25 rokov? Prečo bol Windows 95 pre hráčov prelomový?

Odoberaj naše novinky cez  Google News, sleduj náš herný stream na  Facebook Gaming alebo priamo na našom  YouTube
Windows 95
Zdroj: Spawn.sk

Jeden z najprelomovejších operačných systémov, Windows 95, je tu s nami už štvrťstoročie. Aj keď nepatril medzi najlepšie OS, za ten väčšina užívateľov označuje Windows XP, predsa len mnohí na neho nedajú dopustiť. Aké nové funkcie priniesol a prečo bol obľúbený aj v radách hráčov?

Všetko sa začalo tri roky skôr

Málo kto to vie, ale prvotný návrh a plánovanie Windows 95 začalo už v marci roku 1992. V tých časoch uzrel svetlo sveta systém Windows 3.1. Windows for Workgroups 3.1 a Windows NT 3.1 boli stále vo vývoji. Microsoft tiež plánoval ako budúcu generáciu OS uviesť Cairo, založený na Windows NT. Priniesť mal nové rozhranie a objektový súborový systém. Z plánov nakoniec nič nebolo, aj keď Cairo sa čiastočne objavil v júli 1996 vo forme Windows NT 4.0.

Windows 95 bol oficiálne predstavený 24. augusta 1995. Teda necelé dva týždne po mojich prvých narodeninách. Pre mňa to preto bola udalosť, ktorú som, pochopiteľne, vôbec nevnímal. Celý svet sa jej však už nevedel dočkať.

Milióny minuté na propagáciu

Microsoft si zrejme uvedomoval, že vytvoril systém, ktorý posunie IT svet opäť smerom dopredu. Inak sa totiž nedá vysvetliť obrovská, niekoľko stomiliónová reklamná kampaň. Povráva sa, že spoločnosť za všetko zaplatila viac než 300 miliónov dolárov.

Windows 95 uviedli veľkolepo, s piesňou Start Me Up od Rolling Stones. Vo Veľkej Británii zaplatil vydanie 1,5 milióna výtlačkov The Times, čo predstavovalo dvojnásobok denného nákladu, ktoré sa rozdávali navyše zadarmo. V New Yorku bola Empire State Building vysvietená vo farbách loga OS.

Spoločnosť okrem toho zamierila aj na klasickejšie formy reklamy. V médiách sa začali objavovať reklamné spoty. V nich nám predstavili príbehy ľudí, ktorí čakajú v dlhých radoch na svoju vytúženú kópiu „windowsu“.

Výnimočný aj pre hráčov

Ako som už spomínal, Windows 95 nebol najlepším operačným systémom, aký kedy Microsoft uviedol. Určite však išlo o dôležitý míľnik v ich vývoji. K najväčším novinkám môžeme zaradiť ponuku Štart, či uľahčenie práce s tým, že podporoval dlhé názvy súborov, a to až do 250 znakov. Do vtedy to bolo len neuveriteľných 11 znakov. Okrem toho do neho zapracoval aj funkciu Plug and Play pred načítaním ovládačov od výrobcu.

Windows 95 bol tiež prvým, ktorý skutočne podporoval hranie hier priamo z operačného systému, narozdiel od predchádzajúceho fungovania cez systém DOS. Aj keď v tom čase tento krok množstvo ľudí nepotešil. Často totiž zhoršilo fungovanie hier, pretože OS si stále kradol časť pamäte a CPU pre seba. Okrem toho sa objavovalo aj množstvo buggov. Pri spätnom obhliadnutí sa späť to však bolo nesmierne dôležité pre budúci vývoj.

S príchodom nového operačného systému pre hráčov ubudla aj povinnosť reštartovať počítač zakaždým, keď chceli hrať hru. Dnes nepredstaviteľná vec bola kedysi nutná samozrejmosť.

Ďalšie novinky

To však z nových funkcií stále nebolo všetko. Pridaný bol napr. aj panel úloh a zabudnúť nemôžeme ani na tak triviálnu vec v dnešných časoch, akou je kôš. Jednoducho, Windows 95 priniesol toho fakt veľa.

A práve to sa odrazilo aj na jeho úspechu. Počas prvých piatich týždňov sa predalo 7 miliónov kópií, čo ho v tých časoch okamžite vynieslo medzi najpoužívanejšie operačné systémy. O tri roky neskôr ho nahrádza Windows 98, ale dôležitosť ´95 mu už nikto nevezme.

Ak vás po prečítaní tohto článku dobehla nostalgia, máme pre vás riešenie. Windows 95 si môžete zadarmo vyskúšať aj teraz. Vývojár Felix Rieseberg prišiel s aplikáciou, vďaka ktorej sa aj môžete vrátiť v čase. Dostupná je na portáli GitHub a zaberie vám menej než 300 MB.

Zaujal ťa tento článok, alebo si v ňom našiel chybu? Budeme radi ak nám o danej chybe napíšeš na kontakt@spawn.sk prípadne našu prácu podporíš jednoduchým lajkom na  Facebooku, followom na Instagrame aj odberom na  Google News. Prostredníctvom FB a IG sa budeme snažiť čo najskôr pridať dôležité herné, filmové aj seriálové novinky, ktoré potrebujete. Určite nevynecháme ani súťaže, ankety a recenzie :)

Sociálne siete

RSS Vosveteit.sk

 • Huawei pracuje na kamerovom module, aký sme doposiaľ ešte nevideli 29. novembra 2020
  Huawei by mohol v nadchádzajúcej vlajkovej lodi z modelového radu „P“ priniesť kameru, akú sme doposiaľ ešte v smartfóne nevideli. Ide konkrétne o nový kamerový modul, ktorý využíva tekuté šošovky. Odhaľuje to najnovší patent spoločnosti, na ktorý poukazuje portál Gizmochina.com. Podľa publikovaných správ, nová technológia kvapalných šošoviek by sa mala začať vyrábať už v priebehu nasledujúceho roka. Mohla by sa […]
  Martin Borko
 • Telekom opäť rozdáva 15 GB dátový balíček. Aktivovať si ho môžu všetci zákazníci s paušálmi 29. novembra 2020
  Zákazníci slovenského Telekomu si môžu už od zajtrajšieho dňa, t.j. 30.11., aktivovať bezplatný balíček až 15 GB dát. Pomerne veľký predvianočný darček od slovenského Telekomu si môžu v mobilnej aplikácii aktivovať všetci zákazníci s aktívnymi paušálmi. Balíček je dostupný pre takmer všetkých zákazníkov Bezplatný 15 GB dátový balíček je podľa Telekomu určený pre rezidenčných a […]
  Tomáš Sedláček
 • Prečítajte si príbeh kapitána, ktorý visel za nohy z lietadla, 5-tisíc metrov nad zemou 29. novembra 2020
  V roku 1990 došlo k nehode na palube lietadla British Airlines. Jedno z okien v pilotnej kabíne sa uvoľnilo a jeden z pilotov bol vytiahnutý cez okno von z lietadla. Šťastím bolo, že nohy ostali v kabíne, a tak ho mohla posádka držať, kým sa kopilot pokúsil o núdzové pristátie, píše portál IFLScience. Konkrétne išlo o let s číslom 5390, ktorý odlietal z letiska v […]
  Richard Zliechovský
 • Teória veľkého tresku ukrýva veľa nejasností: Britský astrofyzik si dokonca myslí, že je nesprávna 28. novembra 2020
  Jeden z teoretických fyzikov inštitútu MIT, Alan Guth, tvrdí, že teória veľkého tresku mnohé veci nevysvetľuje. Nevieme čo explodovalo, prečo to explodovalo, alebo čo sa dialo pred veľkým treskom, píše portál DailyGalaxy. Teória veľkého tresku je tou najpopulárnejšou teóriou od čias Einsteinovej teórie relativity. Aj astronóm Carl Sagan tvrdil, že ak ju chceme prijať, potom sa […]
  Richard Zliechovský
 • Objav života na Marse by bola pre ľudstvo zlá správa, kvôli teórii veľkého filtra 28. novembra 2020
  Ak nás čítate, určite ste si všimli sériu článkov, ktoré vysvetľujú Fermiho paradox a jeho možné riešenia. V skratke, Fermiho paradox tvrdí, že vo vesmíre existuje veľká pravdepodobnosť existencie života. Paradox je v tom, že doteraz sme nenašli žiadne dôkazy o jeho existencii. Portál IFLScience píše, že ak by sa nám podarilo objaviť život na Marse, pravdepodobne by nešlo […]
  Richard Zliechovský
Zaujímavý článok
6 X 6 - Súhrn herného a filmovo-seriálového týždňa
6 X 6 #10 – Súhrn herného a filmovo-seriálového týždňa