Chicken Police – to sú ale detektívne kohútiny!

Recenzia

Odoberaj naše novinky cez  Google News, sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming alebo priamo na našom  YouTube
Titulná fotka recenzie - Recenzia Chicken Police
Zdroj: chickenpolice.com
Dátum vydania
5. november 2020
Platforma
PC
Žáner
Indie, Adventúra
Výrobca
The Wild Gentlemen
Vydávateľ
HandyGames
Na recenziu poskytla spoločnosť
HandyGames

Dnes sa pozrieme na hru Chicken Police, ktorá svojim žánrom zažívala v prelome 21 storočia veľký boom. Reč bude o point-and-click adventúre. Nami recenzovaná hra má tú výhodu, že samotné základy čerpá z knižných predlôh. Chicken Police – Paint it RED! je noir detektívka, ktorá svojím rozhraním vyniká oproti obdobným titulom, aké sme tu mali. Nie je to len grafickým spracovaním. Pretransformovať zvieratá na ľudskú podobizeň nemá obdobu. Podobnú variantu sme mohli vidieť v tituloch ako sú: Blacksad: Under the Skin zo seriálov BoJack Horseman: Why The Show’s World Really Has Talking Animals. Určite musíme odporučiť prečítať si George Orwell: Zvieracia farma, kde tu a tam je cítiť autorov podpis.

Hra ma bravúrne zvládnuté ilustrácie postáv. Postavy sú vyobrazené vierohodne.

Hardvér nehrá žiadnu rolu

Odporučenú (povinnú) literatúru máme za sebou a poďme sa pozrieť na grafickú štylizáciu. V prvom odstavci odkazujeme na noir detektívky. Spektrum farieb je limitované len na dve základné farby: čierna, biela a variácie odtieňov medzi nimi. Pozor! Prichádza tu jedno veľké ALE. Ako napovedá názov (Paint it RED), stretnete sa tu napríklad s červenou farbou. Funkčnosť farieb hrá veľkú rolu v hre. Autori jasne naznačujú, na čo by ste mali upriamiť svoju pozornosť.

Ďalšou výhodou point-and-click adventúr je hardvérová náročnosť. Prevažne vznikali za účelom vyrozprávania príbehu. Zatiaľ, čo grafické karty išli do ústrania. Musíme podotknúť, že hra ma bravúrne zvládnuté ilustrácie postáv. Postavy v hre sú vyobrazené vierohodne. Druh, ktorý zastáva určitú činnosť, má svoje opodstatnenie. V pamäti vylovíme, povedzme, medvedíka čistotného. Jeho roztomilá tvár a nežné ručičky naznačujú, že je pouličný informátor. Skúste si tipnúť, akú úlohu zastáva králik?
Po vzhliadnutí úvodných trailerov môžete prísť k záverom, že hra je štylizovaná do 3D priestoru. V skutočnosti tomu tak nie je. Kulisa, ktorá sa vám objavuje s pred monitora je prevažne zasadená do 2D priestoru. Príbehové sekvencie majú zmiasť hráča a navodiť dojem 3D ale v skutočnosti sa dostávame niekde na polceste 2,5D.

Ruka v rukáve podobne funguje aj hudobný prednes. Profesionálny dabing je počuť z príchodom každej jednej postavy a dobová hudba zo 70. rokov vás vtiahne hlbšie a hlbšie do príbehu. Jediné vytriezvene môže dôjsť k absencií českých titulkov. Príbeh si zakladá na knižných novelách a ak vám robí veľký problém s cudzím dabingom, hold hru si neužijete ani z polovice.

Príbeh je to, o čo tu ide

Marketingový trik alebo prázdna formulka? Neodmysliteľne sa opäť vrátime k porovnávaniu. Detektívky nemajú len za úlohu rozprávať pútavý príbeh, ale ponúknuť čitateľom psychologické väzby medzi vyšetrovateľským duom (za predpokladu, že nejaké duo je). Tentoraz tu máme detektívne duo dvoch kohútov, ktorí majú už čosi za sebou. Sonny Featherland a Marty MacChicken sršia neustálymi slovnými prestrelkami. Nie sú najmladší, ale v zločineckých kruhoch sa vedia stále dobre pohybovať. Obavu o neúspech je cítiť, aj keď to ani jeden neprizná.

Pichá nás pri srdci, ak by sme vám mali čo len jednu kapitolu prezradiť. Dôvodom nie je obava o spojlery, ako snaha ušetriť vás od dobre napísaného príbehu. Kolotoč lží, poloprávd a neviditeľných machinácií začínajú hneď v úvode.

Hráteľnosť Chicken Police a používateľské rozhranie

Hrateľnosť Chicken Police je nepochybne druhým bodom, na ktoré si point-and-click adventúry založili svoje renomé. Musíme uznať, že autori nevnucujú hráčom tutoriál. Automaticky to ale neznamená, že tam nie je. Dômyselne je schovaný v ESC tlačidlu. Rovnako sú na tom aj nápovedy. Autori vám nič nedajú zadarmo. Zobrazenie pomocníka nie je limitované. Opäť, k presnej šifre/kľúču vás to ale nikdy nedostane.

Používateľské rozhranie je veru moderne a minimalisticky vybavené. V pravom hornom rohu sú zobrazené indikátory brašne, cestovnej mapy a denník. Každá z vymenovaných položiek má svoje opodstatnenie. Mapu využijete pre rýchle cestovanie. Brašna poslúži ako dôkazový materiál. V neposlednom rade a vami najdôležitejšou položkou je denník. Obdobne ako v Uncharted sa priebežne aktualizuje. Každý pokrok v prípade je zaznamenávaný v písanej a grafickej podobe. Okrem informatívneho má aj deduktívnu časť.

Paralelu slova detektívka je vyhodnocovanie dôkazov a výsluch podozrivých osôb. Aj v týchto aspektoch hry je cítiť inšpiráciu veľkých štúdií (nie, už nebudeme konkretizovať :-D). Komunikácia medzi možnými páchateľmi je vedená na troch úrovniach. Prvá je čisto spoločenská. Klasické „drby“ typu: Ahoj. Čo máš nové… Druhá je viac informatívna. Priebežne môžete získavať nové poznatky, ktoré neskôr poslúžia pri vypočúvaní. Tretia je čisto orientovaná na výsluch. Dostanete sa k nej len, ak vám to možný páchateľ dovolí.

Neexistuje tu výlučne zlá otázka alebo zlá odpoveď a autori vás nepenalizujú.

Vypočúvanie a vyhodnocovanie dôkazov

Vypočúvanie je jedna psychologická alchýmia. Každá jedna postava má svoje charakteristické črty. V úvode vypočúvania vás Sonny upozorní, ako na nich. Prevažne si vyberáte spomedzi troch až štyroch otázok. Vhodne zvolená otázka vedie k lepšej vierohodnosti a v neposlednom rade, rýchlejšiemu postupu. Úprimne, neexistuje tu výlučne zlá otázka alebo zlá odpoveď a autori hry vás nepenalizujú. Vierohodnosť postavy bude o čosi menšia a máličko si sťažíte postup hry. Vyhodnocovanie dôkazov je len akýmsi úvodníkom do ďalšej kapitoly.

V závere doplníme, že počas vyšetrovania môžete naraziť na niekoľko mini hier. Mesto Clawville je obohatené o kopu zberateľských predmetov, informácií a príbehových sekvencií.

Od prvého momentu recenzovania hry Chicken Police sme si ju maximálne užívali. Príbeh je fantasticky napísaný. Zvieracie postavy krásne evokujú ľudský rozmach. Dabing sa vyrovná rozhlasovým hrám. Jednoduchý grafický štýl doplnený o farebnú paletu vás strháva hlbšie a hlbšie do deja. Zároveň sa musíte uspokojiť len so zahraničnou lokalizáciou a zlou technikou vypočúvania.

Titulná fotka recenzie - Recenzia Chicken Police
Chicken Police
Klady
"Farebný svet"
Knižný príbeh
Ilustrácia zvierat a transformácia
Dabing
Charakteristické črty postáv
Zápory
Chýba česká lokalizácia
Výsluch hrá na druhé husle
90
Chicken Police
Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Pomocou tejto Android aplikácie môžete nájsť zapatrošené Bluetooth hodinky, či fitness náramok 4. decembra 2020
  Mnohí z nás dnes v oveľa väčšej miere využívajú bezdrôtové zariadenia s podporou technológie Bluetooth ako tomu bolo v minulosti. Dôvodom je, že nám ponúkajú väčšiu flexibilitu vrátane komfortu. Ide o rôzne chytré hodinky, fitness náramky, slúchadlá, ovládače a podobne. Zároveň ide však o vcelku drobné zariadenia, ktoré z času na čas zapatrošíme. V niektorých […]
  Martin Borko
 • Android 10 je najrozšírenejšou verziou Androidu. Takto vyzerá trhové rozloženie síl jednotlivých verzií Androidu 4. decembra 2020
  Ešte v apríli tohto roka sme vám priniesli štatistiky ohľadne distribúcie jednotlivých verzií operačného systému pričom najrozšírenejšou verziou v tom čase bol Android 9 Pie. Ten pokrýval 31,3% trhu. Druhou najrozšírenejšou verziou bol Android 8 Oreo s trhovým podielom 21,3%, a treťou najrozšírenejšou verziou bol Android 7 Nougats 12,9% pokrytím trhu . Medzičasom bol predstavený nový […]
  Martin Borko
 • Pozrite sa, ako si môžete do fitness náramkov Mi Band 4 a Mi Band 5 nahrať typ písma s diakritikou 4. decembra 2020
  Mi Band náramky nielen v našom regióne, ale naprieč celým svetom, patria medzi populárne zariadenia. Dôvodom je atraktívna cena v kombinácii s pokročilými funkciami. Jeden neduh však tieto náramky majú – a ním je absencia písma s diakritikou. A práve preto by sme vám radi priniesli jednoduchý návod krok po kroku, ako si môžete do […]
  Martin Borko
 • Google Mapy poskytnú nové príležitosti, ako budete môcť spoznávať svoje okolie 4. decembra 2020
  Google Mapy plynúcim časom sa stávajú stále viac významnejším hráčom na trhu s mapami, ktorý expanduje aj do ďalších oblastí. Dôvodom je, že spoločnosť v pravidelných intervaloch pridáva nové funkcie. Nie tak dávno sme mohli napríklad čítať o funkcii vyhľadania miest s bezbariérovým prístupom, možnosti aktívneho zdieľania polohy a podobne. Najnovšie spoločnosť prostredníctvom svojho blogu informuje o […]
  Martin Borko
 • Huawei je lídrom trhu v oblasti telekomunikačného vybavenia a to aj napriek sankciám. Takto je podelený trh 4. decembra 2020
  Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei je pod veľkým tlakom vo viacerých oblastiach podnikania. O to viac je prekvapujúci report analytikov zo skupiny Delloro, ktorí prišli so zaujímavými číslami. Podľa správ, ktoré publikovali, Huawei je v rozpätí 1. až 3. kvartálu tohto roka najúspešnejšou spoločnosťou v oblasti podnikania s telekomunikačným vybavením. Ide o technológie na […]
  Martin Borko
Zaujímavý článok
6 X 6 - Súhrn herného a filmovo-seriálového týždňa
6 X 6 #11 – Súhrn herného a filmovo-seriálového týždňa