Bude Abandoned nová hra od Kojimi alebo pokračovanie Silent Hill?

Odoberaj novinky cez  Google News
Abandoned-titulka
Zdroj: blog.playstation.com

Momentálne sa okolo titulu Abandoned deje veľa zaujímavých vecí. Exkluzivita pre PS5 je predmetom fám a konšpirácii. Tie poukazujú na to, že ide buď o hru z dielne Hideo Kojima alebo nekonečne dlho očakávané pokračovanie Silent Hill. V tých najbláznivejších predstavách sa vyskytujú dokonca kombinácie oboch zmienených teórii.

Vývojári hry však opakovane tvrdia, že nejde ani o jednu z týchto teórii. Čo je vlastne hra Abandoned zač? Prečo sa okolo nej začali podobné hypotézy? Kedy sa dozvieme niečo viac? Poďme sa teda pozrieť, čo o tomto titule je známe.

Ohlásenie hry Abandoned

Začiatkom apríla predstavila spoločnosť Sony exkluzívnu hru pre PS5 s názvom Abandoned. Tá je od vývojárov Blue Box Game Studios. Krátky teaserový trailer priniesol letmý pohľad na tajuplnú hru. Titul je označovaný ako strieľačka z prvej osoby s prvkami filmového survival hororu.

Vďaka svojmu obsahu a skutočnosti, že štúdio bolo predtým pomerne neznáme, bola automaticky porovnávaná s hrami ako Silent Hill a P.T. od Hidea Kojimi. Niet sa čomu čudovať. Hideo Kojima slávne využil Joakima Mogrena (Joakim je anagramom pre Kojimu) a „Moby Dick Game Studios“ na odhalenie filmu „The Phantom Pain“ v roku 2012, predtým, ako sme vedeli, že to je Metal Gear Solid 5.

S vedením histórie okolo Hidea Kojimi a jeho úskokov a nepriamych marketingových kampaní, sa fanúšikovia začali domnievať, že práve Abandoned môže byť tou tajnou hrou od Hidea, ktorá bude ďalším Silent Hill titulom. Keď sa fáma začala pretavovať do čoraz väčšej teórie a fanúšikovia sa v dôsledku mlčania vývojárov Blue Boxu na sociálnych sieťach začali mierne radovať, štúdio vydalo oficiálnu odpoveď na fámy na svojej webovej stránke.

Reklama zadarmo?

„Nemáme žiadne spojenie s Hideom Kojimou, ani o sebe netvrdíme, že by sme mali nejaké spojenia s ním, dokonca to ani nebolo naším úmyslom pri ohlásení tohto titulu,“ uvádza sa vo vyhlásení. „Sme malá skupina vývojárov pracujúcich s vášňou na titule, na ktorom sme chceli pracovať dlho. Takže ideme na to, Abandoned nie je hra Hideu Kojimi.“

V tom čase sa dokonca IGN rozprávalo s herným režisérom Hasanom Kahramanom, aby to potvrdil. „Najprv som dostával správy od ľudí, ktorí mi hovorili, že ma sledujú a že som (ako Kojima) použil niektoré marketingové triky na propagáciu svojej ďalšej hry,“ povedal Kahraman. „Všetko, čo som chcel urobiť, je dráždiť našou hru. Pokiaľ ide o prítomnosť na sociálnych sieťach, sme malý tím a nie veľké AAA štúdio. Už tak je to tvrdá práca na veľmi vycibrenej hre pre PS5. Takže naozaj nemôžeme venovať náš drahý čas práci na sociálnych sietiach plný úväzok (aj keď je to dôležité).“

Zajac vo vreci?

Prečo teda stále hovoríme o Abandoned ako o ďalšom projekte Silent Hill / Kojima? Hra bude formálne odhalená 22. júna ako súčasť špeciálnej aplikácie, ktorú si môžete stiahnuť na svojom PS5. Bude obsahovať sériu „Realtime Trailers“ z tejto hry, ktorá bude demonštrovať hrateľnosť

Pred prípravou herného odhalenia Abandoned, vývojári rozposlali niekoľko kurióznych tweetov, ktorými sa fanúšikovia Silent Hill a Kojimi mohli nechať chytiť do pasce. 15. júna spoločnosť Blue Box na Twitteri napísala toto: „Hádajte meno: Abandoned = (prvé písmeno S, posledné písmeno L). Odhalenie ukončenia …“

To viedlo mnohých fanúšikov k presvedčeniu, že oficiálny názov Abandoned je Silent Hill, ale potom sa Blue Box ospravedlnil. „Chceli sme uviesť veci na pravú mieru. S Konami nemáme žiadne vzťahy. Značku Silent Hill vlastní spoločnosť Konami. Nemáme žiadne vzťahy s Hideom Kojimou. Nikdy sme nemali v úmysle dráždiť meno ako Silent Hill. Úprimne sa za to ospravedlňujeme.“

Znovu sa teda potvrdilo, že Blue Box nepracuje na hre Silent Hill, a že Abandoned nie je pracovný názov. To však nezastavilo fámu. Fanúšikovia objavili kopu potenciálnych stôp, ktoré nájdete vypísané na subreddite TheBlueBoxConspiracy.

Fanúšikovské teórie

Zdá sa, že medzi Blue Box a Kojimou existujú určité väzby. Aké stopy našli fanúšikovia? Hasan Kahraman má rovnaké iniciálky ako Hideo Kojima a ak pomocou Google preložíte Hideo z japončiny do turečtiny, získate Kahraman. Niektorí špekulujú, že BBGameStudios môže byť aj odkazom na Bridge Babies (alebo BB) z Kojimovho Death Stranding.

S pribúdajúcou horlivosťou si fanúšikovia našli čoraz viac potenciálnych spojení – aj keď koľko z nich je viac než len náhoda, treba hádať. V posledných dňoch zverejnil Kojima na Instagrame obrázky, na ktorých drží modrú škatuľu (Blue Box) a tweet, ktorý obsahoval slová tichý a vrch (Silent a Hill). Banner na YouTube účte Blue Box Game Studio je obrázok kopcov. V traileri Abandoned stromy pokrývajú písmená P a T v čase 0:49.

Predchádzajúce mobilné hry od spoločnosti Blue Box Game Studios obsahujú ako logo handprint (ktorý sa veľmi podobá hre Death Stranding). V upútavke pre Death Stranding Director’s Cut má Samov batoh holandskú vlajku a spoločnosť Blue Box má sídlo v Holandsku. Spoločnosť Kojima Productions tiež nedávno otvorila dcérsku spoločnosť s názvom Kojima Productions Amsterdam.

Našiel sa tiež starý Kickstarter Blue Box Game Studios, kde sa financovanie zrušilo po zapojení súkromného investora. Je zaujímavé, že holandský rozhovor s Kahramanom bol preložený a zverejnený na subreddite Blue Box, kde Kahraman zdanlivo hovorí: „So spoločnosťou Sony spolupracujeme od roku 2015. Čo a ako sa stalo, že sa táto hra stala exkluzivitou pre PS5, nemôžem zatiaľ prezradiť“. Minimálne je to tak celé riadne zamotané a zvláštne.

Druhá strana mince

Poďme sa ale trošku upokojiť. Štúdio sleduje na Twitteri iba šesť ľudí a na tomto zozname je Geoff Keighley. Keighley tweetol ako hovoril s Hasanom o tom, ako cez leto pomôže odhaliť hru. Keighley potom zverejnil príspevok na ResetEra: „Len aby som upokojil očakávania, úprimne si nemyslím, že to je to, čo si myslíte, chlapci,“ predtým, ako mu Hasan poslal e-mail s niekoľkými obrázkami, ktoré môže zverejniť.

„Prirodzene, mal som aj dosť súkromných správ od fanúšikov, ktorí chcú, aby som rozlúštil záhadu a potvrdil, či sa jedná o hru Kojima, alebo nie. Zatiaľ to nemôžem potvrdiť, ale momentálne som v kontakte s Kahramanom prostredníctvom e-mailu. Prinajmenšom môžem potvrdiť, že sú skutočným štúdiom so sídlom v Holandsku.“

„Môžete si pozrieť ďalší prepis z nášho aprílového rozhovoru na ResetEra. V súčasnosti sa pokúšame spojiť, možno cez videohovor, aby sme sa dostali k záveru. Dúfam, že čoskoro budem môcť zdieľať viac informácií, napríklad aj spomínaný rozhovor,“ uviedol Keighley.

Či už bude Abandoned tajným projektom Kojimi alebo nie, tajomstvá ako je toto, sú vždy vzrušujúce, keď ich môžeme sledovať a zapojiť sa do nich.