Devil May Cry 5

Recenzia

Platforma
Xbox ONE
Žáner
Akčná, Adventúra, Hack and Slash
Výrobca
Capcom
Distribútor
Capcom
Hru na recenziu poskytla spoločnosť
Cenega Czech

Poďme sa hneď v rýchlosti na úvod pozrieť do histórie. Ta siaha až do roku 2001, keď vyšiel prvý diel. Tu je však k videniu zoznam všetkých hlavných titulov zo série Devil May Cry. Od najstrašieho, po najnovší diel.

 • Devil May Cry (PS2) – 2001
 • Devil May Cry 2 (PS2) – 2003
 • Devil May Cry 3: Dante’s Awakening (PS2) a Special Edition (PS2 a PC) – 2005
 • Devil May Cry 4 (PS3, Xbox 360, PC) a Special Edition (Xbox One, PS4, a PC) – 2008
 • DmC: Devil May Cry (PS3, Xbox 360, PC) a Definitive Edition (Xbox One a PS4) – 2013
 • Devil May Cry 5 (Xbox One, PS4, a PC) – 2019

Pre tých z vás, čo nepoznajú túto klasiku, tu máme stručný popis. Jedná sa o skvele urobenú hack and slash hru s intenzívnym príbehom, ktorý nás sprevádza už po mnoho dielov. Hlavné lákadlo tejto série je jej prepracovaný systém súbojov, boss fighty a jej príbeh, ktorý je v tomto diele lepší než doteraz. Dočkáme sa novej postavy s názvom V, ktorá pôsobí dosť tajuplne a nič o nej zo začiatku nevieme. Hier zo série Devil May Cry vyšlo už mnoho a väčšina z vás asi nehrala každý diel alebo si hru nepamätá presne do detailov. To však v prípade novej časti neplatí, pretože ju pochopíte aj bez toho, abyste museli hrať niektoré z predchádzajúcich dielov. Vopred upozorňujeme, že recenzia môže prezradiť dôležité časti z príbehu. Berte to prosím na vedomie, pokiaľ ste hru ešte nehrali.

Príbeh začína epickým súbojom s démonickým králom Urizenom. Dante a jeho tím sa ho pokúšajú zastaviť, ale Urizen je veľmi silný. Čo sa ale nestane, Dante a jeho banda sú porazení a stratení. Následne sa dej posunie o nejaký ten čas dopredu a my sa stretávame s Nerom a mechaničkou Nico. Následne je k videniu skvelá spomalená scéna, v ktorej nám hra predstaví hlavných členov vývojárskeho tímu. Ďalej už príbeh rozvádzať nebudeme, je to niečo, čím si každý musí prejsť sám a užiť si to na vlastné oči. Príbeh síce nie je nič neuveriteľného, ale určite sa do hry skvele hodí a tvorcovia si na ňom dali záležať. V hre riešia základné dve témy. Ako poraziť démonického kráľa a kto je vlastne tajomný V a či sa mu vôbec dá veriť.

Príbeh je niečo, čím si každý musí prejsť sám a užiť si to na vlastné oči.

Hrou vás budú sprevádzať tri hlavné postavy. Prvý je samozrejme Dante. V podstate synonymum k sérii Devil May Cry. Jedná sa o ostrieľaného lovca démonov a predovšetkým, veterána tejto série. V tomto diele na naviac lepší než kedykoľvek predtým. Dante používa svoje klasické zbrane, dvojicu pištolí Ebony a Ivory a svoj verný meč Rebellion. Samozrejme, v hre je možnosť customizácie, čo Dantemu ponúka veľký arzenál zbraní, medzi ktoré napríklad patrí aj motorka Cavaliere (ano, motorka), ktorá sa dá premeniť na dve jednoručné zbrane. Dante taktiež využíva okrem svojho veľkého arzenáli aj svoje peste a nohy, ktoré dohromady vytvárajú úžasné kombá. Jeho systém boja pomocou rúk a nôh nápadne pripomína brazílsky bojový tanec Capoeira.

Ďalším starým známym je Nero, ktorý ma taktiež zaujímavý arzenál rovnako ako Dante. Nerova špecialita pre tento diel, je fakt, že prišiel o svoju démonickú ruku. Ale rozhodne kvôli tomu neprestane bojovať s hordami démonov. Skorej zmienená mechanička Nico mu totižto vyrába protézy známe v tejto hre ako Devil Makery, ktoré plne nahrádzajú jeho bývalú ruku a je nakoniec silnejší, než kedykoľvek predtým. Každá jeho ruka má svoje unikátne schopnosti a skvele doplňujú jeho meč Red Queen a jeho dvojhlavňový revolver Blue Rose. Nero sa rovnako ako Dante sústredí skôr na boj zblízka.

Nebol by to nový diel po toľko rokoch bez novej postavy. V tomto diele sa zoznámite s novou záhadnou postavou menom V. Musíme povedať, že tento nováčik na nás zo začiatku pôsobil dosť divne, pretože sám nebojuje a pomocou príkazov ovláda troch démonických poskokov, ktorí robia všetku špinavú prácu za neho. V síce pôsobí krehko alebo slabo, ale opak je pravdou. Jeho démonický priatelia sú veľmi silní a vďaka nim sa dokáže vyrovnať Nerovi, alebo dokonca aj samotnému Dantemu. Jeho skôr zmienení poskokovia nesú mená Shadow, Griffon a Nightmare. Shadow je panter, ktorý sa špecializuje na rýchle útoky a je váš primárny zdroj poškodenia. Griffon je váš ukecaný vtáči priateľ, ktorý vysiela blesky a prevažne útočí na diaľku. Zároveň vás ale taktiež môže dostať do bezpečia v prípade, že to bude potrebné. Posledný a zároveň najsilnejší z vašich poskokov je golem s menom Nightmare. Môžete sa mu pokojne postaviť na chrbát a dávať tak príkazy z dostatočne bezpečného miesta.

Herná stránka je skvelá, hra zo začiatku ponúka dve obtiažnosti a to Human a Devil Hunter. Tieto možnosti v podstate znamenajú ľahkú a strednú náročnosť hrania. Po dohraní celej hry sa vám sprístupní ďalšia obtiažnosť. Pokiaľ teda dokážete poraziť hru na jednej z prvých dvoch obtiažností, sprístupní sa vám ťažká s názvom Son of Sparda. Následne po dohraní hry na obtiažnosti Son of Sparda sa vám sprístupní ešte ďalšia, s názvom Dante Must Die, ktorá predstavuje veľmi ťažkú obtiažnosť, ako už samotný názov napovedá. To stále ale nie je všetko, následná obtiažnosť je záležitosť pre najviac hardcore hráčov a pre túto platia rovnaké pravidlá ako u Heaven or Hell, ale dostanete na celú hru len tri žovity a nepriatelia majú rovnaký počet životov ako u Dante Must Die, čo znamená, že vy umriete po prvej rane, ale vaši nepriatelia toho vydržia veľa. Obtiažnosť sa odomkne po dohraní hry na Dante Must Die a ide o skutočne ťažkú záležitosť pre tých, ktorí hľadajú maximálnu výzvu.

Hudobná stránka hry vás zaujme, tentokrát sa s tým autori skutočne vyhrali, je nadupaná a intenzívna.

Hra je hlavne o schopnostiach, kombo útokoch a zbraniach. Tieto veci si môžete vylepšiť pomocou červených orbov, ktoré padajú z nepriateľov a dostávate ich ako odmenu na konci každej misie. Tieto orby je možné utratiť pri Nico v jej Devil May Cry dodávke, ktorú si môžete privolať uprostred levelu pomocou jednej z telefónnych búdiek. Tieto upgrady sa vám budú náramne hodiť. Ponúkajú totiž nové schopnosti, vylepšujú tie stávajúce alebo si môžete dokúpiť vybavenie, oživovacie žlté kryštály alebo rozšíriť životy. Spomínané žlté kryštály nie sú v podstate na prvých dvoch obtiažnostiach potreba, pokiaľ ste aspoň priemerný hráč. Na vyšších obtiažnostiach sú ale určite váš najlepší kamarát. Behom vašeho hrania postupne narazíte na rôzne skryté bonusové misie, ktoré vás zasypú červenými orbami. Tieto misie je možné hrať znovu priamo z menu až dokekonečna. Hudobná stránka hry vás zaujme, tentokrát sa s tým autori skutočne vyhrali, je nadupaná a intenzívna, takže vo vás budí väčšiu snahu a agresivitu pri súbojoch s nepriateľmi. V hre sa taktiež dočkáte mnoho vtipov a rôznych hlášok, čo vás stopercentne pobavia. Toto sa vývojárom rozhodne podarilo. Jediná záporná časť je Cameo systém. Jedná sa o čiastočný multiplayer, ktorý v hre ale nie je vôbec kľúčový a ani vôbec zábavný. Je to teda ra, ktorá má silnú a kvalitnú singleplayer stránku.

Čo sa týka hráteľnej a grafickej stránky hry, hra vypadá skvele. Vezie sa na rovnakom engine ako remake Resident Evil 2 alebo Resident Evil 7. Engine nesie názov RE engine a je to nutnosťou pre hry od štúdia Capcom. Hra tak vypadá fantasticky čo sa týka efektov pri boji, vzhľadu postáv a nepriateľov. Prostredie neskôr v priebehu hry príliš nevyniká, respektíve je dosť repetetívne, ale to hre dokážeme odpustiť. V hrách ako je táto, kde ste v podstate neustále v centre súbojov, si okolie až tak nevšímate. Hra na Xbox One S beží skvele a hlavne stabilne. Ovládanie je intuitívne a hráteľnosť je tým pádom skvelá. Pre nováčikov je tu aj režim jedného tlačítka, keď stačí stláčať len jeden útok a hra za vás automaticky robí kombá. Vďaka tomu je o dosť jednoduchšie si vybudovať vysoký rank v štýle. Pre veteránov je tu samozrejme možnosť túto funkciu vypnúť a hru si zahrať bez pomoci a asistencie.

Inak je hra skvelá a rozhodne doporučujem si ju aspoň vyskúšať.

Je čas na finálny ferdikt. Hra rozhodne splnila očakávania a je uspokojením pre všetkých jej fanúšikov, ale aj úplných nováčikov v sérii. Od posledného dielu sa síce veľa nezmenilo, ale je to možno len dobre. Je to tým pádom klasický Devil May Cry na aký sme zvyknutý. Vývojári sa tešia z úspechu a my sa tak dočkáme aj DLC, ktoré výjde 1. apríla. Toto DLC bude zdarma a nesie názov Bloody Palace. Rovnako ako v minulých dieloch, aj toto bude wave aréna a na konci dostanete odmenu. Hra ponúka zábavný combat. Systém postupu v hre je ideálny. Ako hlavné sklamanie by sme tu uviedli Cameo systém, ktorý nie je nijak zaujímavý a v podstate hráčov nezaujme. Občasné problémy s pozíciou kamery sa tu tiež nachádzajú, ale v dnešnej dobe je to snáď v každej hre. Inak je hra skvelá a rozhodne doporučujem si ju aspoň vyskúšať. Jednoznačne pokiaľ ste fanúšikom DMC série a minimálne teda jej dať šancu, pokiaľ ste nehrali ešte žiadnu zo série.

Devil May Cry 5
Grafika
75
Príbeh
70
Spracovanie
80
Klady
Zápory
75
Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Špičkový 2K dron ZLRC Beast SG906 s lákavou cenovkou dýcha na krk aj násobne drahším konkurentom 18. septembra 2020
  Chceš sa konečne ponoriť do sveta dronov a záberov z vtáčej perspektívy, no nevieš, aký dron by bol vhodný pre úplného začiatočníka? Ak pokukávaš po stroji, ktorý by však nebol iba na nácvik letu, ale zároveň by zvládol natočiť aj naozaj úchvatné zábery v 2K rozlíšení (4K rozlíšenie fotografií), určite by si nemal prehliadnuť na […]
  Tomáš Sedláček
 • Mohli by planéty, vhodné na život, existovať aj v blízkosti bielych trpaslíkov? 18. septembra 2020
  Môžu nám mŕtve hviezdy pomôcť v pátraní po mimozemskom živote? Výskumníci z Cornell University predpokladajú, že pozorovaním planét, prechádzajúcich popred bielych trpaslíkov, môžu získať veľa cenných informácií a možno aj nájsť stopy života. „Ak sa v okolí bielych trpaslíkov nachádzajú skalnaté planéty, už za pár rokov by sme mohli na nich objaviť stopy života,“ vyjadrila […]
  Richard Zliechovský
 • Donald Trump „vyhral“. Aplikácie WeChat a TikTok zmiznú z obchodov už 20. septembra 18. septembra 2020
  Po dlhých týždňoch nejasností ohľadom predaja aspoň časti aplikácie TikTok jednej z amerických spoločností sa konečne dostávame do veľkého finále. To nakoniec nebude také veľkolepé, ako si možno niektorí z administratívy Donalda Trumpa mysleli. Dohoda medzi americkou a čínskou stranou totižto nakoniec uzatvorená nebola, čo znamená definitívnu stopku pre aplikácie TikTok a WeChat, ktorých popularita […]
  Tomáš Sedláček
 • Ktoré Xiaomi a Redmi telefóny dostanú Android 11, a ktoré zas nie? Tu je ich veľký zoznam! 18. septembra 2020
  Nie tak dávno sme vám priniesli prehľad vybraných smartfónov, ktoré v nedávnej minulosti pribudli do zoznamu zariadení, pre ktoré je MIUI 12 poslednou nadstavbou, ktorú dostanú. Ako je to však s Androidom 11? Nuž, zoznam zariadení je výrazne obšírnejší, čo nepoteší pravdepodobne nikoho. Na druhej strane však treba povedať, že aj zoznam smartfónov, ktoré sa môžu […]
  Martin Borko
 • Microsoft vylepšuje Edge. Kopíruje ďalšiu užitočnú funkciu z prehliadača Google Chrome 18. septembra 2020
  Len v priebehu včerajšieho dňa sme vás informovali o tom, že Microsoft do prehliadača Edge zavádza novú funkciu, ktorú si „zapožičal“ z konkurenčného prehliadača Chrome. Konkrétne sme písali o automatickom generovaní silných hesiel pri registrovaní sa do jednotlivých služieb online služieb. Dnes na povrch vyplávali ďalšie správy, ktoré hovoria o funkcii, o ktorej sme mohli už v minulosti […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
NBA 2K21
NBA 2K21