Far Cry 6 – opäť revolúcia, no zatiaľ nie v hrateľnosti

Odoberaj novinky cez  Google News
Far Cry 6
Zdroj: Ubisoft
Dátum vydania
7. október 2021
Platforma
PC
Žáner
Akčná, FPS
Výrobca
Ubisoft Toronto
Vydavateľ
Ubisoft

Ubisoft pokračuje v sérii Far Cry vo veľkom, tentoraz už šiestym pokračovaním. Značka je stále populárna a tak niet divu, že tento Far Cry má byť väčší, lepší, zábavnejší a krajší. Či je tomu naozaj tak vám, dúfame, povie naša recenzia. Vydajte sa na dobrodružstvo do čarovného ostrova Yara, ktorému vládne neľútostný diktátor. Vydajte sa na cestu neznámeho hrdinu a budujte si svoje meno medzi odporcami tohto režimu. Vydajte sa na cestu svetom Far Cry 6.

Fiktívny ostrov Yara je zároveň pekný a predvídateľný. Nájdete v ňom slnečné pláže, prašné cesty, pouličných obchodníkov, od ktorých si nič nemôžete kúpiť, ale aj žralokov, ktorých jedinou úlohou je odhrýzť vám nejakú časť tela. Takmer neustále počujete hudbu, ktorá vás poháňa vpred, a to doslova. Či už z domov a chatiek alebo vášho auta. Vaša postava si dokonca občas zaspieva spolu s rádiom, ak ide nejaký naozaj veľký hit. To ale neplatí pre kone, na ktorých sa mimochodom dá jazdiť, no nie je to nič extra príjemné, čo sa týka ovládania a kamery. Tomuto na prvý pohľad veselému raju vládne diktátor Antón Castillo, ktorého hrá známy Giancarlo Esposito. Aj keď z neho skutočne ide strach a svoju rolu hrá dokonale, je akousi paródiou na iných vládcov. Napríklad Fidela Castra, pričom podobnosť je skutočne veľká. K nemu sa však ešte dostaneme.

Klasický Far Cry príbeh

Lepší názov tejto časti recenzie sme snáď ani nemohli vybrať. Far Cry 6 má skutočne klasický príbeh, na ktorý sme z tejto série zvyknutí a je to dvojsečná zbraň. Na jednej strane je dobré, že sa Ubisoft drží tradície a v podstate to funguje veľmi dobre. Na druhú stranu to pre niektorých hráčov môže byť už obkukané. V hre začínate ako neznáma postava a neuveriteľne rýchlo sa z vás stane známy hrdina, ktorý sa snaží podkopať režim. Ako, kedy a prečo ste sa naučili všetko to, čo viete, je opäť vysvetlené len v rýchlosti a veľmi rýchlo zabudnete na pozadie a minulosť vašej postavy. Tak ako v každej Far Cry hre, aj v tejto tu máme hlavného záporáka a niečo navyše.

Antóna sme si už predstavili, teraz je načase predstaviť aj jeho zaručený liek na rakovinu – Viviro. Výnimočný je najmä v tom, že ho nemusíte zapíjať vodou alebo si ho pichať ako injekciu. Tento „liek“ musíte vyfajčiť. Viviro produkujú otroci na veľkých plantážach. Castillo ich označuje ako vyvrheľov a falošných Yaranov, čím stanovuje klasické rozdelenie na „nás“ a „ich“, čo je pre hru tohto štýlu dôležité. Musíte predsa vedieť za koho a proti komu bojujete. Hra vám to vyjasní hneď na začiatku.

A klasická Far Cry hrateľnosť

Podobne ako v predchádzajúcich hrách, aj tu je vašim verným spoločníkom lano, s ktorým sa môžete dostať na vysoké budovy alebo útesy naozaj vo veľkom štýle. Nič nové. Vaším telefónom si označujete nepriateľov a robíte si prieskum oblasti, na ktorú sa chystáte zaútočiť. Po prvýkrát v sérii máte možnosť ukryť zbraň a byť menej nápadný. Táto nenápadná mechanika pripomína Assassin’s Creed v tom zmysle, že kým máte ukrytú zbraň, nestojíte príliš blízko nepriateľov a nerobíte nič podozrivé, ste relatívne v bezpečí. To ponúka nové možnosti, ak preferujete nenápadný postup hrou, čo sa ale nie vždy podarí.

Pozor si musíte dávať aj na protiletecké zbrane, ktoré by ste mali zničiť hneď, ako ich nájdete. Ak tak neurobíte, lietanie v Yare bude naozaj náročné. Okrem hlavných a vedľajších misií sa už tradične môžete vybrať aj na lov rôznych exotických zvierat a riešiť takzvané Criptograma truhlice. Tie vám ponúknu unikátnu výbavu a zaplatiť za to musíte len pár minútami logického zmýšľania.

Dani alebo Dani

Ubisoft začal v poslednej dobe ponúkať v hrách na výber z dvoch postáv. Ani Far Cry 6 nie je výnimka a tak si môžete zvoliť, či budete hrať za muža alebo ženu. Voláte sa Dani Rojas, a výberom pohlavia možnosť úpravy končí. Svoj výzor si zmeniť nemôžete. Keďže my sme si zvolili ženu, v priebehu recenzie budeme v prípade potreby používať pri Dani ženský rod. Dani je sirota, ktorá v minulosti mala dočinenie s Yaranskou armádou. Vie teda, za čo a prečo sa bojuje. Taktiež vie, že nie všetci v armáde musia byť nutne nepriatelia.

Svoj príbeh začne tak ako každý neznámy hrdina – bez toho aby vedela, v čo vlastne verí. Postupne budete zisťovať čo vlastne obyvateľov ostrova a Diega, syna Antóna trápi. Vaše presvedčenie tak začne rásť a vy pomaly zistíte, za čo bojujete. Hlavnou témou celej hry je rodina a starostlivosť o ňu. Pre Dani je to však zložité, keď vezmeme do úvahy jej históriu.

Počas prvých hodín hrania budete počuť slovo „guerilla“ častejšie než vôbec dokážete spočítať. Juan Carlos, guerilla veterán vás naučí guerilla pravidlá a povie, ako sa taká guerilla musí správať a čo musí guerila robiť a za čo bojovať. Je to niekedy otravné a opakujúce sa – áno. Ako bolestné vám Juan ponúkne niečo, čo zmení váš pohľad na hru a niečo, s čím sa aspoň zabavíte. Supremo. Je to vlastne veľký, škaredý ruksak na vašom chrbte, ktorý do súbojov prináša až príliš veľa sily. Vaším prvým Supremom bude kombinácia plameňometu a raketometu. Je to skutočne také silné a hlúpe ako to znie. Môžete to však kombinovať so zbraňami a v podstate vám nikto a nič neunikne. Neskôr si odomknete ďalšie Supremo, ktorého prednosťou bude EMP. S jeho pomocou môžete vyradiť niektoré bezpečnostné systémy alebo kamery. Veľmi nápomocné, ak ste sa rozhodli prejsť hru nenápadným štýlom.

Aj zvieratá sú na vašej strane … niektoré

Problémom aj prednosťou Far Cry 6 je, že sa snaží rozprávať vážnu tému, urobiť z toho drámu, no zároveň vám dáva do rúk možnosti, ktoré sa hodia skôr, povedzme do Saints Row. Jednou z ďalších hlúpych ale účinných zbraní je CD Launcher, ktorý v podstate strieľa na nepriateľov CD-čka a pritom hrá Macarena. Určite si to pamätáte z traileru. Nepriateľov môžete odstrániť aj nenápadne, ak sa k nim dostatočne priblížite, napríklad odzadu. Alebo choďte rovno na vec a neriešite to, či ste hluční alebo nie.

Zbrane si môžete upravovať už klasicky v pracovných stoloch. Na výber toho nie je veľa, ale je to dostačujúce. Každé vylepšenie vám pridá alebo dvihne atribút vašej zbrane. My sme napríklad používali špeciálny balík zbraní inšpirovaný hrou Blood Dragon, ktorý sa do prostredia ostrova Yara absolútne nehodí. Čo ale narobíme, keď je OP. Spolu s futuristickou odstreľovačkou a pištoľou sme dostali aj amiga K-9000, ktorý je celý z kovu.

Počas prvých hodín hrania budete počuť slovo „guerilla“ častejšie než vôbec dokážete spočítať.

Keď už hovoríme o amigoch, alebo teda zvieracích priateľoch, je to príjemné spestrenie hry. Už nikdy počas hry nebudete sám, ak nechcete. V hre s vami do boja len málokedy pôjde iná postava. Zato zvieratko vás bude sledovať takmer všade. Na výber ich je hneď niekoľko, ako prvého dostanete krokodíla. Neskôr si odomknete roztomilého psíka na vozíku (áno, čítate správne) alebo tigra. Každé zviera má iné schopnosti aj svoje vlastné mini-výzvy. Ak ich splníte, odomkne sa mu nová schopnosť, respektíve vylepší si tú primárnu. Napríklad tiger vie z nepriateľov hneď po smrti zobrať všetky peniaze. Roztomilý psík na vozíku Chorizo nie je stavaný na priamy boj a tak vášho nepriateľa nezabije, ale odláka svojou roztomilosťou jeho pozornosť. Náš plne kovový K-9000 ide rovno na vec, nevadia mu guľky, oheň ani explózie. Je len na vás, aký štýl vám sadne a čo si vyberiete.

Naprieč Yarou po zemi, vode alebo vzduchu

Far Cry 6 ponúka relatívne širokú škálu dopravných prostriedkov. Ak sa rozhodnete ísť po zemi, máte rôzne autá alebo iné zaujímavé kolesové prostriedky – alebo kone, ako sme spomenuli vyššie. Cez vodu vám samozrejme pomôžu lode a člny a po vzduchu helikoptéry. Dokonca máte aj padák a wingsuit, ak náhodou spadnete alebo skočíte z vysokého miesta. Ovládanie týchto prostriedkov je relatívne dobré, treba si naň len zvyknúť. Aj keď všetky z nich nám prišli až príliš rýchle a nedotáčavé. Jazda na koni je špeciálny prípad, je skutočne nepríjemné ho ovládať. Plusom však je, že auto si môžete zavolať kdekoľvek, pokiaľ ste niekde pri hlavnej ceste (alebo povedzme lepšie asfaltovej). Z menu si iba vyberiete donášku auta a o chvíľu je pri vás. Už nikdy tak nemusíte chodiť nikam po vlastných.

Hra je stabilná a počas nášho hrania nám, pravdupovediac, ani raz nespadla, čo nás veľmi teší. Možno si poviete, že je to samozrejmosť, no posledné mesiace a roky v hrách náš naučili, že ani to už nemusí byť záruka. Graficky je spracovaná pekne, aj keď veľké rozdiely medzi posledným a týmto dielom by sme nečakali. Je to jednoducho dobre vyzerajúci a fungujúci Far Cry, až na niekoľko nedostatkov. Napríklad rozhodnutie pridať do hry pohľad z tretej osoby.

Čo je na tom ešte horšie, výber nie je na vás. Akonáhle vstúpite do jedného zo svojich kempov (ktorých je v hre niekoľko), kamera sa prepne a vy sa zrazu vidíte so škaredým veľkým Supremom na chrbte. Nemôžete skákať, ani vytiahnuť zbrane. Môžete sa len zasekávať a divne chodiť pomedzi všetky maličké prekážky, ktoré vám stoja v ceste. Absolútne nechápeme rozhodnutie pridať toto do hry. Je to zbytočné, vyzerá to zle, nemá to v podstate žiadny význam.

Far Cry 6 ponúka aj trochu manažmentu

Už v Assassin’s Creed Valhalla ste si mohli za určitých podmienok vylepšovať svoj kemp. Tento nápad je aj vo Far Cry 6, aj keď stále nevieme, či je vôbec dôležitý. Viac nám to príde, že ide iba o zaujímavý doplnok, ak by náhodou mal niekto záujem o trochu manažmentu. Počas hrania narazíte na niekoľko hlavných kempov. Spravidla v každej oblasti na mape je jeden hlavný kemp. V ňom, okrem úžasného pohľadu z tretej osoby, môžete vylepšovať niektoré aspekty. Napríklad si zaplatíte poľovnícku chatku, ktorá vám za peniaze ponúkne vyznačenie istého zvieraťa na mape. Čo je ale zaujímavejšie sú takzvané Los Banditos misie. Jednoducho vyšlete na misiu lídra a počas nej rozhodujete, čo by mali urobiť. Hra vám ponúkne tri možnosti a pri každej máte percentuálnu šancu na úspech. Sú za to, samozrejme, odmeny.

Na to, aby ste mohli vyslať lídra na misiu, musíte mať dostatok priaznivcov. Tých získate jednoducho, počas hrania po celej mape. Napríklad, keď idete autom a popri ceste uvidíte zviazaného rebela, pomôžte mu. Hra ponúka aj kooperačný režim a tak sa môžete na dobrodružstvo v Yare vydať aj s priateľom. Musíte však odohrať istú časť hry, kým sa vám táto možnosť odomkne. V kempe na vás čakajú aj rôzne špeciálne misie, ktoré sú mimo hlavný príbeh a plníte ich s inými hráčmi. Či už s priateľmi alebo náhodnými hráčmi.

Opäť sú za to rôzne odmeny, ale tieto misie nepridávajú veľa do príbehu. Ak máte chuť na trochu kontroverznej akcie, môžete  si vyskúšať kohútie zápasy, ktoré vyvolali vlnu kritiky. Nie od hráčov, ale od organizácie PETA, ktorá žiada tieto zápasy odstrániť. Ubisoft sa však v tomto prípade inšpiroval Kubou, kde sú tieto zápasy legálne a tak, aspoň nateraz, kohútie zápasy ostávajú v hre.

Poďme zvrhnúť diktátora

Keď už máte všetko potrebné, je načase, aby ste to využili. Do Yary ste predsa prišli niečo vyriešiť a tým je Antón Castillo, neľútostný diktátor. Aby sme sa vyhli prezrádzaniu príbehu, nebudeme ho popisovať podrobne, no tešiť sa môžete na niekoľko zvratov. Väčšina z nich je predvídateľná, hlavne, ak ste už so sériou Far Cry dlhší čas. Sú však aj také, ktoré vás dokážu prekvapiť. Na porážku Antóna vám najprv treba zlikvidovať niekoľko jeho najvyššie postavených prívržencov. Predstavte si to ako hierarchiu v hre Ghost Recon Wildlands. Ak sa chcete dostať k tomu hlavnému, musíte najprv zlikvidovať menších. Tí sú vo Far Cry 6 rozdelení do niekoľkých kategórií a každému z nich prislúcha iná časť ostrova. Postupne sa teda dostanete do každej časti ostrova, budete plniť misie a následne zlikvidujete, povedzme, „bossa“ danej časti. To vás posunie o krok bližšie k Antónovi.

Ako sme už spomenuli, Far Cry 6 je zaujímavá hra, ktorá prináša nové aj staré mechaniky. Tie staré však prevládajú. Opäť ale je ťažké sa rozhodnúť, či je to pre hru dobré, alebo nie. Predsa len, je to tradícia, no na druhú stranu by to už asi chcelo niečo nové. V každom prípade Ubisoft trafil do čierneho minimálne s Antónom a hercom, ktorý ho stvárňuje. Antón nie je prehnaný diktátor, v podstate ani šialenec. On je len presvedčený, že to čo robí, robí pre dobro ostrova. A preto je nebezpečný. Teraz je už len na vás, aby ste sa postarali o blaho ostrova Yara ako guerilla, hrdina odporu a rebelov. Aj keď má hra svoje chyby, či už technické alebo príbehové, nepochybne sa vám bude páčiť, ak vás minulé diely Far Cry bavili. Nie je teda v skutočnosti nad čím premýšľať, len pustiť sa do hrania.

Far Cry 6
Klady
Jednoduché RPG prvky
Príbeh je chytľavý
Hlavné postavy sú výrazné
Ostrov Yara a prostredie
Lokálne pesničky z rádia
Zápory
Zatiaľ žiadny posun vpred
Množstvo misií rovnakých
Veľa príbehových liniek
Vylepšovanie zbraní nemá veľmi zmysel
75