Aký je rozdiel medzi Xbox Series X a Xbox Series S?

Odoberaj novinky cez  Google News
Konzoly Xbox Series X a Series S
Zdroj: xbox.com

Microsoft na nás v posledných dňoch vysypal veľkú dávku informácií ohľadom jeho nových konzol novej generácie. Vieme v podstate všetko potrebné, čo by vážny záujemca mal vedieť. Cenu nových Xbox Series X aj S, dátum vydania aj špecifikácie. Pre ktorý sa však rozhodnúť? Aký je medzi týmito dvoma konzolami rozdiel?

Napriek tomu, že Microsoft si pre nás ešte chystá nejaké odhalenia a informácie, keďže sme ešte stále dva mesiace od vydania, už teraz vieme povedať zásadné rozdiely. Tie by vám mohli pomôcť rozhodnúť sa, ak začínate, alebo už dlhšie uvažujete o konzole novej generácie. Poďme ale pekne, postupne.

Cena

Samozrejme. Prvý zásadný rozdiel je v cene týchto konzol. Zatiaľ čo, podľa Microsoftu, najvýkonnejšia herná konzola vôbec – Series X, bude stáť 499 dolárov, jej slabší brať Series S bude za takmer polovičnú cenu. Iba 299 dolárov. Xbox Series S je teda prijateľnejší ak chcete novú hernú konzolu, ale zas nechcete míňať veľa peňazí. Hodí sa skôr do rodiny, alebo hráčom ktorí si až tak nepotrpia.

Treba podotknúť, že Xbox Series S je asi o 60% menší, než Series X. To z neho robí skvelého kandidáta aj na menšie poličky, alebo k televízoru, kde už beztak nemáte veľa miesta. Okrem iného je aj v bielej farbe, zatiaľ čo Series X dal prednosť tmavému prevedeniu. Síce to nemusí byť až tak zásadný rozdiel pri rozhodovaní, ale pre niekoho možno áno.

Výkon, technické schopnosti

Čo hráčov ale skutočne zaujíma nie je ani tak veľkosť, ani farba, ba pre niektorých nehrá rolu ani cena. Je to výkon a schopnosti danej konzoly, čo rozhodujú o tom, ktorú konzolu si hráč zaobstará. V tomto prípade je medzi Series X a Series S rozdielov viacero.

Video priložené nižšie vám na túto otázku odpovie asi komplexnejšie, ale my vám to zhrnieme do textovej podoby. V zásade je rozdiel medzi týmito dvoma konzolami ten, že Series S vykresľuje hry v zníženom rozlíšení. Xbox Series X podporuje natívne 4K rozlíšenie, zatiaľ čo Series S ponúka rozlíšenie 1440p. V tomto prípade ale za zmienku stojí, že Series S zabezpečí upscale, keď ho pripojíte k 4K televízoru / monitoru.

Obe konzoly sú zároveň schopné zobraziť hry v 60 snímkoch za sekundu a v niektorých prípadoch to vedia vytiahnuť až na 120. Kompletné porovnanie technických špecifikácií si lepšie pozriete v priloženej tabuľke nižšie.

Xbox Series X verzus Xbox Series S

Xbox Series XXbox Series S
CPU8-jadrový AMD Zen 2 CPU @ 3.8 GHz8-jadrový AMD Zen 2 CPU @ 3.6 GHz
GPUAMD RDNA 2 GPU
52 CUs @ 1.825 GHz
AMD RDNA 2 GPU
20 CUs @ 1.565 GHz
Výkon GPU12.5 TFLOPS4 TFLOPS
Systém na čipeVlastný 7nmVlastný 7nm
RAM16GB GDDR6 RAM
10GB @ 560GB/s
6GB @ 336GB/s
10GB GDDR6 RAM
8GB @ 224GB/s
2GB @ 56GB/s
Rozlíšenie / FPS4K / 60 FPS až do 120 FPS1440p / 60 FPS až do 120 FPS
Úložisko1TB PCIe Gen 4 NVME SSD512GB PCIe Gen 4 NVME SSD
Rozšírené úložisko1TB1TB
Spätná kompatibilitaPlná podporaPlná podpora
Xbox One perifériePodporovanéPodporované
Disková jednotka4K UHD Blu-rayIba digitálna verzia
VýstupHDMI 2.1HDMI 2.1
Cena499 dolárov299 dolárov
https://www.youtube.com/watch?v=fYtJWIxt3-M

Či už sa rozhodnete pre jednu, alebo druhú verziu konzoly Xbox Series, určite vám urobí dobrú službu a poskytne veľa hodín zábavy. Ak chcete jednoduchý verdikt, pre ktorú z nich by ste sa mali rozhodnúť, pomôžeme vám len z časti. Zvyšok bude na vašom uvážení.

Ak preferujete vysoký výkon, chcete od konzoly čo najviac a hry si chcete užívať naplno so všetkým, čo ponúkajú, vaša voľba padne na Series X.

Ak chcete hernú konzolu na hranie hier, nepotrpíte si na najvyššie rozlíšenie ani na najvyšší výkon a chcete sa jednoducho len hrať hry, zvoľte si Series S. Ani jednu voľbu pravdepodobne nebudete ľutovať.