F1 2020

Odoberaj novinky cez  Google News
Dátum vydania
10. júl 2020
Platforma
PlayStation 4
Žáner
Závodná
Výrobca
Codemasters Birmingham
Vydavateľ
Codemasters

Rok 2020 sa nepochybne rozbehol bleskovou rýchlosťou. Minimálne tak rýchlo, ako monoposty vo Formule 1. Aj keď to možno nie je najlepšie prirovnanie, aké sme tu kedy napísali, faktom ostáva, že po roku tu máme opäť ďalší diel legendárneho simulátoru Formuly – F1 2020 od štúdia Codemasters. To, ako si táto hra poradila v našich rukách, si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Codemasters sa tentoraz pochlapilo a novú hru F1 vydalo takmer na deň presne so štartom reálnej sezóny F1. Tá sa začala 5. júla v Rakúsku na okruhu Red Bull. Vždy, keď vychádza ďalšia hra z podobnej série, sú hráči zvedaví na vylepšenia a novinky. Otázkou je, či dokázali vývojári vylepšiť už beztak kvalitný titul. Technicky je, samozrejme, stále čo vylepšovať a Codemasters opäť dokazujú, že aj keď na prvý pohľad nie je veľmi v hre čo vylepšiť, vždy sa nájde niečo, čím nás prekvapia.

Všetkých 22 oficiálnych tratí z reálnej F1 je k dispozícii aj v hre. Vrátane nedávno vzkrieseného Holandského okruhu Zandvoort. Ten obsahuje všetko, čo aj v reálnej verzii. Prudké a intenzívne zatáčky potešia vašu ruku či už budete hrať na volante, gamepade alebo klávesnici. Fanúšikov poteší aj úplne nový Hanoi Street Circuit vo Vietname, ktorý je nielen medzi hráčmi F1 veľmi obľúbený. Bohužiaľ, obe menované trate sa tento rok v reálnej F1 neobjavia a to kvôli pandémii. O dôvod viac si zahrať F1 2020, kde sa na nich môžete vyjazdiť do sýtosti a v relatívnom bezpečí.

Ak aj napriek tomu chcete, môžete si po vzore tohtoročnej reálnej F1 vyhodiť niektoré okruhy z hry. To využijete napríklad v prípade, že sa chcete držať programu reálnej F1. Veľmi to ale neodporúčame, už len z toho dôvodu, že obe tieto nové trate sú vytvorené maximálne detailne a s citom. Pocit reálnych závodov vám dávajú aj komentátori, ktorí sa tesne pred závodom znesú na helikoptére nad vašimi hlavami. Ide o známe tváre – David Croft a Anthony Davidson. Niekedy sa môže zdať, že ich komentár je umelý a pripadá vám trochu čudný, možno nie veľmi k veci. Nuž, povedzme si narovinu, vytvoriť realistický komentár vo virtuálnych závodoch, alebo všeobecne športových hrách, je náročné. Nejaké to slovo alebo fráza jednoducho vždy ujde mimo líniu.

Veľkým plusom minulého ročníku bola aj Formula 2, napriek tomu, že vyzerala skôr ako doplnok, ktorý bol do hry pridaný mimochodom, aby sa nepovedalo. To v tejto hre už neplatí. Formulu 2 si môžete odjazdiť v plnom alebo polovičnom šampionáte. Svoje pretekárske schopnosti tak môžete postaviť pred súperov ako sú Mick Schumacher alebo Giuliano Alesi. Sklamať vás môže neprítomnosť príbehu. Je to škoda, keďže by sa tu hodil, hlavne z dôvodu vžitia sa do postavy vášho pretekára.

Priamo na trati si hra vedie skvelo ako vždy. Codemasters už vie, čo robí a sme radi, že sa na tom nesnaží silou mocou niečo meniť. V hre je naozaj cítiť vylepšenia, ktoré si na svojom monoposte robíte. Nie je to len niekoľko čísel, ktoré sa zvyšujú, alebo znižujú, prípadne vizuálne zmeny, ktoré sú iba na oko. Nie, všetko, čo sa rozhodnete zmeniť, budete cítiť aj na trati. Dokonca budete cítiť aj to, čo nemôžete ovplyvniť. Napríklad opotrebované pneumatiky počas závodu. Prečo to ale takto vychvaľujeme, keď by to mala byť samozrejmá súčasť závodnej hry? Pre pocit, ktorý z toho máte. Prinúti vás to naozaj porozumieť tomuto športu. Pochopíte, že byť pilotom F1 nie je až také jednoduché, ako sa to môže zdať.

Keďže nám tu v posledných mesiacoch pochoduje vírus a Formula 1 bola odložená, mnoho známych tvári a YouTuberov nám ukázalo, ako reálny dokáže tento simulátor byť. Dokonca nemusíte hrať ani proti reálnym hráčom. Umelá inteligencia ostatných protivníkov je zdravo agresívna, tak, ako by ste očakávali. Nevytláča vás zbytočne z trate, neblokuje vás, ani zanezdajky nedostane nečakané zrýchlenie a neujde vám spred nosa. Napriek tomu sa musíte sústrediť a ukázať čo vo vás je. Samozrejme, pri hre si môžete aj oddýchnuť, v tom vám nikto nebráni. Skutočný pocit pretekára však zažijete, až keď sa budete naozaj snažiť vyhrať a taktizovať. Hra ponúka široké možnosti v nastavení obtiažnosti, takže je len na vás, čo všetko budete kontrolovať sami a čo nie. Prípadne môžete začať zľahka a postupne, ako sa budete so svojim autom spoznávať, obtiažnosť zvyšovať.

Keď už sme pritom, v hre naozaj môžete mať svoje vlastné auto, respektíve monopost, alebo formulu. Všetkým je snáď jasné, že myslíme stále to isté. Je tomu venovaná celá časť, ktorá je novinkou a nesie názov My Team. V nej si môžete kompletne vytvoriť jedenásty tím na štartovacej ploche. A keď píšeme kompletne, myslíme kompletne. Musíte si vybrať meno, farby, potlač vozidla, naverbovať pretekárov a tím a v neposlednom rade sa starať aj o finančnú stránku. Pravdupovediac je to komplikovaný a zložitý mód, pretože musíte dohliadať na každý aspekt. Rozhodnutia a manažment vás nečakajú len na začiatku, ale aj počas hrania. Skúmať a testovať nové súčiastky a vylepšenia pre auto je základom, ktorý nemôžete nechať tak. Ak vás teda dokáže unaviť množstvo textu na obrazovke a nespočetné množstvo možností, ktoré máte, tento mód asi nebude pre vás. Hra sa vám síce snaží vysvetliť čo najlepšie, čo všetko treba robiť a kde čo nájdete, ale je toho naozaj veľa. Nie je to však mínusom, keďže ako píšeme, skúsení hráči to určite ocenia.

Komplexný simulátor F1, ktorý by nemal chýbať v zbierke žiadneho fanúšika F1 a potešia sa určite aj „obyčajní“ nadšenci závodných hier.

SPAWN.sk

Veľkým plusom je aj split-screen, čo v dnešných závodných hrách už veľmi nenájdeme. Znamená to, že si môžete sadnúť spolu so svojim kamarátom do kresla, dať mu do ruky ovládač a zmerať si svoje schopnosti. Skvelý doplnok ak ste súťaživý typ. Môže to byť aj problém, ak neznesiete vy, alebo váš kamarát prehru. Nezabúdajte, že priateľstvo je dôležitejšie, ako nejaká hra. To sme ale odbočili od témy.

Koniec koncov je nová F1 skvelou hrou, ktorá mohla byť ešte lepšia nebyť toho, že v hre chýba príbeh. Samozrejme, rozhovory pred reportérmi sú zaujímavé, ale aj na tých sa dalo viac zapracovať. Absentujúci príbeh však dokážeme hre, aspoň čiastočne, odpustiť, pretože vývojári namiesto toho pridali do hry úplne nový mód a povedzme si pravdu, nie každý potrebuje v závodnej hre príbehovú zložku. F1 2020 je doteraz najkompletnejšia simulácia pretekov F1, aká tu bola. S novým módom My Team je to väčšia zábava a ešte väčšia výzva aj pre skúsených hráčov. Tak ako v každej, aj v tejto hre sa nájdu chyby, hra úplne bez chýb snáď ešte ani nevyšla.

Sú to ale chybičky krásy, ktoré sa ľahko dajú odpustiť a keď tak urobíte, získate komplexný simulátor F1, ktorý by nemal chýbať v zbierke žiadneho fanúšika F1 a potešia sa určite aj „obyčajní“ nadšenci závodných hier.

F1 2020
Klady
Kvalitné spracovanie
Len málo chýb
Multiplayer split-screen
Nový mód My Team
Zápory
Takmer žiadny príbeh
Niekedy chybné komentovanie
85
F1 2020