Beyond Blue

Recenzia

Dátum vydania
11. jún 2020
Platforma
PC
Žáner
Simulátor
Výrobca
E-Line Media
Vydávateľ
E-Line Media

Beyond Blue recenzia vás zavedie do hlbín šíreho mora a nepustí vás, bezmála, 3 hodiny. Ak by sme mali hru vystihnúť troma slovami, určite by to boli „poznávacia jazda oceánom“. Tomu bola prispôsobená hrateľnosť, grafika a príbeh.

Začneme dejovou linkou. Beyond Blue možno rozobrať z viacerých pohľadov. Najprv tu máme zmienku matky a hlavnej protagonistky, ďalej životné prostredie a vplyv na jednotlivé organizmy. Hnacím motorom je výskum, ktorý vám priblíži podmorský svet. Ak sa rozhodnete odignorovať všetky dejové linky, o nič neprídete. Áno, nájdu sa tu dialógy, pri ktorých môžete meniť odpovede, ale aj tak máme za to, že celá pointa spočíva v preskúmavaní vodných živočíchov.

Hra je inšpirovaná dokumentom Modrá planéta (Blue Planet) od známeho prírodovedca Davida Attenborougha. Očakávajte záplavu nových vedeckých informácií. Dokonca, vo videozáznamoch si môžete pozrieť určité útržky z menovitého dokumentu. Koncept hry si môžete zameniť s hrami Maneater alebo Subnautica. Uisťujeme vás, nič ako zbesnené krviprelievanie alebo plnenie systematických úloh neočakávajte. Na druhú stranu by to hre do istej miery pristalo.

Beyond Blue oproti ostatným hrám vyniká zvukovým prednesom. Autori dôrazne vyberali interpretov, ktorí vás svojím soundtrackom dostanú do pocitu blaženosti. Nezostalo to len pri hudbe. Veľký dôraz sa kladie aj na zvuky podmorských živočíchov. Niekoľkokrát sme sa dostali do situácie, keď zo slúchadiel vychádzalo neidentifikovateľné mľaskanie. Snaha o zistenie nebude dlho trvať. Autori si boli dobre vedomí rýchlej opakovanosti a preto hru zbytočne dlho nenaťahovali.

Popri preskúmavaní sa dostanete aj do ponorky. V nej si môžete detailne pozrieť vybavenie, vzorky a taktiež slúži ako medzník do ďalšej kapitoly.

Samotná hrateľnosť je, takpovediac, zvládnutá na výbornú. S pokojným srdcom môžeme povedať, že ju zvládne aj úplný analfabet. Väčšinu času si vystačíte s klávesmi W,S,A,D. Občas pohnete kurzorom myši, aby ste mali lepší výhľad vôkol vás.

Grafika ponúkne nevídanú modrú. Krásne tak doplňuje hrateľnosť, zvuk a príbeh. Reálny pocit oceánu to nevyváži, ale aspoň sa k nemu približuje. Úprimne, titul by sme si vedeli predstaviť skôr pre VR headset, nakoľko to priamo srší svojou okázalosťou.

Mohli by sme pokračovať v písaní ďalších prívlastkov, ale sami sa pýtame „prečo?“ Hru určite môžete odporučiť ľuďom, ktorí uviazli v domácej karanténe a jednoducho chcú vypustiť „paru“. Milovníci podobných tematík si taktiež prídu na svoje. Hlavnou ideou je preskúmavanie živočíchov pod hladinou oceánu. Preto ak očakávate akciu, určite siahnite po iných tituloch.

Beyond Blue
Klady
Vedecké poznatky, spojené s dokumentom
Príbehová línka
Soundtrack
Zápory
Repetetívnosť
Žiadne vedľajšie úlohy
Extra jednoduchá hráteľnosť
75
Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Je na Venuši prítomný život? Táto vedecká metóda naznačuje odpoveď 21. septembra 2020
  Minulý týždeň vedci zverejnili objav, ktorý by mohol byť doposiaľ najväčším objavom v histórii astronómie. V oblakoch Venuše našli fosfán, plyn spájajúci sa so životom. Zatiaľ to však neznamená nič definitívne. Stopy života, alebo inak aj biostopy môžu vznikať aj výsledkom iných chemických procesov na planéte. Ide buď o fotochemické procesy v atmosfére, alebo geologické […]
  Richard Zliechovský
 • Pozrite sa, na čo slúži funkcia Virtuálnej plochy vo Windows 10, a ako ju môžete vytvoriť 21. septembra 2020
  Windows 10 je na funkcie vcelku bohatým operačným systémom, avšak väčšina z nás pozná len tie základné. A práve preto by sme vám chceli dať do pozornosti funkciu Virtuálnej plochy, ktorú spoločnosť Microsoft popisuje slovami nižšie. „Viac pracovných plôch vám pomôže udržať si poriadok v nesúvisiacich a prebiehajúcich projektoch alebo rýchlo zmeniť pracovnú plochu pred […]
  Martin Borko
 • Xiaomi údajne chystá ďalší dostupný smartfón s označením Mi 10T Lite. Čo všetko o ňom vieme? 21. septembra 2020
  Väčšine fanúšikov značky Xiaomi takmer určite neušla informácia o tom, že sa populárny čínsky výrobca pripravuje na predstavenie ďalších dvoch smartfónov z novej série Mi 10T. Novinky v podobe modelu Mi 10T a Mi 10T Pro by mali prísť s naozaj zaujímavými technickými špecifikáciami, ktoré by mohli osloviť aj tých najnáročnejších. Ich výhodou oproti bežnému […]
  Tomáš Sedláček
 • Tak toto nevymyslíš! Xiaomi otvorilo „obchod na kolesách“ 21. septembra 2020
  Keď príde reč na spoločnosť Xiaomi, tak mnohých z nás automaticky napadnú kvalitné smartfóny za dobrú cenu, či elektrické kolobežky, slúchadlá, fitness náramky a ďalšia dostupná elektronika. Ešte v máju minulého roka spoločnosť prekvapila automatom na telefóny. Išlo o takzvaný Xiaomi Mi Express. Spoločnosť v spojitosti so spustením predaja zariadení prostredníctvom automatov povedala, že chce byť „bližšie […]
  Martin Borko
 • Jedna z najočakávanejších funkcií pre WhatsApp je údajne predo dverami 21. septembra 2020
  Už dlhšiu dobu sa šepká o tom, že WhatsApp pracuje na funkcii, ktorá by umožnila používanie jedného účtu na viacerých zariadeniach súčasne bez toho, aby musel byť „hlavný účet“ online. Reč je konkrétne o funkcii „Linked-device“, teda prepojené zariadenia. V súčasnosti WhatsApp umožňuje používanie svojej služby na jednom smartfóne a súčasne aj na počítači, resp. […]
  Martin Borko