Čo je to Valheim a prečo je taký populárny?

Odoberaj novinky cez  Google News
Valheim
Zdroj: valheimgame.com

O hre Valheim ste už možno počuli. V posledných dňoch vystrelila do výšin a hovorí sa o nej takmer všade. Na prvý pohľad však nemusí byť jasné prečo. Je to predsa len ďalšia hra, dokonca v predbežnom prístupe, akých tu bolo už veľa. Prečo je teda taká populárna? Prečo si našla toľko priaznivcov a čo ju robí špeciálnou? Na tieto otázky nájdeme odpoveď v našom článku.

Valheim je vikingská hra, ktorá sa spolieha na kooperáciu hráčov. Nie je to síce nutnosť, no je to bez debaty oveľa väčšia zábava. Ide o klasickú survival hru, v ktorej je vaším poslaním prežiť, prípadne bojovať proti nepriateľom. V hre môžete stavať obydlia, bojovať s mýtickými príšerami a obchodovať. Hru vyvíja švédske štúdio Iron Gate.

Nevídaný úspech len za pár dní

Valheim vystrelil na prvé priečky v rebríčkoch hrateľnosti prakticky hneď po vydaní. Aj na našom webe sme vás informovali o tom, že hre stačil len týždeň na to, aby si získala vyše milión hráčov. Aj vývojári sú z tejto skutočnosti potešení a vyjadrili vďaku všetkým, ktorí ich hre dali šancu. Nedávno Valheim prekonal ďalší osobný rekord. V jednom momente hru na Steame hralo vyše 300-tisíc hráčov. Pozoruhodné číslo na hru, o ktorej sme pred vydaním nepočuli tak často.

O čom je Valheim?

Svoju cestu novou hrou začínate polonahý – iba vy a kus látky proti celému, nehostinnému svetu. Samozrejmosťou v tomto prípade je aj prázdny inventár. Nachádzate sa vo svete plnom monumentov, jeleňov, medveďov a rôznych príšer. Vašou prvou úlohou bude, tak ako v každej inej survival hre, vyrobiť si prvé náradie. Či už na lov potravy, alebo na sebaobranu. Ak sa stane, že počas tohto procesu zomriete, zrodíte sa znova. No musíte s prázdnymi rukami opäť putovať na miesto, kde ste opustili svoje telo a získať svoje veci späť.

Iba získanie základných vecí vám zaberie množstvo času, no nebudete sa pri tom nudiť. Netreba zabúdať, že je to survival hra a preto sa nie je kam ponáhľať. Aspoň budete mať možnosť naučiť sa o hre čo najviac. Z času na čas sa zjaví vrana, ktorá vám povie nejaké zaujímavosti o hernom svete. Ide o príjemné spestrenie hry. Kľúčom k úspechu je hľadanie a skúšanie nových vecí. Nebojte sa teda experimentovať.

Hra je k nováčikom priateľská. Nemusíte sa báť toho, že do hodiny zomriete od hladu, alebo smädu. Vlastne v hre nemôžete zomrieť na nedostatok jedla alebo vody. Napriek tomu si jedlo a pitie musíte nájsť čo najskôr. Ak budete plný jedla a energie, získate rôzne výhody, napríklad energiu. Opravovanie vecí je jednoduché a tiež z neho nebudete mať vrásky na čele.

Ďalší postup hrou

Povedzme, že ste sa dostali cez úvodnú pasáž, s hrou ste zoznámení a chystáte sa urobiť niečo veľké, niečo hodné vášho vikingského mena. Ak už viete vyrábať brnenie a dostatočne silné zbrane, môžete sa poobzerať po niečom väčšom, čo nebude len predjedlo. Niektoré príšery musia byť najprv vyvolané, to znamená, že ich vo svete len tak nestretnete. Vyvolať ich môžete pomocou surovín, ktoré ste predtým nazbierali. Ak sa vám podarí tieto epické príšery poraziť, získate ďalšie vzácne suroviny, z ktorých si následne môžete vyrobiť lepšie vybavenie, alebo získať užitočné schopnosti.

Čo by ste to však boli za vikinga bez lode. Aj to vám hra umožní. Najprv si, samozrejme, budete môcť postaviť len jednoduché plavidlo, no postupom času sa môžete prepracovať až k plnohodnotnej lodi. Tá vám umožní objavovať svet rýchlejšie a efektívnejšie. Cestovanie však prináša aj nové nebezpečenstvá. Momentálne si v hre môžete vyrobiť len tri typy plavidiel, no treba brať do úvahy, že hra je v predbežnom prístupe. Vývojári sa o ňu pravidelne starajú a už teraz určite pracujú na ďalších.

Kľúčom sú priatelia

Jednou z vecí, vďaka čomu si Valheim získal tak veľkú popularitu za tak krátky čas je množstvo možností ako hrať s priateľmi. Spolu môžete hrať dokonca až deviati, takže o zábavu bude postarané. Pripojiť sa na server priateľa a pomôcť mu zdolať príšeru alebo vybudovať obydlie je jednoduché. Hra si totiž stavia na kooperácii a toho by ste sa mali aj držať.

Počas svojej cesty určite narazíte na ľudí, ktorí budú ďaleko pred vami. V hre môžete už teraz vidieť úžasné výtvory iných hráčov, ktorí v nej nepochybne strávili množstvo času. nenechajte sa odradiť, Valheim je beh na dlhú trať a aj vy sa tam časom dostanete. Odmenou vám bude príjemné obydlie, silné zbrane a brnenie a super-schopnosti. Ešte len vtedy sa pre vás hra začne. Dovtedy si pokojne môžete užívať zbieranie dreva a skrášľovanie vášho skromného príbytku.

Vyzerá to tak, že ak bude trend pokračovať, z hry Valheim sa stane fenomén. Dôležité momentálne je, aby vývojári nezaspali na vavrínoch a o hru sa pravidelne a hlavne kvalitne starali. Bohužiaľ sme v hernom svete videli množstvo hier, ktoré si získali úspech no časom pomaly umierali. Dúfame, že toto nebude ten prípad. Ak sa chcete rovno ponoriť do hry, na Steame si ju môžete kúpiť za necelých 17€, čo je skvelá cena.