Čína zakazuje živé vysielania „neschválených“ hier  

Odoberaj novinky cez  Google News
Čína obmedzuje hranie hier
Zdroj: spawn.sk

Ešte v marci čínska vláda ohlásila svoje budúce plány na rozšírenie reštrikcii v oblasti online hrania vrátane vysielania živých prenosov a sociálnych médií. Vláda v tom čase hľadala spätnú väzbu verejnosti k navrhovaným zmenám, ale zdá sa, že niektoré aspekty týchto zmien a reštrikcií sa otvorene prijímajú. Agentúra Reuters uvádza, že Národná rádio stanica a Televízia zakázala živé vysielania neautorizovaných hier. 

Nové regulácie, ktoré sa aplikujú na hry, ktoré neboli schválené čínskou vládou, ako hovorí vyhlásenie, sa aplikujú aj na vysielania týchto hier ale aj ešportových súťaží mimo Čínu. Takéto obmedzenia sú už dlhodobejšie uvalené a aplikované na čínskych vysielacích platformách. Zároveň vyzýva streamerov, aby sa vyhli inému „nežiadúcemu“ správaniu a aby interagovali s divákmi v „civilizovanom a zdravom“ online prostredí.  

Nové obmedzenia sú súčasťou pokračujúceho úsilia Číny bojovať proti vnímanej závislosti od hrania hier a online závislosti medzi maloletými, čo je doslova prvým uvedeným bodom novo schválených usmernení. „Problémy ako chaos v online živom vysielaní a závislosť tínedžerov na hrách pritiahli širokú pozornosť spoločnosti a je naliehavé prijať účinné opatrenia na ich prísnu reguláciu“.  

Ďalším z hnacích faktorov tejto zmeny je, že zatiaľ čo hry potrebujú na zverejnenie v Číne oficiálne schválenie, neschválené hry sa často propagujú na platformách ako Huya, DouYu a Bilibili. Jedným z nich je, neprekvapivo, Elden Ring, o ktorom analytik Daniel Ahmad z Niko Partners povedal, že je veľkým hitom medzi divákmi živého vysielania napriek tomu, že nebol schválený na zverejnenie. 

„Začiatkom tohto roka bol Elden Ring hitom na čínskych platformách a dosiahol 17,1 milióna denných priemerných divákov, a to aj napriek tomu, že nemá licenciu.“ povedal Ahmad.   

Nové predpisy prichádzajú len deň po tom, čo čínsky herný konglomerát Tencent oznámil, že podnikne kroky na zablokovanie prístupu k neschváleným zahraničným hrám na svojich platformách. Uviedol portál PC Gamer. Je práve iróniou, že oba kroky prichádzajú len niekoľko dní po tom, čo čínske úrady vydali prvé licencie pre nové hry pre tento rok.