EKSA E900 Pro – rozumné herné slúchadlá za priaznivú cenu

Odoberaj novinky cez  Google News
Recenzia na herné slúchadlá EKSA E900 Pro
Zdroj: spawn.sk
Dátum vydania
2. jún 2020
Hardvér
Slúchadlá
Typ
Herné
Kategória
do 50€
Výrobca
EKSA

V tejto hardvérovej recenzii sa pozrieme na herné slúchadlá spoločnosti EKSA. Slúchadlá EKSA E900 Pro sú priamym nástupcom modelu EKSA E900, ktoré však ponúkajú o niečo viac, než pôvodný model. Na pomery stále mladej spoločnosti, založenej len v roku 2018, oslavujú herné slúchadlá tejto spoločnosti úspech. EKSA E900 Pro 2.1 Gaming Headset sú vyvinuté profesionálmi v oblasti hier, aby ponúkli predovšetkým kvalitný zvuk, ktorý dokáže umocniť celkový herný zážitok. To, čo je v Pro verzii herných slúchadiel nové, je 360-stupňový virtuálny priestorový zvuk, ktorý zaručuje softvér EKSA Surround 7.1, a ktorý pôvodný model neponúkal. Lokalizácia zvukov v priestore dokáže pomôcť rýchlo nájsť presnú polohu nepriateľa a zvýšiť tak šance na prežitie v hre.

Avšak to, či sa tieto herné slúchadlá hodia k vašim herným zážitkom, sa budeme snažiť zodpovedať v našej recenzii. Ide totiž o akúsi dvojsečnú zbraň. Na jednej strane ponúkajú slúchadlá veľa funkcií a možností ako niektoré drahšie. Na tej druhej strane sú až, obrazne povedané, príliš lacné, vzhľadom na to, koľko toho chcú ponúknuť. To sa nie vždy vypláca. Ako je to naozaj sa dozviete v ďalších riadkoch.

Balenie s prekvapením

Keď k nám slúchadlá dorazili, ako prvé sme si všimli ľahkosť samotnej krabice. Niet sa však čo čudovať, takmer celé slúchadlá tvorí plast. Možno vás to odradí, no nemusí to byť nutne na škodu. Napríklad v prípade, že ste otrávený z nosenia ťažkých slúchadiel alebo ste známy tým, že vám často padajú na zem. Okrem slúchadiel v balení nájdete aj 3,5mm kábel jack na použitie napríklad s hernými konzolami Xbox, PlayStation alebo aj Nintendo Switch. Kábel je samozrejme možné použiť aj na mobilnom telefóne, kde sme však museli použiť 3,5mm splitter, ktorý je ale taktiež súčasťou balenia. Takže žiadny problém. To všetko z dôvodu, že pôvodný 3,5mm kábel nebolo u nás možné nakoniec dotlačiť vďaka krytu telefónu.

Ďalšou a veľmi potrebnou súčasťou balenia, hlavne v dnešnej dobe, je aj USB kábel typu C na jednom, a USB typu A na druhom konci. Vďaka tomuto káblu je možné využívať plný potenciál slúchadiel, a to virtuálny 7.1 priestorový zvuk. Netreba však zabúdať na odpojiteľný mikrofón a samozrejme, manuál. Ako príjemný bonus balenie obsahuje krásne vrecúško s vytlačeným logom spoločnosti EKSA, napríklad na prenášanie alebo použitie v domácnosti na iné veci.

Všade samý plast

Herné slúchadlá EKSA E900 Pro vyzerajú ako bežné herné slúchadlá, viac-menej (dobre, tak teda viac) podobné napríklad slúchadlám od spoločnosti HyperX. Povrchovú úpravu vrchného dielu tvorí koženka a samozrejme plast v ráme. Tak, ako v prípade koženkového vrecúška, aj tu sa nachádza pekne vtlačené logo spoločnosti EKSA. Spodnú časť tohto dielu tvorí taktiež koženkové čalúnenie, ktoré je mäkké a sedí pekne na hlave bez akýchkoľvek nepríjemných pocitov. Na koncoch horného rámu sa nachádzajú dve plastové koncovky s orientačnými nápismi Left (L) a Right (R).

Práve tu, kde môže vyniknúť kreativita, sú použité obyčajné plastové materiály.

Už keď sme spomínali podobnosť so slúchadlami HyperX, tá je výrazná hlavne v uchytení samotných mušlí slúchadiel v podobe Ypsilonu v 10 stupňovom ergonomickom zakrivení. To aby boli slúchadlá pohodlnejšie. Presne tak to uvádza aj samotný výrobca na svojich stránkach, s čím musíme súhlasiť. Sú pohodlné a sedia dokonalo. Avšak jedna vec, ktorá nás zaráža pri slúchadlách, ktoré majú pôsobiť prémiovo, je materiál. Ako sme spomínali, slúchadlá sú celoplastové a práve tu, kde môže vyniknúť kreativita, sú použité obyčajné plastové materiály. Presne na miestach mušlí, kde sa na vonkajšej strane nachádza aj logo spoločnosti, je naokolo kúsok kovovej mriežky, pod ktorou sa nachádza … tiež plast. Nevyzerá to dobre a kazí to ten prémiový „feeling“. Čo nás však prekvapilo v pozitívnom zmysle je červený káblik, ktorý spája horný diel s mušľami. Je pekne zvinutý do tvaru, aký má pružina.

Slúchadlá vynikajú v pohodlnosti

Na ľavej mušli sa nachádzajú ovládacie prvky a porty na pripojenie k zariadeniam. Prvý port, ktorý treba spomenúť, slúži na pripojenie mikrofónu. Pripojenie mikrofónu k slúchadlám je pomerne ľahké, keď ich nemáte práve na hlave. V prípade, že ho v zápale hry potrebujete pripojiť, slúchadlá musia ísť bohužiaľ dole. Ide o čisto technický problém, pretože konektor s jackom má špecifický tvar. Pokúšali sme sa ho zapojiť so slúchadlami na ušiach a z 25 pokusov sa nám to podarilo len trikrát. Tu by sme ocenili zlepšenie, prípadne pripojenie taktiež pomocou USB-C portu pre lepšiu a rýchlejšiu manipuláciu. Mikrofón je tenký a ohýba sa skvele. Na prvý pohľad vyzerá lacnejšie, ale pri prvom zahnutí pocítite kvalitné spracovanie. Materiál, z ktorého je vyrobený, určite niečo vydrží. Aj keď, samozrejme, táto možnosť tu stále je, a to pri akýchkoľvek mikrofónoch, nie len pri tomto.

Druhý a tretí port slúžia na pripojenie priamo k zariadeniam. Ide o USB-C port, ktorý slúži aj na prenos virtuálneho 7.1 priestorového zvuku a 3,5mm uzamykateľný jack. Uzamykateľný preto, že sa na ňom nachádzajú výbežky a vy si tak môžete svoj kábel napevno pripevniť a zabrániť tak neželanému odpojeniu kábla. V neposlednom rade netreba zabúdať na ovládanie hlasitosti a vypnutie mikrofónu, ktoré sa taktiež nachádza na slúchadle.

Druhá mušľa je prázdna, pretože sa všetko nachádza na tej ľavej. Z dizajnovej stránky sa okrem toho nachádza na oboch aj pekný červený pásik. Je však škoda, že nesvieti. Keď sa nás niekto opýta, aké je to mať na hlave slúchadlá EKSA E900 Pro, môžeme potvrdiť, že náušníky naozaj skvelo sedia a hlavne sú super-pohodlné. Sú jemné na dotyk a krásne mäkké. Niet sa čomu čudovať, keď ich obsahom je pamäťová pena. Môže sa vám zdať, že preháňame, no či už ide o lacnejšie slúchadlá alebo prémiové značky, potrpíme si na pohodlnosť. Tieto ju rozhodne ponúkajú.

So softvérom si veľa zábavy neužijete

Ako väčšina slúchadiel, aj v tomto prípade sa dajú EKSA E900 Pro používať okamžite, bez inštalácie ovládačov. Ak však chcete a potrebujete dosiahnuť lepšiu kontrolu nad zvukom, je nutné si nainštalovať oficiálny softvér. V tomto prípade sú hneď tri veci, ktoré zamrzia. Prvou je, že samotné slúchadlá, spomínaný ovládač a ani softvér neobsahujú a to, samozrejme, ani ich krabica. Prvé, čo musíte urobiť, je zamieriť na oficiálnu stránku pre stiahnutie softvéru. Oznámenie, kde sa nachádza softvér, zistíte snáď okamžite. Máte to napísané na krabici, v technickom manuáli, alebo aj na samotných štítkoch nachádzajúcich sa na kábloch.

Softvér aj ovládač ešte potrebujú kus pozornosti

Druhou je stránka s ovládačom, na ktorú sa dostanete. Tu zistíte, že existujú dve verzie softvéru. Jedna pre slúchadlá so starou krabicou a druhá pre novú krabicu. Rozdiel nepoznáme ani my sami, avšak popis na webe hovorí jasne, ktorá krabica je ktorá, a ktoré znaky treba pozorne na krabici nájsť pre stiahnutie správnej verzie. Keď toto všetko spravíte, narazíte na tretí problém v podobe stiahnutia softvéru z Google Disku spoločnosti. Aj keď je to nevídaný spôsob, nie je to to, v čom je problém. Ten je v samotnej inštalácii. Keďže tento ovládač nemá licenciu a ani digitálny podpis, je nutné vypnúť kontrolu programov pre úspešnú inštaláciu softvéru.

Pri prvých dvoch pokusoch sme museli PC reštartovať až dvakrát. Ako sme spomínali, najskôr bol problém so začatím inštalácie, potom neskôr nám počítač nerozoznal slúchadlá a stále nás vyzýval, aby sme ich pripojili pomocou USB kábla. O pár chvíľ neskôr sa softvér nenainštaloval správne alebo PC jednoducho zamrzol. Po ďalších pokusoch sme to chceli rovno vzdať, ale nakoniec sme tento súboj predsa úspešne vyhrali. Nemohli sme dovoliť, aby nad nami vyhral nejaký softvér a my si tak nemohli užiť plný potenciál slúchadiel. Jednoznačne je to ale veľké mínus.

Čo sa týka slúchadiel EKSA E900 Pro, niekedy znel zvuk skvele, inokedy hrozne. Pokiaľ sa však bavíme o herných slúchadlách, tak v hrách svoju úlohu plnia dobre.

Každopádne, úspech nakoniec opäť vystriedalo sklamanie

Samotná aplikácia na ovládanie a prispôsobenie zvuku nie je vôbec pekná. Nechceme sa vážne nikoho dotknúť a určite odviedli kus roboty, ale po dizajnovej stránke to nie je niečo, čo by lahodilo nášmu oku. Je fakt, že aplikácia pôsobí zastarane, nie je ani intuitívna. Museli sme si na internete pozrieť obrázky, ako má softvér vyzerať, pretože sme sa v prvom momente nevedeli dopátrať k nastaveniam spomínaného 7.1 priestorového zvuku. Nakoniec sme skúsili to úplne posledné, čo by vás zrejme napadlo. Stlačiť jednoducho pravé tlačidlo myši na ikonku zvuku a čuduj sa svetu, ono to fungovalo. Všetky nastavenia sú priamo tam.

Množstvo funkcií, ktoré však nemáte ako nastaviť

Medzi možnosťami je ovládanie hlasitosti, ďalej sample rate (v preklade vzorkovacia frekvencia), ekvalizér, efekt prostredia, spomínané 7.1 nastavenia, Xear SingFX a Xear Surround Max. Možnosti mikrofónu nie sú síce tak bohaté, ale určite postačia. Je tu možné nastavovať hlasitosť a monitorovanie, vzorkovaciu frekvenciu, mutáciu zvuku (v tomto prípade Hlasu [SD]) v podobe Xear SingFX a redukciu šumu.

Keď sa bavíme o slúchadlách, nakoniec treba spomenúť to najhlavnejšie, a to nahrávanie a predovšetkým prehrávanie zvuku. Čo sa týka slúchadiel EKSA E900 Pro, niekedy znel zvuk skvele, inokedy hrozne. Pokiaľ sa však bavíme o herných slúchadlách, tak v hrách svoju úlohu plnia dobre a zo zvuku sme boli prekvapení a nadmieru spokojní. Na druhej strane, viac ako 15 až 20 bodov hlasitosti sme si však nemohli dovoliť, pretože slúchadlá sú dosť hlučné a viac by spôsobilo asi krvácanie uší. Čo sa týka nastavení a virtuálneho 7.1 priestorového zvuku, to je možné robiť len prostredníctvom pripojenia cez USB, čo je však veľká škoda, pretože nastavenia nie je možné robiť napríklad na konzolách. Tam sa musíte uspokojiť s klasickým stereo zvukom cez jack.

Nahrávanie, alebo inak povedané mikrofón, môžeme už druhýkrát počas recenzie pochváliť. Počas hrania s kolegami redaktormi bolo povedané, že je nás počuť skvele, i keď prvotné nastavenia nesmeli chýbať ani tu. Spojazdniť a nastaviť mikrofón tak, aby spĺňal naše požiadavky, zabralo niekoľko minút. Ale potom všetko šlo tak hladko, ako malo.

Záverečný verdikt

Aktuálna cena, za ktorú si je možné EKSA E900 Pro zaobstarať, určite nepatrí medzi vysoké. Je možné si ich objednať odkiaľkoľvek a dokonca s poštovným zadarmo nad 13,99 dolárov. Dokonca aj teraz prebieha v oficiálnom obchode zľava na recenzované slúchadlá za 45,99 dolárov. Existujú aj drahšie 7.1-tky, avšak so správnym nastavením a vyladením dosiahnete aj s týmito skvelý zvuk a za menej peňazí. A to sa oplatí. Najmä ak chcete relatívne dobrý pomer cena a zvuku.

Bonusom je, že ak ste nikdy žiadny stojan k slúchadlám nedostali a vždy ste po ňom túžili, k týmto slúchadlám vám ho pribalia automaticky, a aj keď ide o malú pozornosť, určite poteší. Aspoň sa nebudú vaše slúchadlá povaľovať kdekoľvek, ale budú mať svoje miesto. Slúchadlá od nás získavajú nadpriemerné hodnotenie, vzhľadom na to, v akej cenovej kategórii sa pohybujú. Určite to nie je rovnakých 85% ako v prípade drahších slúchadiel, ktoré sme recenzovali. No v kategórii do 50€ si určite zaslúžia vašu pozornosť, aj napriek použitým materiálom a priam katastrofálnemu softvéru.

EKSA E900 Pro
Klady
Komfort
Prekvapivo kvalitný mikrofón
Priaznivá cena
Možnosť dokúpenia náhradných dielov
Zápory
Všade prítomné plasty
Absencia RGB
Softvér a ovládač momentálne v zlom stave
85
EKSA E900 Pro