Desať najdrahších zberateľských edícií hier

Odoberaj novinky cez  Google News
Najdrahšie zberateľské edície
Zdroj: Engadget.com a Spawn.sk

Hry sú plné skvelých postáv, predmetov a lokácií. Každá hra má niečo špeciálne, čo ju vystihuje a niečo, čo by si okrem digitálnej verzie, ktorú vidíte na svojej obrazovke, zaslúžilo aj fyzickú verziu. Presne v takých momentoch prichádza na rad zberateľská edícia hry. Tie zvyčajne obsahujú okrem samotnej hry aj rôzne bonusy a to, prečo si ju každý kupuje – fyzický model niečoho, čo vystihuje danú hru.

Ich ceny sa pohybujú v desiatkach eur, pričom niektoré sa, samozrejme, môžu vyšplhať poriadne vysoko. A presne na takéto zberateľské edície sa pozrieme v našom článku. Konkrétne na 10 najdrahších zberateľských edícií hier, ktoré doteraz vyšli. Pri cenách si však musíte uvedomiť, že 300€ napríklad v roku 2011, bola v tom čase oveľa väčšia čiastka, než je dnes.

Pri každej zberateľskej edícií uvádzame cenu, za ktorú ste si ju mohli kúpiť v čase jej vydania a cenu, za ktorú si zberateľskú edíciu kúpite dnes (ak je k dispozícii). Tieto ceny sme čerpali zo stránky eBay, konkrétne z ponúk, ktoré boli v čase písania článku aktuálne.

10. Crysis 2: Maximum Graphics Edition

Cena edície v čase vydania: 299 dolárov

Každou novou hrou zo série Crysis sa vývojári snažili posunúť výzor hry na nový level. Už len prvý Crysis bol tak vyšperkovaný, že sa v hernom svete udomácnilo klasické “Can It Run Crysis?”. Podľa toho sa kedysi merala výkonnosť počítača. Ak rozbehol Crysis, bol výkonný.

Pri Crysis 2 sa teda vývojári rozhodli, žeby nebolo na škodu hráčom trochu pomôcť, aby nemuseli zakaždým vylepšovať svoje počítače. Vytvorili teda špeciálnu zberateľskú edíciu hry, ktorá obsahovala novú grafickú kartu. Áno čítate správne. Žiadna postavička alebo iný predmet, rovno nová NVIDIA GeForce GTX 560 Ti. To malo hráčom zabezpečiť hranie hry na najvyšších detailoch.

9. The Beatles Rock Band: Limited Edition Premium Bundle

Cena edície v čase vydania: 200 dolárov
Cena edície dnes: ~400 dolárov

Hry ako Rock Band alebo Rocksmith, respektíve všeobecne hudobné hry si možno nevodia tak dobre ako v minulosti, ale stále majú svoju hráčsku základňu. Špeciálne edície takých hier zatiaľ asi neporastú, ale je tu jedna, ktorá je dostatočne vzácna na to, aby sa ocitla na našom zozname. Hovoríme o The Beatles Rock Band: Limited Edition Premium Bundle.

V tom čase (ale aj teraz) boli Beatles veľmi populárny a vidina toho, že môžeme hrať ako jeden z členov kapely, mala za následok, že sa špeciálna edícia rýchlo vypredala. V tom čase sa predávala za 200 dolárov. Dnes nájdete nerozbalenú zberateľskú edíciu za približne 400 dolárov. Ak sa uspokojíte s rozbalenou, bude vám stačiť aj tých 200.

8. The Last of Us: The Post-Pandemic Edition

Cena edície v čase vydania: 150 dolárov
Cena edície dnes: ~2 000 dolárov

Hra The Last of Us bola bezpochyby jedna z najúspešnejších hier na konzolu PlayStation 3 a veľmi dobre sa predávala aj na novšej PlayStation 4. Bolo to aj vďaka tomu, že vývojári z Naughty Dog pripravili pre fanúšikov hry remastrovanú verziu. Predstavovať samotnú hru je asi zbytočné, ale čo si zaslúži pozornosť je vtedajšia zberateľská edícia The Post-Pandemic Edition.

Obsahovala hru, steelbook, špeciálny komiks, soundtrack, dynamickú tému na PS3, PSN avatary, rôzne DLC balíčky a ako čerešničku na torte, 12 palcový model oboch hlavných hrdinov. V čase vydania by vás táto zberateľská edícia vyšla na 150 dolárov, čo na dnešné pomery nie je až tak veľa. Ak na ňu máte zálusk dnes a hľadáte nerozbalenú verziu, pripravte si 2 000 dolárov. Za také ceny sa totiž táto edícia predáva momentálne na eBayi. Ak sa uspokojíte s rozbalenou verziou, postačí vám aj 600 dolárov.

7. Dark Souls 3: Prestige Edition

Cena edície v čase vydania: 800 dolárov
Cena edície dnes: ~2 000 dolárov

Séria Dark Souls nie je pre každého hráča. Je to jedna z tých hier, ktorú buď milujete, alebo nenávidíte. Známa RPG od From Software, ktorá má na svedomí nejeden rozbitý gamepad, alebo klávesnicu a myš. Napriek tomu si hra získala skvelé hodnotenia už od prvého dielu a vďaka tomu bola zberateľská edícia tretieho pokračovania v hodnote 800 dolárov. Už v tedy teda išlo o nemalý peniaz, nad ktorým treba pouvažovať.

Zberateľka obsahovala samotnú hru, 40 centimetrovú figurínu Lord of Cinder, 25 centimetrovú figurínu Red Knight, zberateľský box, kovový obal, 3 nášivky, látkovú mapu hry, artbook a soundtrack. Ak by ste toto všetko chceli získať dnes a nerozbalené, vaša peňaženka by bola približne o 2 000 dolárov ľahšia.

6. Assassin’s Creed: Origins – Dawn of the Creed Legendary Edition

Cena edície v čase vydania: 800 dolárov
Cena edície dnes: ~1 700 dolárov

Sériu Assassin’s Creed pravdepodobne netreba nijak špeciálne predstavovať. Zaujímavejšia je skôr zberateľská edícia, ktorej sa budeme venovať. Ide o zberateľku Dawn of the Creed, ktorá vyšla k hre Origins. Už v čase svojho vydania mala táto edícia pomerne vysokú cenovku – až 800 dolárov. Jeden z dôvodov je ten, že išlo o limitovanú edíciu s počtom kusov len 999.

Balenie obsahuje rôzne pekné zberateľské kúsky od samotnej hry, cez artbook až po 73 centimetrovú sošku hlavnej postavy. Každá z 999 edícií mala svoj vlastný certifikát a vy ste tak vedeli, ktorý kus v poradí vlastníte. Táto edícia bola dostupná iba prostredníctvom oficiálneho Ubisoft obchodu uPlay. Dnes si sa rozbalenú edíciu zaplatíte približne 1 700 dolárov.

5. Resident Evil 6: Premium Edition

Cena edície v čase vydania: 1 300 dolárov

Pre niektorých je Resident Evil 6 najhoršou hrou v celej histórii Resident Evil. Pre niekoho zas tým najlepším, čo kedy vyšlo. V čase, keď vyšla šestka sa Capcom skúsil vydať inou cestou a zo strašidelnej série plnej napätia urobil hru viac zameranú na akčnosť a brutalitu. Výsledkom bolo, že ste sa v hre museli dostať cez hromady nepriateľov, nemuseli ste si dávať pozor na náboje a šetriť si ich na ďalšie misie a v podstate bolo počas hry potrebné rozlúštiť len niekoľko jednoduchých hádaniek. Teraz už vieme, že Capcom sa vrátil späť k hororovým koreňom hry a to je len dobre.

Nás však zaujíma zberateľská edícia Resident Evil 6, za ktorú by ste už v čase jej vydania museli zaplatiť 1 300 dolárov. Prečo? Pretože jej súčasťou bola aj presná replika kabátu, ktorý má na sebe hlavná postava v hre. Samozrejme, v skutočnej veľkosti. Mohli ste si ho teda jednoducho obliecť a vyraziť si ním do skutočného sveta. Zaujímave na tejto edícii je aj to, že ju nikto neponúka na predaj. Kabát teda musí byť mimoriadne teplý a kvalitne spracovaný.

4. Uncharted 2: Among Thieves – Fortune Hunter Edition

Cena edície v čase vydania: neznáma

O hre od vývojárov Naughty Dog sme už v tomto zozname písali. Štúdio je známe hneď niekoľkými úspešnými hrami a okrem The Last of Us medzi také patrí určite aj Uncharted. Táto herná séria si vzala príklad z filmov Indiana Jones a vylepšila ho svojimi novými nápadmi. V hre tak väčšinu čase strávite honbou za pokladmi a riešením rôznych hlavolamov. Dalo by sa povedať, že v hernom svete patrí tento titul medzi klenoty. Rovnako ako zberateľská edícia Fortune Hunter Edition.

Tá sa totiž kúpiť vôbec nedala, preto pri nej ani neuvádzame cenu. Dala sa len vyhrať a obsahuje okrem hry, ktorá je podpísaná autormi, aj repliku Phurba Dagger. Vyrobených bolo len niekoľko kusov a momentálne ju nikto neponúka na predaj ani na eBayi. Tým pádom je jej cena neznáma a stáva sa tak, teoreticky, jednou z najvzácnejších zberateľských edícií.

3. Grid 2: Mono Edition Car

Cena edície v čase vydania: 188 000 dolárov

Populárna závodná séria od štúdia Codemasters má tiež špeciálnu zberateľskú edíciu. Po úspechu prvého dielu sa vývojári rozhodli posunúť latku ešte vyššie a prišli s edíciou Mono Edition Car. Za decentných 188 tisíc dolárov tak dostanete “zadarmo” k hre aj plne funkčný, jednomiestny monopost. Úplne reálny a legálny pre použitie na cestách.

Dá sa na to pozerať aj z opačnej strany, ku kúpe monopostu dostanete zadarmo hru GRID 2. Ktovie, či sa našiel nejaký fanúšik, ktorý si túto edíciu rovno aj predobjednal. Zaujímavosťou je, že väčšinu týchto zberateľských edícií ľudia zháňajú na eBayi. Tentoraz by však možno bolo potrebné pozrieť skôr autobazár.

2. Dying Light: My Apocalypse Edition

Cena edície v čase vydania: 386 000 dolárov

Pomaly ale isto sa dostávame k najdrahším zberateľským edíciám vôbec, ktoré sú na míle vzdialené nejakej obyčajnej soške a doplnkovému tovaru k hre. Taký prípad je aj hra Dying Light od poľského štúdia Techland. História tejto hry je taktiež zaujímavá. Ak neviete, tak Techland spočiatku pracoval na hre Dead Island. Neskôr sa však rozhodol, že si vytvorí vlastnú hru so zombíkmi. Nakoniec sa to ukázalo ako dobrý nápad a hra si získala skvelé ohlasy. A možno si získala aj majiteľa zberateľskej edície My Apocalypse Edition.

V čase vydania by ste za túto špeciálnu edíciu zaplatili vyše 380-tisíc dolárov. Áno, ešte viac ako za auto k hre GRID 2. Čo táto nesmierne drahá edícia obsahovala? Napríklad vašu tvár v hre, lekcie parkúru a rôzne iné doplnky k hre vrátane sošky. Čo však túto edíciu robí skutočne drahou, je vlastný proti-zombie a proti-apokalyptický kryt v životnej veľkosti, v ktorom sa naozaj môžete počas zombie apokalypsy ukryť. Ruku na srdce, nie je to niečo čo potrebujete, ale je to nesmierne užitočné. Človek nikdy nevie.

1. Saints Row IV: Super Dangerous Wad Wad Edition

Cena edície v čase vydania: 1 000 000 dolárov

Náš rebríček zakončíme najdrahšou zberateľskou edíciou, akú sme doposiaľ v hernom svete mali možnosť vidieť. Veríme, že tituly Saints Row netreba predstavovať. Šialená strieľačka na štýl Grand Theft Auto, ktorá je svojim príbehom ešte viac šialenejšia a ešte viac nekorektná. Skrátka – len pre labužníkov. Aj vďaka tomu sa teší obrovskej popularite a očakávaný štvrtý diel tejto série prišiel s megalomanskou kolektorkou.

Obsah tejto edície je vskutku pozoruhodný. Okrem hry a doplnkov k nej si vďaka tejto edícii môžete užiť let do vesmíru od spoločnosti Virgin Galactic, funkčnú repliku Dub-Step zbrane v životnej veľkosti, lety do Washingtonu a Dubaja v prvej triede, zážitkový darček v podobe záchrany rukojemníkov, tréning špiónov, týždeň pre dvoch v hoteli Jefferson Hotel vo Washingtone, plastickú operáciu, nové Lamborghini Gallardo, novú Toyotu Prius spolu s poistením na rok a tiež ročné členstvo v klube superáut.

Celkom pekný balíček za jeden milión dolárov čo poviete? Na druhú stranu, ak máte jeden milión na vyhodenie kvôli hre, je dosť možné, že si všetky tieto veci, ktoré obsahuje, môžete dovoliť aj bez zberateľskej edície. Ale skvelý tip na vianočný darček. Zatiaľ nie je známy kupca tejto edície a preto si myslíme, že si ju ešte nikto nekúpil.