Aký je rozdiel medzi Xbox Series X a Xbox Series S?

Odoberaj naše novinky cez  Google News alebo sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming
Konzoly Xbox Series X a Series S
Zdroj: xbox.com

Microsoft na nás v posledných dňoch vysypal veľkú dávku informácií ohľadom jeho nových konzol novej generácie. Vieme v podstate všetko potrebné, čo by vážny záujemca mal vedieť. Cenu nových Xbox Series X aj S, dátum vydania aj špecifikácie. Pre ktorý sa však rozhodnúť? Aký je medzi týmito dvoma konzolami rozdiel?

Napriek tomu, že Microsoft si pre nás ešte chystá nejaké odhalenia a informácie, keďže sme ešte stále dva mesiace od vydania, už teraz vieme povedať zásadné rozdiely. Tie by vám mohli pomôcť rozhodnúť sa, ak začínate, alebo už dlhšie uvažujete o konzole novej generácie. Poďme ale pekne, postupne.

Cena

Samozrejme. Prvý zásadný rozdiel je v cene týchto konzol. Zatiaľ čo, podľa Microsoftu, najvýkonnejšia herná konzola vôbec – Series X, bude stáť 499 dolárov, jej slabší brať Series S bude za takmer polovičnú cenu. Iba 299 dolárov. Xbox Series S je teda prijateľnejší ak chcete novú hernú konzolu, ale zas nechcete míňať veľa peňazí. Hodí sa skôr do rodiny, alebo hráčom ktorí si až tak nepotrpia.

Treba podotknúť, že Xbox Series S je asi o 60% menší, než Series X. To z neho robí skvelého kandidáta aj na menšie poličky, alebo k televízoru, kde už beztak nemáte veľa miesta. Okrem iného je aj v bielej farbe, zatiaľ čo Series X dal prednosť tmavému prevedeniu. Síce to nemusí byť až tak zásadný rozdiel pri rozhodovaní, ale pre niekoho možno áno.

Výkon, technické schopnosti

Čo hráčov ale skutočne zaujíma nie je ani tak veľkosť, ani farba, ba pre niektorých nehrá rolu ani cena. Je to výkon a schopnosti danej konzoly, čo rozhodujú o tom, ktorú konzolu si hráč zaobstará. V tomto prípade je medzi Series X a Series S rozdielov viacero.

Video priložené nižšie vám na túto otázku odpovie asi komplexnejšie, ale my vám to zhrnieme do textovej podoby. V zásade je rozdiel medzi týmito dvoma konzolami ten, že Series S vykresľuje hry v zníženom rozlíšení. Xbox Series X podporuje natívne 4K rozlíšenie, zatiaľ čo Series S ponúka rozlíšenie 1440p. V tomto prípade ale za zmienku stojí, že Series S zabezpečí upscale, keď ho pripojíte k 4K televízoru / monitoru.

Obe konzoly sú zároveň schopné zobraziť hry v 60 snímkoch za sekundu a v niektorých prípadoch to vedia vytiahnuť až na 120. Kompletné porovnanie technických špecifikácií si lepšie pozriete v priloženej tabuľke nižšie.

Xbox Series X verzus Xbox Series S

Xbox Series X Xbox Series S
CPU 8-jadrový AMD Zen 2 CPU @ 3.8 GHz 8-jadrový AMD Zen 2 CPU @ 3.6 GHz
GPU AMD RDNA 2 GPU
52 CUs @ 1.825 GHz
AMD RDNA 2 GPU
20 CUs @ 1.565 GHz
Výkon GPU 12.5 TFLOPS 4 TFLOPS
Systém na čipe Vlastný 7nm Vlastný 7nm
RAM 16GB GDDR6 RAM
10GB @ 560GB/s
6GB @ 336GB/s
10GB GDDR6 RAM
8GB @ 224GB/s
2GB @ 56GB/s
Rozlíšenie / FPS 4K / 60 FPS až do 120 FPS 1440p / 60 FPS až do 120 FPS
Úložisko 1TB PCIe Gen 4 NVME SSD 512GB PCIe Gen 4 NVME SSD
Rozšírené úložisko 1TB 1TB
Spätná kompatibilita Plná podpora Plná podpora
Xbox One periférie Podporované Podporované
Disková jednotka 4K UHD Blu-ray Iba digitálna verzia
Výstup HDMI 2.1 HDMI 2.1
Cena 499 dolárov 299 dolárov

Či už sa rozhodnete pre jednu, alebo druhú verziu konzoly Xbox Series, určite vám urobí dobrú službu a poskytne veľa hodín zábavy. Ak chcete jednoduchý verdikt, pre ktorú z nich by ste sa mali rozhodnúť, pomôžeme vám len z časti. Zvyšok bude na vašom uvážení.

Ak preferujete vysoký výkon, chcete od konzoly čo najviac a hry si chcete užívať naplno so všetkým, čo ponúkajú, vaša voľba padne na Series X.

Ak chcete hernú konzolu na hranie hier, nepotrpíte si na najvyššie rozlíšenie ani na najvyšší výkon a chcete sa jednoducho len hrať hry, zvoľte si Series S. Ani jednu voľbu pravdepodobne nebudete ľutovať.

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Je možné súčasnými technológiami zmraziť a rozmraziť človeka, aby to prežil bez ujmy na zdraví? 22. septembra 2020
  Je možné zamraziť človeka a následne ho prebrať k životu? Odkiaľ vlastne vedci získali nápad zmrazovania? Hovorí o tom YouTube video používateľa Ridddle. Verte či nie, v tejto oblasti sa vedci inšpirovali prírodou, konkrétnejšie zimným spánkom mnohých zvierat. Keď je vonku zima a zvieratá nemajú dostatok potravín, uložia sa do stavu hibernácie. V tomto stave […]
  Richard Zliechovský
 • Sondy Voyager sú najdlhšie fungujúcou vesmírnou misiou. Koľko času im ešte ostáva? 22. septembra 2020
  Už viac ako 40 rokov cestuje dvojica sond Voyager cestovala vesmírom, prinášajúc nám niekoľko fascinujúcich objavov a fotografií z našej Slnečnej sústavy. V roku 2018 sa však dostali za jej hranice a stali sa najďalej letiacimi sondami v dejinách ľudstva. Teraz je ich úlohou cestovať naprieč medzihviezdnym vesmírom a aj naďalej analyzovať dáta. Ako dlho […]
  Richard Zliechovský
 • Xiaomi prezrádza, kedy uvedie na trh zariadenia z produktovej rady Mi 10T 22. septembra 2020
  Posledné týždne sú plátky viacerých médií zapĺňané informáciami hovoriacimi o pripravovaných smartfónoch z produktovej rady Mi 10T. Len pár dní dozadu sme mohli čítať napríklad o cene modelu  Pro verzie zariadenia, ktorá by mala byť 699€. S informáciami prišiel známy leaker informácií, ktorému sa podarilo priniesť fotografiu priamo z pultov predajne Xiaomi, ktorá okrem ceny […]
  Martin Borko
 • Poskytovanie služby Facebook je v Európe ohrozené 22. septembra 2020
  Írska Komisia pre ochranu údajov (DPC) poslala v priebehu minulého mesiaca spoločnosti Facebook predbežný príkaz na zastavenie transferu dát európskych používateľov smerom do USA. Zároveň Európsky súdny dvor rozhodol, že americká legislatívne týkajúca sa ochrany osobných údajov, nie je dostatočnou. Otázkou je, blíži sa koniec sociálnej sieti Facebook v Európe?  Poskytovanie služby v Európe môže […]
  Martin Borko
 • Nádherné zábery na mesiac Saturnu, Enceladus, ukazujú, že je pokrytý čerstvým ľadom 22. septembra 2020
  Jeden z mesiacov Saturnu, Enceladus, nevyzerá na prvý pohľad nijak zaujímavo. Pozrite sa naňho ale v inej vlnovej dĺžke a zistíte, aký je fascinujúci. Svedčia o tom aj nasledujúce zábery, ktoré ukazujú, mesiac Enceladus, ktorý je pokrytý čerstvým ľadom. Znamená to, že v interiéry tohto kozmického telesa môže prebiehať aktivita, ktorá vynáša na povrch nový ľad. […]
  Richard Zliechovský
Zaujímavý článok
PlayStation 5 - Headset, Kamera, DualSense ovládač
PlayStation 5 odhalil cenu svojích doplnkov