Activision Blizzard súdia v štáte Kalifornia za závažný zločin

Odoberaj novinky cez  Google News
Activision Blizzard
Zdroj: wsj.com

Dvojročné vyšetrovanie, ktoré uskutočnil štát Kalifornia, sa skončilo podaním obvinenia na súd, ktorému teraz známa herná spoločnosť musí čeliť. Pred Activision Blizzard je obvinenie za závažný zločin. Súdny spor zrejme bude okrem iného riešiť sexuálne obťažovanie, šikanu, nespravodlivé platenie a ďalšie skutky. V žalobe stojí, že spoločnosť inkubovala kultúru „frat boy“ (prostredníctvom zákona Bloomberg Law).

Zo spisov vyplýva, že zamestnankyne pracujúce pre spoločnosť mali byť obeťami diskriminácie. Malo by ísť o diskrimináciu z hľadiska nerovného platu, sexuálneho obťažovania, šikany a odvetných opatrení. Počet žien v spoločnosti je pritom zhruba 20% pracovnej sily.

Obsah, ktorý nie je vhodný pre citlivé osoby

Vyšetrovanie, ktoré v jednom okamihu prinieslo žalobu na Activision Blizzard, naznačuje, že jedna zo zamestnankýň si vzala život v dôsledku sexuálneho obťažovania. Obeť mala byť na výlete so svojím mužským nadriadeným. Okrem toho sa pred udalosťou okolo nej na prázdninovom večierku šírili nevhodné snímky.

V rámci celého vyšetrovania sa údajne tvrdilo, že zamestnanci mužského pohlavia v spoločnosti Activision Blizzard pili alkohol v práci „pričom svoju zodpovednosť delegovali na zamestnankyne“. Muži mali tiež „žartovať o svojich sexuálnych stretnutiach, hovorili otvorene o ženských telách a vtipkovali o znásilňovaní“.

Pokiaľ ide o vyšetrovanie, vedenie spoločnosti neustále zlyhávalo v prijímaní opatrení voči diskriminácii, obťažovaniu a odvetným opatreniam. Kalifornské Ministerstvo spravodlivého zamestnania a bývania sa domáha súdneho príkazu, ktorý vynúti dodržiavanie ochrany pracoviska, ako aj nevyplatených miezd, úprav platov, spätných platov a ušlých miezd a výhod pre zamestnankyne.

Activision Blizzard sa bráni, zločin vraj nespáchal

Activision Blizzard uznala vyšetrovanie podľa zákona. Vyplýva to z informácií, ktoré sú k dispozícii na tomto odkaze. Zdá sa však, že s nálezmi nesúhlasí. „Vážime si rozmanitosť a snažíme sa podporovať pracovisko, ktoré ponúka inkluzívnosť pre všetkých. V našej spoločnosti alebo priemysle ani v žiadnom odvetví neexistuje miesto pre sexuálne zneužitie alebo obťažovanie akéhokoľvek druhu,“ uviedol hovorca spoločnosti Activision Blizzard na margo obvinení, medzi ktorými má byť práve aj zločin sexuálneho zneužitia.

„Každé obvinenie berieme vážne a všetky tvrdenia prešetrujeme.“ V prípadoch týkajúcich sa zneužitia úradnej moci boli podniknuté kroky na odstránenie problému. „DFEH (spomínané ministerstvo v Kalifornii) obsahuje skreslené a v mnohých prípadoch nepravdivé popisy minulosti Blizzardu. Počas vyšetrovania sme s DFEH mimoriadne spolupracovali, vrátane poskytovania rozsiahlych údajov a dostatočnej dokumentácie, odmietli nám však oznámiť, aké problémy vnímajú.“

„Obraz, ktorý DFEH maľuje, nie je dnešným pracoviskom Blizzardu.” Pripomeňme len, že vlani sa zamestnanci Blizzardu sťažovali na rozdiely v odmeňovaní, pretože Activision zaznamenal rekordné zisky. V roku 2019 bola spoločnosť kritizovaná za rozhodnutie prepustiť okolo 800 zamestnancov. V ten istý deň, keď oznámila prekonanie nových rekordov v príjmoch.