fbpx

AMD predstavilo novú sériu grafických kariet Radeon

Odoberaj novinky cez  Google News
Dr. Lisa Su s grafikou RX 6000
Zdroj: Facebook (AMD)

Rok 2020 sa nám blíži ku koncu a okrem vojny nových konzol nám tu prebiehajú aj ďalšie. Vrie to aj vo vojne grafických kariet. Len nedávno predstavila Nvidia svoje nové karty a spoločnosť AMD po niekoľkých týždňoch urobila rovnako. Chce zaujať, ako vždy, vysokým výkonom a konkurenčnou cenou. Zdá sa, že sa im to podarilo.

Nvidia verzus AMD

Spoločnosť Nvidia zaútočila prvá a predstavila nové grafické karty Radeon RTX zo série 3000. Ich RTX 3070 Ti vychádza už zajtra a vytvorili ju ako konkurenta grafických kariet od AMD. Ponúka naozaj dobré špecifikácie a cenovo sú nové grafické karty od Nvidie tiež dostupnejšie. Svoju slávu si však užilo aj AMD so svojou novou sériou 6000, ktorú predstavili len včera.

Pred mesiacom sa na internet dostal únik informácií, ktorý mal hovoriť o špecifikáciách novej série 6000. Tieto uniknuté dáta sa nakoniec ukázali byť pravdivé. Benchmark testy nových kariet sú naozaj pozoruhodné a detailné informácie od AMD sa zhodujú s tými uniknutými. Spoločnosť hovorí o svojich nových kartách ako o novom štandarde pre PC nadšencov PC hrania. Ponúknu detaily blízke realite a dostatočný výkon na hranie posledných hier v rozlíšení 4K.

Dokopy ide o tri nové karty Radeon RX série 3000, pričom vydanie budú mať rozdelené na rôzne dni. RX 6800 a RX 6800 XT sa na pulty dostanú 18. novembra s cenou 579 dolárov, respektíve 649 dolárov za druhú spomínanú kartu. Ešte výkonnejšia RX 6900 XT bude k dispozícii 8. decembra za cenu 999 dolárov. Po problémoch, ktoré mala Nvidia so svojimi grafickými kartami, kedy boli vo veľkej miere nedostupné a nedostalo sa na každého, sa podobnému scenáru AMD snaží vyhnúť. Spoločnosť potvrdila, že kariet bude dostatok a dostať by sa malo na každého.

Špecifikácie predčia Nvidiu

AMD zverejnilo aj dáta zo svojho vlastného testovania týchto kariet. Ako príklad si vybrali hru Gears 5 v 4K rozlíšení a samozrejme na najvyšších detailoch. Nová Radeon grafika 6800 dokázala zvládnuť hru až na 70 FPS, 6800 XT až na 84 FPS a najsilnejšia 6900 XT dosiahla do 92 FPS. Nie je samozrejme pravidlom, že hra bude takto fungovať každému, napriek tomu sú výsledky pozoruhodné. Hlavne ak vezmeme v dotaz, že aj najnovšie grafické karty sa môžu pri nových hrách trápiť, ako Nvidia RTX 3090 pri novom Watch Dogs: Legion.

Uniknuté informácie hovorili, že nové karty od AMD budú zvládať 2.4 GHz. Nakoniec nám na prezentácii spoločnosť odhalila, že to bude o niečo menej – 2.2 GHz. Napriek tomu je to však stále viac, ako ponúka Nvidia so svojimi kartami. Zdá sa, že pre AMD to bude úspešný štart ako nových procesorov, tak aj grafických kariet.