stále dookola. Tréning, zápas, ukážka a stále od začiatku. Nie je to však nič, čoby sa nedalo zniesť. Popritom aspoň môžete sledovať mentálny vývoj postáv, ich život, či už na výslní, kde podstatným elementom je riešenie vlastnej značky a výrazný tlak na vašu osobu, keďže ide aj o Ligu majstrov (Alex), alebo v tieni svojho brata a vo futbale menej istá kariéra v podaní Kim Hunterovej, keďže ženský futbal nie je natoľko rozšírený, sledovaný a taktiež ohodnotený ako ten mužský. Nemôžeme taktiež zabudnúť na Dannyho. V jeho prípade sa snažíte sústrediť hlavne na ligu a trochu zraziť jeho namyslený kohútik dolu, aby sa naučil väčšej pokore a stal sa lepším hráčom.

Bolo zaujímavé sledovať, ako sa vývojári popasovali s faktom, že Ronaldo prestupuje do Juventusu. Napriek tomu, že s ním mali ešte plány v Reale Madrid to ale zvládli bravúrne, a to tak, že hviezda Realu Madrid síce odišla do Juventusu, no v Madride ho zastúpi vychádzajúca hviezda a nemôže to byť nikto iný ako Alex. Toto je jedna z vecí, pri ktorých skladáme decentnú poklonu vývojárom za zvládnutie situácie a za to, že nám namiesto toho neponúkli len nejakú zlepenú náhradu vďaka nečakanej situácii. Poďme sa však pozrieť, čo je vlastne nové v tomto obľúbenom športovom titule. Predovšetkým to je už vyššie spomenutá Liga majstrov, takže si konečne budete môcť zdvihnúť nad hlavu legendárnu ušatú trofej. Novinky ste si mohli všimnúť už pred vydaním hry, keďže sa objavovali už aj v reklamných kampaniach. FIFA taktiež nezabudla ani na našu starú, dobrú Európsku ligu, kde zas môžeme vo víťaznom ošiali získať Superpohár. Ďalšou novinkou, ktorá FIFU opäť posunula v hodnotení vyššie, je simulácia reality a tiež reálnejšia fyzika lopty a hráčov. Sú to síce veci, ktoré FIFA vylepšuje každým rokom, ale keď je to každým rokom lepšie, sťažovať sa nemôžeme. Dokonca aj brankári sa už nesprávajú ako slabomyseľní starci bez reflexov. Nikto nie je dokonalý, to všetci dobre vieme a už to vedia aj futbalisti vo FIFE, ktorí vedia prísť o loptu, môže im ujsť spracovanie, pošlú príliš slabú alebo silnú nahrávku, alebo jednoducho urobia absolútny defenzívny kolaps. Toto sa stáva realitou v novej FIFE 19. Lenže každá minca má dve strany a tu sa nám druhá strana ukazuje tak, že tímy, ktoré sú slabšie ako napríklad Blackburn (2. anglická liga) má naozaj minimálnu šancu hrať vyrovnane alebo dokonca víťazne proti tímu ako je Barcelona či Real Madrid. Lenže kto sa predtým sťažoval na to, že „hra nie je reálna a je to úplná hlúposť″ momentálne musí prehodnotiť svoje názory. Posunutie vpred je teda v tomto smere výrazné.

Nikto nie je dokonalý, to všetci dobre vieme a už to vedia aj futbalisti vo FIFE, ktorí vedia prísť o loptu, môže im ujsť spracovanie, pošlú príliš slabú alebo silnú nahrávku …

Ďalšou novinkou je streľba, v ktorej taktiež nastali zmeny. Hra dostala novú techniku akou môžete vystreliť. Táto technika spočíva v tom, že ide hlavne o váš postreh a rýchlosť. Musíte totiž stlačiť tlačidlo streľby v jeden moment a stlačiť ho znovu v momente, kedy bude mať strela najväčšiu silu, rýchlosť a najlepší smer. Takže momentálne to je hlavne o načasovaní strely, čo nie každému môže vyhovovať, ale napríklad nám osobne to ešte viac spríjemnilo hru. V minulých dieloch sa vám mohlo, rovnako ako nám, často stávať, že ste prestrelili bránku. Táto nová mechanika v hre by mala zabezpečiť, aby sa vám to nestávalo vôbec, alebo aspoň oveľa menej. Z našich skúseností môžeme povedať, že svoju úlohu splnila. Na dôvažok je to jedna z ďalších vylepšení v hre, ktorá ju posúva pred svojho predchodcu. Už v tomto momente nie je správne tvrdiť, že sa FIFA nemení a je to stále rovnaká hra, len s aktualizovanou súpiskou. Menšou, ale nie menej zaujímavou novinkou je aj pohľad na brankára, keď rozohráva.

Ďalšou veľmi príjemnou inováciou je režim s názvom “Výkop”, ktorý prináša rovnako nové úpravy. Okrem obyčajného zápasu je tu už aj stále spomínaná Liga majstrov. Tu však zmeny vôbec nekončia. Okrem nej pri obyčajnom zápase dostávate do rúk nespočetné množstvo nových nastavení. Spomenieme napríklad, že ak niekto strelí gól, odíde z ihriska jeho vlastný hráč. Ďalšou možnosťou, ako si spríjemniť alebo ozvláštniť zápas je, že budú platiť iba góly spoza šestnástky, alebo iba góly strelené hlavou, jednoducho, pravidlá si teraz môžete určiť sami a pripraviť si tak zápas podľa svojich predstáv. Kariérny režim nám okrem Ligy majstrov a Európskej ligy nepriniesol žiadne veľké a dokonca ani mierne novinky, iba mnohé miniatúrne zlepšenia, keďže tento režim stagnuje na jednom mieste už pár rokov. Bohužiaľ, v online móde pri Pro Club sa stáva podobná a dá sa povedať, že vlastne ešte väčšia chyba, pretože tento mód stráca svoj potenciál, nakoľko nedostáva ani jednu jedinú novinku, čo je naozaj veľká škoda a potenciál sa mohol využiť oveľa lepšie. Pri online zápasoch nepostrehnete žiadne významné zmeny. Pre hráčov, ktorí obľubujú kompetitívne a súťažné hranie proti ostatným, však online hranie vrelo odporúčame a varujeme, že si treba dávať pozor na svoju myš, klávesnicu a v najhoršom prípade aj monitor. Ale to len v prípade, že ste impulzívny hráč a ak niečo nejde podľa vašich predstáv a vy sa ľahko vytočíte. Na druhú stranu, je to forma relaxu a ak vám v podstate na ničom nezáleží, určite si pri hre príjemne oddýchnete.

Aby sme však nezabudli aj na FIFA Ultimate Team, tento mód, ktorý hráči asi najviac vyznávajú, ostáva aj vo FIFE 19. Pre tých, ktorí nevedia o čo vlastne v Ultimate Team ide, v krátkosti vysvetlíme, že si jednoducho skladáte svoj vlastný, vysnívaný tím za pomoci kartičiek. Väčšinou sa k tomu uchyľujú hráči, ktorí dohrajú príbeh a kariéru, alebo je pre nich jednoducho väčšia zábava hrať so svojim vlastným tímom. Obsahuje však tento mód aj nejaké novinky? Určite áno, aj keď nie veľmi zásadné. Spomenúť by sme mohli zmenu v mikrotransakciách, ktoré v hre, samozrejme, ostávajú, ale v oveľa menšej, alebo lepšie povedané, v pozmenenej forme oproti minulým dielom. Nakoľko si vývojári povedali, že zmenia zisk meny, za ktorú si kupujete či už hráčov alebo balíčky kariet. Tejto zmene budú určite fandiť viacerí fanúšikovia tejto futbalovej série. Netreba zabudnúť ani na režim, ktorý sa v tomto móde nachádza a nesie názov Division Rivals. Ak sa pýtate, na čo tento režim slúži, odpoveďou bude, že je to cesta ku kvalifikácii na víkendové eventy, takže záujemcom odporúčame rýchlo skladať tím a vypracovať sa na Division Rivals.

Naše celkové zhrnutie tohto titulu nie je až také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Aj napriek tomu, že sme hru v podstate len chválili, stále obsahuje veci, ktoré nám vadia, ale ktoré sú na druhú stranu už súčasťou tejto hernej série. FIFA 19 nás sama o sebe určite prekvapila či už v novinkách alebo zmenách, ktoré sme, popravde, ani nečakali. Medzi najväčšie plusy musíme zaradiť väčšiu realistickosť oproti predchádzajúcim dielom, vylepšenia futbalistov zo zväčša bezchybných, počítačom ovládaných postáv (čo aj bolo patrične cítiť) na jednoduchých a omylných hráčov futbalu. Ďalším veľkým pozitívom sú úpravy módu “Výkop”, pri ktorom si hráči užijú naozaj poriadnu dávku zábavy a zápasy dostanú nový šmrnc a dynamiku. Samozrejme, je to aj väčšia výzva, ak sa rozhodnete do tohto zápasu prizvať aj kamarátov.

FIFA 19 nás sama o sebe určite prekvapila či už v novinkách alebo zmenách, ktoré sme, popravde, ani nečakali.

Príbehovo je hra v zlatom strede, ktorý síce prináša zaujímavý príbeh a vývoj postáv, no jeho problémom počas hrania bola jednotvárnosť v trojuholníku, čiže tréning, zápas, ukážka. Veľkou škodou a sklamaním je mód “Kariéra”, ktorý stojí na rovnakom mieste už dlhší čas a stráca potenciál, ktorý by mohol byť osviežený alebo lepšie využitý. V tomto prípade by FIFA potrebovala aspoň niekoľko nových zmien, ktoré by skalných fanúšikov kariéry buď udržali, alebo prilákali naspäť tých, ktorý už na kariéru zanevreli. Mód Pro Club, v ktorom neprebehla skoro žiadna zmena (aspoň nie na prvý pohľad viditeľná, ktorú objavíte po prvých minútach hrania), je doslova zahodenie šance a netrafenie gólu do prázdnej bránky v podaní vývojárov. Napriek tomu však pozitíva stále prevažujú a je jasné, že tak, ako hráč, ani hra nebude nikdy dokonalá a je len na vás, či jej dáte šancu a nakoniec si ju zamilujete alebo nie. V každom prípade všetkých fanúšikov či už virtuálneho alebo aj toho obyčajného futbalu hra určite poteší a zabaví na niekoľko desiatok hodín. Minimálne aspoň do budúceho roku a prípadnej FIFY 20

FIFA 19
Klady
Opäť realistickejšia FIFA
Zmeny a možnosti v móde "Výkop"
Príbeh až troch postáv
Zápory
Kariéra a ProClubs potrebujú zmenu
Príbeh je trochu stereotypný
Stále drobné FIFA-problémy
80
FIFA 19