CES 2021 v skratke – Čo nové predstavila technologická konferencia?

Odoberaj novinky cez  Google News
Technologická konferencia CES 2021
Zdroj: pcmag.com

CES 2021 (Consumer Electronic Show) pred niekoľkými dňami oficiálne skončila. Konferencia sa začala 11. a skončila 14. januára. Priniesla niekoľko zaujímavých informácií nadšencom techniky, ale aj hráčom. Jedna z najväčších technologických konferencií priniesla novinky v podobe procesorov od Intelu a AMD, svietiaci respirátor od spoločnosti Razer, alebo monitory pre next-gen konzoly Xbox Series X a PlayStation 5.

Novinka od Razer-u v podobe boja s ochorením Covid-19

Okrem toho, že funkciou je chrániť užívateľa tohto v celku dobre vyzerajúceho respirátoru, tak nie je ochudobnený aj o typické znaky, ktoré značka Razer so svojimi produktami ponúka. Nebol by to jednoducho Razer, keby do svojho produktu nezakomponoval svetielka. Projekt Hazel, meno aké tento N95 respirátor používa, má odnímateľný regulátor ventilácie, s ktorým regulujete množstvo vzduchu. Obsahuje špeciálne púzdro na nabíjanie a maska je navyše zvnútra vybavená UV svetlom. To má za úlohu dezinfikovať vašu masku počas nabíjania. Maska má okrem iného aj režim osvetlenia počas tmy a mikrofón, aby všetci vedeli, kedy rozprávate a hlavne, čo rozprávate.

LG predstavilo rolovaciu obrazovku

Telefón s rozťahovacou obrazovkou reaguje na nápad telefónov OPPO a odpovedá na skladací telefón spoločnosti Samsung.

Nové LG G1 televízory a herná streamovacia služba Google Stadia

Nové televízory LG s ich novou sériou G1 prinášajú niekoľko technických vylepšení v podobe OLED Evo panelu, FreeSync, G-Sync a zníženie latencie pre hráčov. Okrem toho majú priniesť “vylepšenie” v podobe streamovacích služieb Google Stadia a GeForce Now od spoločnosti Nvidia. Bude ich možné spustiť priamo na TV a nebude potreba ich spúšťať prostredníctvom iného zariadenia. Stadia by mala byť podľa všetkého dostupná na všetky televízory, ktoré používajú operačný systém Android pre televízory.

Monitory pre next-gen konzoly Xbox Series X a PlayStation 5 od ASUS-u

Trojica monitorov by si mala hravo poradiť s konzolami novej generácie a mala by disponovať HDMI 2.1, čo je vyšší štandard na prenos videa a zvuku do 4K. Prvým z predstavených monitorov bol ASUS ROG Swift XG43UQ. Je to 144Hz monitor o veľkosti 42 palcov. Druhým Battle-ready monitorom je ROG Swift PG32UQ, ktorý obsahuje 4K panel s obnovovacou obrazovkou 144Hz. Tretím z tejto trojice predstavených monitorov je 28 palcový 4K monitor TUF Gaming VG28UQL1A, ktorý je pripravený na všetko.

Notebooky na CES 2021

ASUS predstavil na CES 2021 notebooky s externou grafickou kartou GTX 1650 a s osem-jadrovým procesorom AMD Ryzen 9 5980HS. Lenovo predstavilo notebooky Legion 7 ktoré budú mať procesor od AMD a grafickú kartu od NVIDIE. Msi ukázalo najtenší herný notebook, v ktorého vnútornostiach nájdeme 11. generáciu Intel-ov a grafickú kartu NVIDIA GTX 30 Series.

Zaujať vás môžu aj nové notebooky od spoločnosti Razer. Ide o sériu Razer Blade 15 a 17 a aj keď sú vo veľkej miere rovnaké, ako posledná verzia, stále sú ďaleko pred konkurenciou. Mnohých poteší, že notebooky konečne dostanú QHD obrazovky. To znamená, že si môžeme užiť rozlíšenie 1440p QHD s vysokou obnovovacou frekvenciou a dokonca aj s technológiou G-Sync od Nvidie. Vyššia rada bude obsahovať grafickú kartu zo série RTX 3000 a nemala by mať problém s najnovšími hrami v 1440p. Zaplatíte zaň však 2,499 dolárov.

Menej známa, no nie menej kvalitná spoločnosť Origin tiež predstavila novinky v podobe notebookov. Ide o modely herných notebookov EVO15-S a EVO17-S, pričom obe dostanú nové grafické karty zo série RTX 3000. Konfiguráciu si môžete zvoliť sami, na výber máte napríklad 10. generáciu procesorov Intel i7, až 64GB RAM a dokonca až 2x2TB miesta na diskoch. Displej poteší tiež, na výber je FullHD displej s 300Hz, FullHD s 144Hz a UHD s frekvenciou 60Hz. Vo všeobecnosti je najväčšou výhodou notebookov od spoločnosti Origin ich vysoká miera prispôsobenia. Cenovo vás tieto notebooky vyjdu niečo málo cez 2,000 dolárov v závislosti od konkrétneho modelu.

Ostatné (aj) herné záležitosti

Do samostatnej kategórie ostatných zaradíme napríklad nový projektor od spoločnosti LG. Tento projektor bude podporovať rozlíšenie 4K a službu AirPlay 3.0, pričom využíva operačný systém webOS 5.0. Dostupný je na celom svete už práve v tejto chvíli a jeho cena je stanovená na 2,999 dolárov. Nejde práve o najlacnejšiu záležitosť, no za tú cenu dostanete špičkový projektor, ktorý si užijete nie len počas hrania hier.

Hráčov zaujme aj dvojica noviniek od spoločnosti ASUS, konkrétne mechanická klávesnica ROG Claymore II a bezdrôtová herná myš ROG Gladius III. Klávesnica ponúka odnímateľnú numerickú časť, takže ak ju práve nepotrebujete, nebude vám na klávesnici zavadzať. Samozrejmosťou je aj RGB podsvietenie a to dokonca samostatné pre každú jednu klávesu. Spomínaná myš ponúkne kapacitu batérie 4,000mAh, čo zabezpečí dlhý chod. Prípadne si ju môžete zapojiť pomocou USB-C konektoru. Bohužiaľ, na obe tieto produkty si ešte nejaký čas počkáme, keďže presný dátum vydania na trh ani cenu nám ASUS zatiaľ neprezradil.

Svoje miesto na CES mali aj PC skrine. Zaujala nás napríklad tá od spoločnosti iBuyPower. Ide o kompaktnú skriňu, ktorú ocenia predovšetkým ľudia, ktorým si veľmi nerozumejú s manažmentom kabeláže. Samotná skriňa nie je ničím výnimočná, no aj tak je na nej niečo, kvôli čomu od nej dlhú dobu nebudete vedieť odtrhnúť zrak. Navyše ponúka vrchný držiak, takže ak budete svoj PC prenášať, už ho nemusíte držať oboma rukami zdola. Jednoducho ho vezmete do ruky ako nákupnú tašku, alebo kufrík. Kedy bude táto skriňa dostupná, alebo za akú cenu, zatiaľ nie je známe, no viac informácií a presné špecifikácie sa dočítate na oficiálnej stránke výrobcu.

Bezpečnosť počas pandémie

Spoločnosť Targus, ktorá je u nás možno menej známa, no na trhu pôsobí už dlho, oznámila niekoľko zaujímavých produktov. Týkajú sa najmä aktuálnej situácie a sú výnimočné predovšetkým bezpečnosťou. Ak chcete mať istotu, že je vaša klávesnica stále čistá a bez baktérií, oceníte dezinfekčné UV svetlo. Je pripevnené na štýlovom stojane, ktorý si jednoducho položíte nad klávesnicu. Samozrejme, dá sa použiť v podstate na čokoľvek iné, nie len na klávesnicu. Spoločnosť tiež oznámila, že do budúcna plánuje vyrobiť nie len UV svetlo, ale priamo aj anti-bakteriálne klávesnice a myši.